Foto: Rusko bude slobodné, skandovali demonštranti na proteste, polícia zatkla viac ako tisíc ľudí

Rusko, Moskva, protesty
Polícia zasahuje proti demonštrantom počas protestu v Moskve. 27. júl 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 28. júla, 12:47

Počas sobotňajšieho opozičného protestu v Moskve zatkla polícia takmer 1 400 ľudí – najviac za uplynulé desaťročie. Informovala o tom ruská skupina OVD-Info, ktorá od roku 2011 monitoruje politické zatknutia. Podľa nej sa do nedele rána počet zadržaných vyšplhal na 1 373.

Protest sa v Moskve konal v reakcii na vylúčenie niektorých opozičných kandidátov zo septembrových volieb do mestského zastupiteľstva. Proti tisíckam ľudí v uliciach mesta polícia často zakročila tvrdo. Niekoľko demonštrantov ohlásilo, že utrpeli zlomeniny a zranenia hlavy. Polícia svoje konanie odôvodnila tým, že zhromaždenie nepovolili úrady.

Na protest vyzval Navaľnyj

Prvý protest sa začal blízko úradu moskovského starostu a polícia ho neskôr rozohnala. Demonštranti sa neskôr presunuli na námestie zhruba o kilometer ďalej. Dav skandoval rôzne slogany, ako napríklad „Rusko bude slobodné“.

Na protest, ktorý nebol povolený, vyzval prominentný opozičný politik Alexej Navaľnyj. Za to ho v stredu odsúdili na 30 dní vo väzení. Už pred protestmi polícia v sobotu zatkla v meste viacerých členov opozície a kandidátov vrátane Iľju Jašina, Dmitrija Gudkova, Ľjubov Sobolovej a Ivana Ždanova. Všetkých neskôr prepustili a Sobolová a Ždanov prišli na spomínaný druhý protest, kde ich znova zadržali.

V sobotu okrem iného polícia vykonala raziu v Navaľného štúdiu. Tam v tom čase nakrúcali živé vysielanie o proteste. Polícia zatkla šéfa programu Vladimira Milonova. Muži zákona tiež prehľadali sídlo internetovej televízie Dožď, ktorá informovala o proteste. Jej šéfredaktorka Alexandra Perepelová dostala predvolanie na vypočúvanie pred Vyšetrovacím výborom.

Nedostatočný počet podpisov

Volebné orgány zakázali niektorým kandidátom z opozície zúčastniť sa na voľbách pre údajne nedostatočný počet podpisov na podpisových hárkoch. Tento krok sa stretol s protestmi už niekoľko dní pred sobotňajšou demonštráciou.

Moskovská mestská rada má 45 kresiel a v súčasnosti ju má pod kontrolou prokremeľská strana Jednotné Rusko. Voľby do zastupiteľstva sa uskutočnia 8. septembra.

Rusko, Moskva, protesty
Demonštranti počas protestu v Moskve. 27. júl 2019 Foto: SITA/AP
Rusko, Moskva, protesty
Polícia zasahuje proti demonštrantom počas protestu v Moskve. 27. júl 2019 Foto: SITA/AP
Rusko, Moskva, protesty
Demonštranti počas protestu v Moskve. 27. júl 2019 Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej Navaľnyj