Francúzska železnica má odškodniť deportovaných Američanov

Osvienčim
V koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež nežidovských Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 8. decembra (WEBNOVINY) – Francúzska a americká vláda v pondelok podpíšu dohodu o odškodnení obetí holokaustu zo strany francúzskej štátnej železničnej spoločnosti SNCF, ktorá počas druhej svetovej vojny odvážala Židov do nacistických koncentračných táborov. Francúzi na základe nej dajú do fondu riadeného Američanmi 60 miliónov dolárov.

Deje sa tak päť rokov po rozhodnutí francúzskeho najvyššieho súdu, ktorý priznal zodpovednosť Paríža za deportácie desiatok tisíc Židov z územia Francúzska kontrolovaného kolaborantským režimom vo Vichy. USA totiž dlhodobo trvali na odškodnení amerických občanov či pozostalých obetí a hrozili obchodnými sankciami voči SNCF.

Dohoda sa nebude týkať Britov, Poliakov či Čechov, keďže ich krajiny už s Parížom majú v tejto veci dvojstranné dohody. Na kompenzácie od SNCF podľa amerických zdrojov majú nárok stovky ľudí. Ľudia, ktorí deportácie priamo zažili, by mali dostať po 100-tisíc dolárov. Francúzi síce už vyplatili miliardy eur v rámci reparácií, väčšinou však svojim občanom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom