Frešo by bol rád, keby červené tsunami nebolo aj pri župách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavol frešo
Líder SDKÚ-DS Pavol Frešo. Foto: SITA/Marián Peiger

Budete kandidovať za bratislavského župana?

Uvidíme ako sa podarí zostaviť koalícia, ale myslím si, že by bolo dobre, keby nielen v bratislavskej župe sa stredopravá scéna predviedla, že dokáže spolu ponúknuť alternatívu.

Podmieňujete svoju kandidatúru širšou dohodou?

Širšia dohoda znamená normálnu koalíciu, ktorá kandidatúru posilní. Teraz sa na tom robí, či máme spoločnú víziu, či dokážeme urobiť takú koalíciu.

Čo to pre Vás znamená široká koalícia? SDKÚ, KDH, Most?

V tejto chvíli je na bratislavskej župe stredopravá koalícia, ktorá je ešte širšia a je funkčná tri roky. Ak máme pokračovať v našej práci, tak by bolo úplne logické, keby takýto typ koalície, vrátane SaS, existoval aj potom. K širšej koalícii ma vedie pozitívna skúsenosť z posledných troch rokov.

V strane zaznievajú hlasy, že by ste nemuseli kandidovať na župana. Vnímate ich?

Nešpekulujeme o tom, aké v strane máme hlasy. Máme veľmi silné uznesenie bratislavskej krajskej konferencie, ktoré hovorí, že ma podporuje v kandidatúre na župana. To bolo jednohlasné. Teraz rokujme a hľadáme spoločnú víziu.

Myslíte si, že je dobré, keď je predseda parlamentnej strany aj županom?

Ja si myslím, že je dobré, keď líder dokáže vyhrať voľby. Bol by som veľmi, keby Robert Fico svoje červené tsunami, ktoré tu zavládlo v marci, nezopakoval pri župných voľbách.

Nenesie riziko, keď budete kandidovať, že prípadný Váš neúspech v regionálnych voľbách bude mať dopady na stranu alebo na Vašu funkciu predsedu strany?

Keď budeme mať strach z neúspechu, tak sa nepohneme nikam. Bol by som mizerný líder, keby som naozaj len kalkuloval s tým, kde je aké riziko. Slovensko potrebuje politikov, ktorí dokážu mať svoju víziu a dokážu o ňu zabojovať. Len tak sa dostaneme zo situácie, že dnes ponúka alternatívu ľavica a v stredopravej strane vidíte veľké problémy. Problémy sa od volieb nijakým vážnym spôsobom neposunuli dopredu. Poďme na to tak, že kto má víziu a dokáže pre ňu získať podporu, tak nech ide. Nešpekulujme, nekalkulujme a nesnažme sa stále len prežiť. Poďme si po svoje víťazstvo a poďme s ponukou medzi ľudí. Uvidíme čo sa stane.

Je šanca, že sa takáto širšia dohoda zrodí vo všetkých regiónoch Slovenska? Lebo máme Košice, kde Most kooperuje so Smerom, máme Nitru, kde sú Slováci so Smerom proti Maďarom. Máte takú ambíciu, aby rovnaká koalícia išla vo všetkých ôsmich krajoch?

Úplne najnormálnejšie by bolo, keby nielen vo všetkých krajoch sme mali spoločnú koalíciu troch, respektíve štyroch opozičných strán, ale aj na prezidenta. Aby sme ukázali, že dokážeme spolu sa dohodnúť. To je prvý predpoklad, aby sme dokázali v budúcnosti spolu vládnuť. Inač všetky ostatné veci sú prázdne deklarácie. Všetky rokovania, všetky zákulisné debaty, všetky okrúhle stoly, všetky mediálne výstupy sú prázdnymi slovami, keď nedokážeme mať konkrétnu akciu v konkrétnych voľbách. Ak by bol jednotný kandidát na župana v každom jednom kraji a  jednotný kandidát na prezidenta, tomu by ľudia okamžite porozumeli. Pochopili by, že doba, kedy sme sa hádali je preč, teraz je tu doba, kedy sa vieme dohodnúť. V januári, alebo vo februári sa budeme musieť veľmi vážne vrátiť k tomu, že ak vôbec máme poraziť ľavicu a ponúknuť jasnú alternatívu, tak treba, aby všetci sa vrátili niekde na štartovaciu čiaru a povedali si: „Ľudia musia dostať zrozumiteľnú alternatívu bez náhľadu na to, čo si ten alebo onen lokálny funkcionár myslí.“ To bude poctivé.

Prezidentské voľby. Hľadáte dlhšiu dobu spoločného kandidáta v Ľudovej platforme. Hovorili ste aj so SaS. Prišli ste s tým, že Iveta Radičová by bol najlepší kandidát. Nie je to trošku podraz na Ivete Radičovej, také vyhlásenie do médií?

My sme pomenovali to, čo cíti vedenie SDKÚ-DS. To, čo cíti väčšina členskej základne. A to, čo cíti drvivá väčšina stredopravých voličov. To cítia aj mnohí iní stredopraví politici. Najlepší možný kandidát by bola Iveta Radičová. Tak sme to pomenovali. Tak sme urobili to, čo je v politike normálne a prirodzené, povedať pravdu. To znamená to, čo si ľudia myslia, pomenovať.

Nemali ste ísť najskôr potichu za Radičovou a s ňou sa o tom rozprávať a až potom ísť do médií? Nezvolili ste opačné garde?

Povedať pravdu a vytýkať si, že poviete pravdu predtým, potom, počas toho, to je úplná hlúposť. Chyba je, že celé mesiace sme sa takto nerozprávali o tom, kde je základ. Celé mesiace sme presadzovali spoločný postup na prezidenta, najlepšie štyroch strán, výber z viacerých kandidátov, prípadne primárky, prípadne otvorenie sa občianskym kandidátom. Toto všetko boli témy, ktoré SDKÚ-DS nadnášala na rozhovoroch, ale nepohli sme sa ďalej. Tak sme povedali náš názor, ktorý je veľmi silno opretý o  nálady v členskej základni a hlavne medzi voličmi. Teraz nejako kritizovať, že či sme to zavčasu v decembri, , predtým, potom zavolali… Ja pokojne na seba zoberiem to, že či som mal predtým zavolať alebo potom, ale v skutočnosti pre mňa je podstata niekde inde.

Ide mi o to, že či by zmenu Radičovej stanoviska niekto nepoužil vlastne proti nej? Že si nevie stáť v slove, keď x-krát povedala, že odchádza z politiky a prezidentských volieb sa zúčastniť nechce. Nakoniec by to slovo zmenila. Nebol by to dôvod na útok na ňu?

Nechcem špekulovať o jej stanovisku. My sme popísali holý fakt, že by to bol najlepší možný kandidát a rozumiem tomu, že povedala, že nechce. Ale to je fakt, ktorý ľudia cítia. Najlepší možný v tom zmysle, že by dokázala vyhrať nad Robertom Ficom alebo ním pomenovaným kandidátom. A takto to cíti aj drvivá väčšina opozičných politikov. Tak poďme o tom vo vnútri hovoriť.

Vy si myslíte, že KDH podporí Ivetu Radičovú, keď ju podporili s problémami pred štyrmi rokmi?

Keď sa naozaj zamyslíme nad tým, že potrebujeme nájsť kandidáta na prezidenta, ktorý nebude len straník, ktorý nebude len dohodou nejakých predsedov, ale že to bude človek, ktorého budú môcť mať v srdci radi všetci občania Slovenska, tak debata naberie možno trochu iný smer ako lokálne stranícky. V tomto zmysle nielen KDH, ale aj Most a koniec koncov aj SaS sú strany, ktoré ten nadhľad v sebe majú. Možno nám debata bude ešte chvíľu trvať, ale myslím si, že nakoniec spoločnú reč nájdeme, lebo vyberáme prezidenta pre všetkých ľudí. Nie pre nejaké stranícke grémium, nie pre nejaký vrcholový manažment strán a koniec koncov pri všetkej úcte ani nie pre mediálnu oblasť. Vyberáme pre všetkých ľudí. To je človek, ktorého majú mať v úcte všetci ľudia na Slovensku, alebo drvivá väčšina ľudí na Slovensku, tak k tomu musíme aj pristupovať.

Pavol Hrušovský je slabý kandidát?

Nešpekulujme o ďalších menách. My sme vyjadrili jeden názor. Všetko ostatné nechám na rokovania.

Ľudová platforma. Je SDKÚ ľudovou stranou?

Je členom EPP, čiže v tomto zmysle, máme rovnaké európske hodnoty. V tomto zmysle aj hodnoty, ktoré sme popísali v našom spoločnom memorande napĺňame. SDKÚ-DS je ľudovou stranou a od začiatku takto definovaná bola. Ale je aj občianskou stranou, aj sčasti občiansky-liberálnou. K všetkým týmto koreňom sa hlásime nielen vo svojich stanovách a zakladajúcich listinách, ale aj v  generálnej línii, s ktorou som vyhral na kongrese v máji voľby predsedu.

Je Ľudová platforma takou platformou, z ktorej by časom mohol vzniknúť projekt typu Slovenskej demokratickej koalície z roku ’98?

Ľudová platforma definuje spoločnú európsku orientáciu. To považujem za kľúčové, lebo na tom sa rozbila predošlá vláda. Zároveň definuje základné hodnoty, ktoré máme spoločné. Nič viac, nič menej. Vieme ako máme hlasovať, vieme aké návrhy máme podávať, vieme v čom máme zhodu. To, čo by mohlo byť ďalej sa ukáže na konkrétnych aktivitách, ktoré budeme spolu robiť. Prezidentskí kandidáti, župní kandidáti, tam všade, kde sa dokážeme dohodnúť. To by veľmi posilnilo nielen Ľudovú platformu, ale aj stredopravú scénu ako celok. SDKÚ-DS chce pokračovať od januára v predstavovaní reálnej alternatívy a chce získavať podporu aj ostatných partnerov. Nemalo by to zostať len na papieri, len v deklaratórnej rovine, ľudia potrebujú vidieť činy.

SaS je trošku tak bokom. Vy ste asi z Ľudovej platformy najväčším protagonistom spolupráce s SaS.

To je úplne prirodzené, lebo máme najviac ekonomických prienikov. Ľavica ponúkla alternatívu. Úplne jasnú, zrozumiteľnú, za ktorú sa ľudia mohli postaviť. Pravica ponúkla istým spôsobom nejednotnosť a neschopnosť spolupracovať. Pravica je teraz povinná urobiť všetko preto, aby tú spoluprácu dokázala v praxi naplniť, aby vôbec mohla ponúknuť alternatívu. To je dôvod prečo som protagonistom spolupráce s SaS. Prečo nie? Toto je naša zodpovednosť. Neviem si predstaviť, ak chceme byť ďalšie dve – tri volebné obdobia v opozícii, no tak nech sa páči, ešte treba ďalej trieštiť pravicovú scénu. Chcem opačný proces. Pozitívnou agendou, to znamená tým, čo chceme spolu urobiť, spoločne predkladať, tvoriť krok za krokom teóriu po teórii, pravicovú alternatívu. V tom treba byť veľmi trpezlivý. Netreba sa hanbiť urobiť aj kroky, ktoré budú určite chvíľu trvať. Netreba sa dokonca hanbiť vrátiť niektoré rozhodnutia. Žiadne nevratné rozhodnutia, že už sa nerokuje alebo niečo podobné. Máme na to tri a pol roka do ďalších parlamentných volieb, ale medzitým bude trojo iných ďalších volieb, kde musíme ukázať, že dokážeme spolupracovať.

Je SDKÚ pred májom a po máji iná?

Bezpochyby áno.

V čom?

Po týchto parlamentných voľbách, SDKÚ-DS zareagovala ako jediná štandardná politická strana tým, že kompletne vymenila svoje vedenie. Po tom vyše polroku môžem skonštatovať, podarilo sa zjednotiť v rámci SDKÚ-DS dokonca aj tých, ktorí možno boli na kongrese v menšine a postupujeme spoločne smerom ďalej. Svedčilo o tom hlasovanie na programovej konferencii. Svedčilo o tom to, že napriek tomu, že tu boli rôzne náznaky pohybov, nakoniec sme jednotní, máme šéfku poslaneckého klubu Luciu Žitňanskú.

Čiže SDKÚ je dnes jednotná a žiadny rozpad jej nehrozí?

Nespokojní dostali pádnu odpoveď na programovej konferencii, kde drvivá väčšina, skoro vyše deväťdesiat percent hlasov, bolo za programové tézy, ktoré predložilo vedenie. Máme jednotný poslanecký klub. To, že sa v politike špekuluje, na to asi si treba zvyknúť.

Čo by ste spravili inak keby ste mohli, z toho polroka čo ste predsedom strany?

Keby som mohol, tak ďaleko skôr presvedčím, alebo by som vynaložil ešte viac úsilia na to, aby Lucia Žitňanská išla do vedenia klubu, alebo strany. Mohli sme mať polročný náskok. Mohli sme urobiť ďaleko viac spoločnej roboty. Tiež by som skôr tlačil na to, aby sme mali spoločného kandidáta na prezidenta a spoločných kandidátov na županov, lebo si myslím, že to pod vplyvom parlamentných volieb v marci to bolo začiatkom leta omnoho jednoduchšie.

Ako vnímate Slovensko, keď sa obzriete za rokom 2012?

Vnímam dve veľmi dôležité veci. Po prvé istú premárnenú príležitosť v tom, že voľby vygenerovali silnú ľavicovú vládu, ale ona túto dôveru v čase krízy vyslovene premrhala. Premrhala, lebo neprijala rozhodnutia, ktoré by pomáhali v zápase s krízou, ale naopak prijala rozhodnutia, ktoré krízu zhoršujú. Zrušenie rovnej dane, zrušenie vyše polovice sporenia v druhom pilieri, zrušenie pružného Zákonníka práce… Všetky tieto veci z nás robia krajinu, ktorá nie je atraktívna pre tvorbu nových pracovných miest. Naopak. Toto vnímam ako zlú politiku. To druhé čo vnímam je, že ľudia cítia, že kríza sa ich dotýka. Cítia istú nespravodlivosť, lebo roky znášali následky reforiem a toho, aby sa Slovensko dostalo na špicu v rámci ekonomiky a teraz o to prichádzajú.

U nás sa mnohé roky uťahovali opasky. Rok 2013 bude tiež o uťahovaní opaskov?

Roky 2006 – 2008 o tom neboli. To už boli roky, kedy sme brali úrodu z reforiem. Kríza spôsobila, že nieže bude uťahovanie opaskov, ale bude bezútešnosť. Demontážou reforiem sa dostávame do stavu, že ich nemáme, ale nemáme ani benefity z nich samotných. Nemáme nič, žiadnu náhradu, ktorá by tomu zodpovedala. Mám veľké obavy z roku 2013 z ekonomického hľadiska. Smer sa rozhodol pre nadradenie ideológie nad ekonomikou, a to je chybné rozhodnutie. Na to Slovensko dopláca už teraz.

Čiže čo ľudia môžu čakať?

V lepšom prípade, pokiaľ by v Smere zavládlo nejaké osvietenie, a to môže aj vtedy, keď opozícia začne byť jednotná, začne byť reálnou hrozbou pre Smer, by to bol návrat práve k reformným krokom, ktoré nás vytiahli z predošlých kríz. Čím skôr sa vrátime z kratšej cesty, tým bude pre nás lepšie. Čím skôr zaradíme spätný chod, tým bude pre nás lepšie v tom zmysle, aby sme sa držali na špici ekonomicky aktívnych krajín. Nie, aby sme sa prepadali do takej situácie, že sme daňovo najnevýhodnejšou krajinou medzi V4. Veď to je predsa úplná hlúposť. Nemôžeme poškodzovať ani živnostníkov, ani malých podnikateľov a nemôžeme sa tváriť, že to musia prežiť. Môže sa stať, že to neprežijú a mnohí z nich už teraz signalizujú, že zrušia pracovné miesta, ktoré vytvorili.

Ak by ste boli vo vláde, robili by ste inak? Akákoľvek vláda by musela zvyšovať dane.

To nie je len o zvyšovaní daní, ale to je napríklad o zvyšovaní efektivity výberu daní. Veď táto vláda si na budúci rok naplánovala zníženie výberu DPH napriek zvýšeniu spotreby. To je absolútne priznanie toho, že tu vládne šedá a čierna ekonomika. No tak nech sa páči, nech sa pustia do boja s týmto fenoménom, lebo takto na papieri to priznať … Keby tu boli daňové úniky na DPH len v priemere Európskej únie, tak máme sadzbu DPH štrnásť percent. Takisto majetkové dane, environmentálne dane.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováLucia ŽitňanskáPavol FrešoRobert Fico
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana