Frešo sa obáva, že vláda siahne na peniaze v druhom pilieri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo navrhuje, aby politické strany dokončili debatu o ústavnej ochrane druhého dôchodkového piliera. „Navrhujeme uzavrieť debatu o dôchodkovom systéme na odbornej úrovni, aby sme mohli prijať ústavný zákon o druhom pilieri,“ povedal na pondelkovej tlačovej besede.

Šéf SDKÚ-DS má totiž obavy z toho, že vláda Roberta Fica siahne na vyše 6,4 miliardy eur uložených na účtoch sporiteľov a vylepší si tým rozpočet verejných financií. Tento krok by podľa Freša najviac ohrozil strednú vrstvu. „Naši voliči prídu o svoje peniaze,“ povedal Frešo.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico podľa predsedu SDKÚ-DS prejavuje voči druhému pilieru obrovskú nenávisť. Pripomenul, že vláda Roberta Fica trikrát otvorila sporivý pilier a vyzývala sporiteľov, aby z tohto systému odišli.

Smer-SD tiež podľa Freša prijal legislatívu, podľa ktorej sa ziskovosť druhého piliera začala hodnotiť v šesťmesačnom období, čo uškodilo výnosom. Nakoniec v lete 2012 znížil príspevky do druhého piliera z pôvodných deväť percent na štyri percentá hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu sporiteľa. Podľa Freša tak Ficova vláda týmito krokmi druhý pilier neustále spochybňovala.

Bugár kritizuje Smer, ale aj opozičné strany

Druhý dôchodkový pilier je podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára ukážkovým príkladom diletantského prístupu tak vládnej strany Smer-SD, ako aj niektorých opozičných politikov z klubov SDKÚ-DS, SaS a OĽaNO.

„Posledným klincom do pomyselnej rakvy dobre fungujúceho systému dôchodkového sporenia bolo hlasovanie o vládnom návrhu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, kde zle nastavili spôsob výplaty dôchodkov,“ povedal Bugár. Predstavitelia strany Most-Híd podľa neho na to vtedy v parlamente upozorňovali.

Most-Híd podľa podpredsedu strany Ivana Švejnu navrhuje napraviť nespravodlivé krátenie dôchodkov z prvého penzijného piliera pre sporiteľov, ktoré v súčasnosti nezohľadňuje 4,75-percentný odvod do rezervného fondu solidarity. Ak by podľa neho výpočet dôchodku z prvého piliera pre sporiteľov tento odvod zohľadňoval, tak by boli dôchodky zo Sociálnej poisťovne pre sporiteľov vyššie.

V druhom pilieri by podľa Švejnu mala byť možnosť čerpať si nasporenú sumu priamo z dôchodkovej správcovskej spoločnosti, napríklad v 200 splátkach počas vyše 16 rokov, čo by bolo alternatívou k doživotnému dôchodku zo životnej poisťovne.

Fico avizuje kategorické riešenia

Premiér Robert Fico avizuje, že vláda vzhľadom na nízku výšku dôchodkov z druhého piliera ponúkaných životnými poisťovňami prijme voči druhému pilieru kategorické riešenia.

„Našou úlohou teraz nie je nič iné, len prijať kategorické riešenia a budeme vás o nich informovať budúci týždeň,“ uviedol Fico na piatkovej tlačovej besede. Tieto riešenia pritom nekonkretizoval. „Nechám to na vašu fantáziu, čo je to kategorické riešenie,“ povedal.

Sumy dôchodkov, ktoré životné poisťovne ponúkajú žiadateľom o penziu z druhého piliera, podľa Fica potvrdili výhrady voči druhému pilieru. „Mali sme pravdu, keď sme druhý pilier kritizovali,“ zdôraznil predseda vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol FrešoRobert Fico