Francúzsky premiér sa pre demonštrácie mimoriadne stretáva so zástupcami politických strán

Édouard Philippe, demonštrácie
Francúzsky premiér Édouard Philippe (vpravo) a demonštranti v žltých reflexných vestách, ktoré symbolizujú odpor voči zvyšovaniu daní a vysokým životným nákladom. Foto: SITA/koláž WBN

PARÍŽ 3. decembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky premiér Édouard Philippe sa v pondelok mimoriadne stretáva so zástupcami hlavných politických strán.

Krízové rokovania politikov sa konajú v dôsledku sobotňajších nepokojov, ktoré vypukli v Paríži počas protivládnych protestov. Predseda francúzskej vlády sa tiež stretne zo zástupcami protestného hnutia takzvaných „žltých viest„, informovala jeho kancelária s tým, že s nimi bude rokovať v utorok. Krízou sa počas týždňa budú zaoberať aj členovia Národného zhromaždenia.

Polícia zatkla stovky osôb

Počas najhorších mestských nepokojov vo francúzsku za uplynulé roky utrpelo v sobotu zranenia viac ako sto ľudí a polícia zatkla 412 osôb.

Demonštranti v žltých reflexných vestách, ktoré symbolizujú odpor voči zvyšovaniu daní a vysokým životným nákladom, zapálili vyše sto áut, rozbíjali okná, rabovali obchody, hádzali kamene na policajtov a poničili a posprejovali Víťazný oblúk v centre Paríža. Polícia proti nim použila slzotvorný plyn a vodné delá, uzavrela desiatky ulíc a staníc metra, aby dostala nepokoje pod kontrolu.

Prezident Emmanuel Macron sa v nedeľu len niekoľko hodín po tom, čo sa vrátil zo summitu skupiny G20 v Argentíne, išiel osobne pozrieť na miesta nepokojov a neskôr sa mimoriadne stretol s Philippeom a ďalšími vládnymi predstaviteľmi, s ktorými diskutoval o bezpečnosti. Vláda v reakcii na udalosti naznačila možnosť vyhlásenia výnimočného stavu. Philippe a Macron čelia za ich riešenie krízy kritike od rivalov z celého politického spektra.

Počas protestov zahynuli traja ľudia

Protesty „žltých viest“ začali 17. novembra motoristi, ktorí protestovali proti zvyšovaniu daní na pohonné látky. Celonárodné demonštrácie sa však už netýkajú len motoristov a zameriavajú aj na iné problémy zahŕňajúce sťažnosti nespokojných Francúzov, že sa Macronova vláda nestará o problémy bežných ľudí. Od začiatku protestov zomreli v ich dôsledku traja ľudia a stovky utrpeli zranenia.

Protivládne protesty sa v Paríži konajú aj v pondelok. Do ulíc vyšli zamestnanci záchraniek, ktorí sa zišli pri budove Národného zhromaždenia a sťažujú sa na zmeny v ich pracovných podmienkach. Demonštranti zapálili pneumatiky, zablokovali dopravu a niektorí z nich skandovali „Macron, odstúp„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Édouard PhilippeEmmanuel Macron