Francúzsko povolalo svojho veľvyslanca z Talianska, medzi krajinami vládne napätie

francuzsko , vlajka
Foto: ilustračné, SITA/AP

PARÍŽ 7. februára (WebNoviny.sk) – Francúzsko vo štvrtok povolalo do vlasti svojho veľvyslanca z Talianska v súvislosti s postojmi a vyjadreniami predstaviteľov talianskej vlády, ktoré sú podľa Paríža stále viac nepriateľské voči francúzskej vláde.

Ako vo štvrtok informovala hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Agnes von der Mühll, jedným z dôvodov tohto kroku je napríklad tohtotýždňové stretnutie podpredsedu talianskej vlády a šéfa koaličného Hnutia piatich hviezd Luigiho Di Maia s predstaviteľmi francúzskeho hnutia žltých viest.

Vietor zmien veje ponad Alpy

Di Maio toto násilné pouličné hnutie, ktoré protestuje proti ekonomickej politike francúzskej vlády, otvorene podporil, vyjadril sa, že je pripravený mu pomôcť v jeho boji a po stretnutí napísal na Twitter, že „vietor zmien veje ponad Alpy„.

Podľa hovorkyne francúzskeho ministerstva zahraničia však toto bolo len zatiaľ posledné zo série vyjadrení, ktorými najvyšší talianski predstavitelia pestujú otvorené nepriateľstvo voči francúzskej vláde. Ďalší podpredseda talianskej vlády, líder koaličnej Ligy Matteo Salvini, napríklad v januári nazval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona „strašným prezidentom“ a vyjadril želanie, aby mu francúzski voliči poslali jasný odkaz vo voľbách do Európskeho parlamentu a podporili namiesto neho krajne pravicovú líderku Marine Le Penovú.

Objekt opakovaných obvinení

Di Maio aj Salvini v posledných mesiacoch opakovane obviňovali Francúzsko aj z toho, že údajne vyprovokovalo migračnú krízu, Di Maio okrem toho hovoril aj o tom, že prapôvodným dôvodom tejto krízy boli a sú francúzske koloniálne praktiky v Afrike.

Francúzsko je už niekoľko mesiacov objektom opakovaných obvinení, nepodložených útokov a urážlivých vyhlásení. Toto nemá obdobu už od konca 2. svetovej vojny. Mať nezhody je jedna vec, ale ničiť vzťahy z dôvodu úspechu v (európskych – pozn. SITA) voľbách je niečo iné,“ povedala hovorkyňa francúzskeho rezortu zahraničných vecí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Agnes von der MühllLuigi Di MaioMatteo Salvini