Foto: Mesto Bratislava sa vyjadrilo k stánku, ktorý horel na Vianočných trhoch

Požiar - Vianočné trhy Bratislava
Bratislavské Hlavné námestie po požiari, ktorý vznikol výbuchom propán-butánových fliaš v stánku a rozšíril sa na vedľajší murovaný objekt. Hlavné námestie a budovy v bezprostrednej blízkosti boli evakuované. Bratislava, 28. november 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel.

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Stánok s občerstvením, ktorý v stredu popoludní na vianočných trhoch v Bratislave spôsobil požiar, stál na súkromnom pozemku.

„Mesto na jeho fungovanie nemalo dosah. Stánok sčasti zasahoval aj do pozemku mesta, na čo majiteľa 22. novembra pracovníci mesta upozornili a vyzvali ho na posunutie, či odstránenie stánku z pozemku mesta,“ uviedla vo štvrtok pre agentúru SITA hovorkyňa hlavného mesta SR Bratislavy Zuzana Onufer s tým, že vlani hlavné mesto pre zasahovanie stánku do pozemku mesta udelilo tomu istému majiteľovi pokutu tisíc eur.

Trhy boli pre požiar uzatreté

Vianočné trhy na Hlavnom a Františkánskom námestí v stredu popoludní na základe požiadavky Hasičského a záchranného zboru z bezpečnostných dôvodov uzatvorili. „Dnes ich opäť otvorili a fungujú v súlade s riadnymi otváracími hodinami,“ poznamenala hovorkyňa mesta.

„Hlavné mesto v súčasnosti zisťuje rozsah škôd. Ak zistíme, že na majetku hlavného mesta vznikli škody, mesto si ich bude vymáhať podľa príslušnej legislatívy,“ dodala.

Na otázku, či magistrát pre stredajšie predčasné zatvorenie trhov predajcom zníži nájom, Zuzana Onufer odpovedala, že mesto s predajcami komunikuje. „Otázkou ich prípadného odškodnenia sa budeme zaoberať v zmysle príslušnej legislatívy,“ ukončila.

Zranený muž skončil v nemocnici

Stánok, v ktorom vypukol požiar na Hlavnom námestí, nebol súčasťou vianočných trhov hlavného mesta. Podľa Onufer má mesto svoje stánky, ktoré počas vianočných trhov prenajíma. Nájomcovia majú s mestom podpísanú nájomnú zmluvu, kde sa zaväzujú dodržiavať požiarne a bezpečnostné predpisy.

Bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková vo štvrtok informovala, že polícia pre požiar začala trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia.

„Presná príčina je naďalej predmetom vyšetrovania a expertízneho skúmania,“ spomenula. Podľa doterajších informácií od polície vypukol požiar pri výmene plynovej fľaše. Zranil sa jeden muž, ktorého previezli do nemocnice. „Výška materiálnej škody bude vyčíslená dodatočne,“ ukončila Mihalíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom