Francúzi zmarili útoky, v krajine je veľa teroristov

Polícia
Foto: SITA/ AP

PARÍŽ 23. apríla (WEBNOVINY) – Francúzska polícia zmarila za posledné mesiace až päť teroristických útokov. Pre francúzsky rozhlas to povedal premiér Manuel Valls. Posledným bol podľa neho útok na kostoly na parížskom predmestí Villejuif. V súvislosti s ním v nedeľu zadržali Alžírčana, ktorý sa sám omylom postrelil a zavolal si sanitku.

K teroristom je pripojených vyše tisíc-päťsto občanov

Francúzsko vystupňovalo bezpečnostné opatrenia po útokoch na týždenník Charlie Hebdo a židovský supermarket v januári tohto roka. „Hrozba nikdy nebola taká veľká,“ povedal Valls pre stanicu France Inter. „Ešte nikdy v histórii sme nemuseli čeliť takémuto terorizmu,“ dodal.

Všetky články o teroristických útokoch v Paríži nájdete

—–> TU

Obrazom: Redakciu Charlie Hebdo vystrieľali teroristi

Premiér tiež povedal, že 1573 občanov alebo obyvateľov Francúzska je zapletených do „teroristických sietí“, z ktorých 442 je v súčasnosti pravdepodobne v Sýrii. Z nich 97 v Sýrii alebo Iraku zomrelo, z toho siedmi pri samovražedných útokoch.

Alžírčan chcel zaútočiť na kostoly

Jeho vyjadrenia nasledujú deň po tom, ako francúzska polícia oznámila zadržanie 24-ročného Alžírčana pre podozrenie z plánovania útokov „na jeden alebo dva kostoly“ vo Villejuif. Študent informačnej technológie Sid Ahmed Ghlam si v nedeľu sám zavolal sanitku a tvrdil, že ho postrelili do nohy počas ozbrojenej lúpeže.

Keď na miesto dorazila polícia upovedomená zdravotníkmi, našla v jeho dome a aute arzenál zbraní a dokumenty s plánmi na útok na kostol. Muž je podozrivý taktiež z podielu na vražde 32-ročnej ženy, ktorú našli v nedeľu mŕtvu v jej aute vo Villejuif. Stopy jej krvi našli na Ghlamovej bunde. Francúzskym orgánom bol zadržaný známy, keďže už v minulosti vyjadril záujem vycestovať do Sýrie a bojovať s islamistami.

Obrazom: V Paríži sa strieľalo, pri mešite vybuchla nálož

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Manuel Valls