Foto: V Poprade si pripomenuli prvý transport dievčat a žien do koncentračného tábora Auschwitz

POPRAD: Spomienka na obete židovského transportu
Veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Joachim Bleicker počas pietnej spomienky na prvý transport židovských dievčat do koncentračného tábora v Osvienčime, v roku 1942. Poprad, 25. marec 2019. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 25. marca (WebNoviny.sk) – Mesto Poprad si aj tento rok pripomína tragickú udalosť – prvý transport tisícky židovských žien a dievčat do koncentračného tábora Auschwitz, ktorý si nacisti zriadili v Poľsku.

V domnienke, že idú za prácou do pracovného tábora sa začali v Poprade zhromažďovať už niekoľko dní pred prvým transportom. Prvý vlak vyrazil z popradskej železničnej stanice večer 25. marca 1942 o dvadsiatej hodine dvadsiatej minúte

Tisícky žien na ceste smrti

Prvý transport do Auschwitzu je mementom, na ktoré sa nesmie zabudnúť, musíme spraviť všetko pre to, aby sme fašizmu a rasizmu nedali zelenú ani v dnešnej dobe,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan, ktorý zároveň dodal, že železničná stanica Poprad-Tatry bola pred 77 rokmi miestom, odkiaľ vyrazili tisícky žien na cestu smrti.

V dobytčích vagónoch sa tiesnili mladé ženy a dievčatá nevediac, že sa vezú na takmer istú smrť.

Obete holokaustu si uctila aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková „Stojíme na mieste neuveriteľnej ľudskej tragédie, ktorá sa nesmie opakovať. Každé z týchto dievčat malo svoje plány, ktoré sa nikdy nenaplnili. Dnes už nie je medzi nami veľa živých pamätníčok, čochvíľa nebude žiadna, ostanú len mramorové pomníky, pripomínajúce túto tragédiu, ako výstrahu, aby sa nikdy neopakovala,“ povedala ministerka vo svojom príhovore na železničnej stanici v Poprade.

Vrátila sa len malá časť deportovaných

V prvých štyroch transportoch bolo 3 670 dievčat a žien, v ďalších odchádzali mladí chlapci od šestnásť rokov a od júla už vlakmi začali deportovať celé rodiny vrátane malých detí a starcov. Z popradskej stanice od júna 1942 vypravili ešte ďalších šesť transportov. Do Osvienčimu deportovali 3 000 ľudí a 3 858 do Treblinky.

V októbri 1942 násilné transporty zastavili a obnovili ich až na jeseň v roku 1944. Z celkového počtu 65 692 deportovaných slovenských Židov do Osvienčimu sa podľa údajov repatriačných úradov vrátilo v roku 1945 celkovo 348 osôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubica Laššáková