Francúzska stíhačka zostrelila v Líbyi vojenské lietadlo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stíhačka, Rafale
francúzska stíhačka Rafale Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) – Francúzska stíhačka zostrelila vo štvrtok líbyjské vojenské lietadlo nad západným mestom Misráta. Tlačová agentúra Reuters sa odvoláva na televíznu stanicu ABC News. Líbyjské vládne lietadlo údajne porušilo bezletovej zónu, ktorú minulý týždeň zaviedla nad Líbyou Bezpečnostná rada OSN. Podľa televíznej stanice išlo o jednomotorové lietadlo typu Galeb. Informácia o zostrelení lietadla sa nedá nezávisle overiť.

Rusko malo podľa bývalého veľvyslanca vetovať rezolúciu OSN

Keď Rusko odmietlo vetovať rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) o zriadení bezletovej zóny nad Líbyou, zradilo tým svoje „národné záujmy“. Vo štvrtok to vyhlásil bývalý veľvyslanec Moskvy v Tripolise Vladimir Čamov. Práve jeho odmietavý postoj voči intervencii v Líbyi bol pravdepodobne dôvodom, prečo ho Kremeľ krátko pred hlasovaním OSN odvolal z postu ambasádora.

Vojenská akcia západných spojencov voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího bude pre Rusko znamenať, že stratí desiatky miliárd eur, povedal Čamov v rozhovore pre denník Moskovskij Komsomolec. „Naše krajiny v poslednom čase hľadali bližšiu spoluprácu a nebolo v ruskom záujme, aby stratilo podobného partnera,“ vyhlásil. „Ruské firmy sa dohodli na veľmi lukratívnych dlhodobých kontraktoch v hodnote desiatok miliárd eur, ktoré môžu teraz stratiť, alebo ich už aj stratili. To môže byť považované za zradu ruských záujmov,“ dodal Čamov.

Nálety v Líbyi západní spojenci uskutočňujú na základe minulotýždňovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá oprávňuje použiť „všetky potrebné prostriedky“ na ochranu civilného obyvateľstva a okrem dodržiavania bezletovej zóny požaduje aj uzavretie prímeria medzi vládnymi silami a povstalcami bojujúcimi proti režimu dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího. Z piatich stálych členov rady disponujúcich právom veta sa okrem Ruska hlasovania zdržala aj Čína.

V Líbyi je stále 800-tisíc pracujúcich zo zahraničia

Líbya
Foto: SITA/AP

Okolo 800 tisíc pracujúcich zo zahraničia stále čaká v Líbyi na odchod do svojich domovských krajín, oznámila vo štvrtok svoj odhad Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). „Na základe odhadov IOM sa v Líbyi stále nachádza okolo 800 tisíc cudzincov-pracujúcich rôznej štátnej príslušnosti,“ uviedol šéf pobočky IOM v Tripolise Laurence Hart, pre tlačovú agentúru AFP. Nedokázal povedať, koľko z nich chce opustiť krajinu, ale organizáciu požiadali o pomoc pri repatriácii svojich občanov veľvyslanectvá množstva afrických štátov.

Mimovládna organizácia IOM začiatkom marca požiadala úrady v Tripolise o povolenie vyslať humanitárnu misiu do Líbye, kde na evakuáciu čakajú tisíce migrantov. „Stále sme nedostali odpoveď,“ povedal Hart, ktorý sa v súčasnosti nachádza mimo Líbye. Od 20. februára utieklo pred násilím v Líbyi okolo 280 tisíc ľudí, z toho 151 tisíc do Tuniska a 118 tisíc do Egypta. Tieto údaje poskytol Úrad Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR).

NATO zrejme neustráži všetky trasy pašovania zbraní do Líbye

Libya
Foto: SITA/AP

Námorná misia NATO, ktorá v Stredozemnom mori dohliada na dodržiavanie zbrojného embarga voči Líbyi zavedeného OSN, nedokáže zablokovať všetky trasy na pašovanie zbraní do Líbye. Vo štvrtok to novinárom povedal veliteľ operácie Unified Protector (Spoločný ochranca) Rinaldo Veri s tým, že „aliancia zrejme nezavrie všetky okná, ale už zatvorila hlavné dvere“. More je totiž podľa neho tou najjednoduchšou cestou na pašovanie zbraní do Líbye. „Preto sa snažíme túto cestu zatvoriť,“ vyhlásil. Veri nevylúčil, že v niektorých prípadoch bude nevyhnutné použiť vojenskú silu na vynútenie embarga.

Zbrojné embargo voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vyhlásila Bezpečnostná rada OSN. NATO sa v utorok dohodla na tom, že na uplatňovanie embarga bude dohliadať, pričom samotná operácia sa začala v stredu. Lode aliancie budú zadržiavať nielen dodávky zbraní a munície do Líbye, ale aj lode so žoldniermi. Do operácie NATO by sa malo postupne zapojiť 16 plavidiel vrátane troch ponoriek, ktoré poskytnú Taliansko, Británia, Grécko, USA, Kanada, Španielsko a Turecko. Pobrežie Líbye už stráži šesť lodí NATO za pomoci hliadkového lietadla a stíhačiek. Zatiaľ podľa Veriho nezadržali žiadne plavidlo snažiace sa prepašovať zbrane do Líbye.

Kaddáfího tanky sú v centre Misráty, obsadili aj prístav

Jednotky verné líbyjskému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu sú stále v centre západného mesta Misráta a podľa miestnych obyvateľov obsadili aj jeho prístav. Letecké útoky spojencov údajne zničili Kaddáfího tanky rozmiestnené na predmestiach a v okolí Misráty, no stále zostávajú v centre mesta. Kaddáfího pozemné sily vo štvrtok ostreľovali miestnu nemocnicu. Obyvateľov mesta ohrozujú aj ostreľovači rozmiestnení na strechách domov, ktorí za posledné dni zabili desiatky ľudí a stovky zranili. Po obsadení prístavu provládnymi silami v ňom zostali uväznené tisíce egyptských a subsaharských robotníkov s rodinami, ktorí chceli z krajiny utiecť po mori.

„Minulú noc zbombardovali tanky na pobrežnej ceste, ale na tanky vo vnútri mesta, ktoré ho ostreľujú, nezaútočili,“ povedal telefonicky miestny obyvateľ Abd al-Básit. Kaddáfího sily dobyli podľa neho prístav od mora. Boje o Misrátu, ktorá má vyše 300 000 obyvateľov, trvajú už týždeň. Obyvatelia sú už niekoľko dní bez vody a elektriny.

Operácia v Líbyi by mala trvať dni alebo týždne, nie mesiace

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Kaddáfího sily zaútočili a na nemocnicu v meste Misráta, ktoré ovládajú opozičné sily. V Tripolise zazneli tri silné výbuchy. Srbi bombardovanie odmietajú, v Kosove vítajú. Vo štvrtok to v Paríži vyhlásil šéf francúzskej diplomacie Alain Juppé. Operácia, ktorej účelom je zabrániť líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu v zabíjaní vlastných obyvateľov, by mala podľa Juppého slúžiť aj ako varovanie pre ostatné nedemokratické režimy na celom svete, okrem iných aj pre Sýriu či Saudskú Arábiu.

Francúzsky minister to povedal vo štvrtok ráno pred kľúčovými rokovaniami EÚ a NATO o úlohe, akú majú tieto organizácie zohrávať v líbyjskom konflikte. Spojené štáty opakovane vyslovili prianie, aby operácie v Líbyi prebiehalo pod hlavičkou NATO, aliancia to však doteraz odmietala.

OBRAZOM: Vojna v Líbyi

Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

Výročie bombardovania v Srbsku: Srbi s náletom nesúhlasia, Kosovo hovorí o slobode

Nálety v Líbyi pripomínajú mnohým Srbom akciu NATO v Kosove. Dnes je presne 12 rokov od začatia bombardovania Belehradu jednotkami NATO počas konfliktu v bývalej Juhoslávií.

Snažím sa nepozerať na správy z Líbye, pretože mi to trpko pripomína udalosti z Kosova, povedal srbský počítačový technik Petar Marjanovič. „Aj keď si hovorím, že bombardovanie bolo proti armáde a nie civilistom, nikdy nezabudnem na ten strach a úzkosť,“ dodal. Bombardovacia kampaň jednotiek NATO v Srbsku trvala presne 78 dní a bola zamierená proti armáde Slobodana Miloševiča. Najtragickejší bol 7. máj 1999, kedy dopadla bomba na preplnené trhovisko v meste Niš na juhu krajiny.

Naopak v Kosove sa intervencia na Líbyu stretla s pochopením. „Som si istý, že tí, ktorí sa rozhodli bombardovať Kaddáfího mali v mysli Kosovo,“ povedal 37-ročný obchodník v Prištine Afri Rushiti. „Možno, že bomby nie sú dokonalé riešenie, ale nám priniesli slobodu,“ dodal Vlora Rahmani, 29-ročný aktivista z Prištiny a dodal: „Dúfa, že k tomu dôjde aj v Líbyi.“ Podľa Human Right Watch bolo počas 11 týždňov bombardovania Srbska zabitých takmer 500 osôb. Oficiálne srbské úrady hovorili o 2500 obetiach a 12 500 zranených.

https://www.youtube.com/watch?v=tLHkniC7SbQ

Podľa posledných informácií útočia medzinárodné jednotky aj na vojenskú základňu Tadžurá na východ od Tripolisu. Kaddáfího pozemné sily zas vo štvrtok podľa britskej televízie BBC zaútočili na nemocnicu v meste Misráta, ktoré ovládajú opozičné sily. „Snajpery zo striech sledujú ulice a strieľajú na povstalcov i civilistov,“ uviedol svedok pre BBC. Podľa miestnych obyvateľov zabili počas noci 16 osôb. Informácie sa však nedajú overiť. Lekári z napadnutého mesta volali agentúre Reuters a povedali, že vládne vojská obkľúčili nemocnicu tankmi a ostreľovali jej objekt.

Ešte v stredu pritom bolo mesto obkľúčené Kaddáfího tankami, no po leteckých útokoch spojeneckých síl sa Kaddáfího vojaci z okolia Misráty stiahli. BBC informuje aj o prebiehajúcich ostrých bojoch o strategické západolíbyjské mesto Adždabíja. Tam podľa informácií televízie Al-Arábija bolo bombardované Kaddáfího sídlo, z ktorého sa prihováral svojim podporovateľom od začiatku intervencie. Agentúra AFP informovala o troch siilných výbuchoch v Tripolise.

https://www.youtube.com/watch?v=ULJL3AREgZU

Zomreli civilisti vrátane záchranárov

Stredajšie útoky spojeneckých vojak na líbyjskú metropolu Tripolis pripravili o život veľký počet civilistov vrátane záchranárov, ktorí sa pokúšali vyslobodiť z ruín zrútených budov ľudí zranených pri predchádzajúcich útokoch. Tak znie oficiálna verzia líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorú vo štvrtok zverejnila líbyjská tlačová agentúra JANA. Velenie medzinárodných jednotiek, ktorých úlohou je vytvoriť bezletovú zónu nad Líbyou, však tvrdí, že žiadne informácie o obetiach na strane civilistov nemá.

Podľa veliteľa amerických síl podieľajúcich sa na operácii Gerarda Huebera za posledných 24 hodín absolvovali spojenecké sily 175 letov, z toho v 113 prípadoch šlo o americké lietadlá, a pri žiadnom z týchto letov neprišli informácie o obetiach či zraneniach na strane civilistov. Podľa agentúry AFP pokračujú spojenecké útoky na hlavné mesto Tripolis aj vo štvrtok ráno – z mesta počuť výbuchy bômb aj streľbu Kaddáfího protileteckej obrany.

Kanadská stíhačka CF-18 v akcii nad Líbyou

Američania veria Obamovi

Väčšina Američanov podporuje zapojenie USA do intervencie v Líbyi. Agentúra Reuters a spoločnosť Ipsos urobila reprezentačný prieskum verejnej mienky. S intervenciou súhlasí 60 percent Američanov; z toho 20 % opýtaných ju veľmi podporuje a 40% s výhradami. Absolutne nesúhlasí 14 percent respondentov a 25 percent vyjadrilo výhrady. Z prieskumu vychádza, že takmer 79 percent si želá skončenie vlády Muammara Kaddáfího. Američania hodnotili aj konanie svojho prezidenta Baracka Obamu od začiatku presadzovania rezolúcie OSN voči režimu Muammara Kaddáfího. Takmer 48% respondentov ho označilo za „opatrné“, 36% opýtaných za „nerozhodné“ a len 17 % oslovených Američanov považuje vystupovanie Baracka Obamu za „silné“. Podľa prieskumu americkej televízie CBS je takmer polovica Američanov proti zásahu v Líbyi. Z 1022 opýtaných takmer 50% súhlasí s účasťou USA v líbyjskom konflikte. Nesúhlasilo 29% opýtaných a odpovedať nevedelo 21 percent respondentov

Väčšina Švédov a Dánov podporuje intervenciu v Líbyi

Väčšina Švédov (65 percent) podporuje účasť Švédska na intervencii v Líbyi, ukázali výsledky prieskumu agentúry Demoskop, publikované v utorok v denníku Expressen. Podľa prieskumu je 33 percent Švédov proti vyslaniu švédskych bojových lietadiel do misie. Švédi podľa prieskumu podporujú samotnú misiu s cieľom ochrany civilného líbyjského obyvateľstva. Osemdesiat osem percent Švédov pokladá misiu s mandátom OSN za správnu, proti je len 10 percent opýtaných. Agentúra Demoskop oslovila v pondelok 1101 osôb.

Švédsko tvrdí, že podporuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o zriadení bezletovej zóny nad Líbyou, no čaká na požiadavku NATO, aby sa rozhodlo, či sa na misii zúčastní. Švédska armáda vyhlásila, že má k dispozícii 6 až 8 bojových lietadiel Gripen. V susednom Dánsku prieskum ukázal, že operáciu v Líbyi podporuje 78 percent opýtaných a 44 percent by súhlasilo s účasťou dánskych vojakov na pozemnej operácii v Líbyi, uviedol Gallupov inštitút.

Britské RAF tornádo

Väčšina Britov je proti intervencii v Líbyi

Väčšina Britov zastáva názor, že britskí vojaci by nemali riskovať svoje životy, aby ochránili líbyjských povstalcov pred tamojšími vládnymi silami, a veľká časť je i proti samotnej účasti na vojenskej intervencii v krajine. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý pre televíznu stanicu ITV News uskutočnila spoločnosť ComRes. Až 53 percent respondentov považuje za neprijateľné, aby boli príslušníci britských ozbrojených síl vystavení hrozbe smrti alebo zranenia v záujme ochrany líbyjskej opozície.

Čo sa týka zapojenia sa Británie na medzinárodnom vojenskom zásahu v Líbyi, iba 35 percent opýtaných súhlasí s názorom, že išlo o správny krok. Ďalších 43 percent si myslí opak, zatiaľ čo 22 percent sa nevedelo vyjadriť. Prieskum vykonali v dňoch 18. až 20. marca na vzorke 2028 dospelých. Zapojenie sa Londýna do vojenskej operácie v Líbyi, ktorej cieľom je zastaviť snahy tamojšieho režimu potlačiť ľudové povstanie, v pondelok veľkou väčšinou schválil britský parlament.

https://www.youtube.com/watch?v=rEU7i4VPr_c

Muammar kaddafi
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alain Juppé