Freund v Osle opäť vyhral, o víťazovi SP rozhodne až Planica

Severin Freund
Nemecký skokan Severin Freund dosiahol 12. individuálny triumf na podujatí tohto rangu. Foto: SITA/AP

OSLO 15. marca (WEBNOVINY) – Nemecký skokan na lyžiach Severin Freund ovládol aj druhé víkendové preteky Svetového pohára v skokoch na lyžiach v Osle a triumfoval v nedeľňajšej súťaži na mostíku HS-134.

Double z Holmenkollenu získal ako prvý

Dvadsaťšesťročný rodák z Freyungu sa tešil už vo štvrtých pretekoch v rade a v tejto fáze zimy je vo výbornej forme. V nedeľu dosiahol 18. individuálny triumf vo Svetovom pohári v kariére.

Zároveň potvrdil aj pozíciu na čele priebežného celkového poradia bojov o veľký krištáľový glóbus. Freund triumfoval aj v predchádzajúcich pretekoch v Kuopiu, Trondheime a v sobotu v Osle.

Freund je prvým skokanom v histórii s víkendovým double z Holmenkollenu. Naposledy štyri podujatia v jednom rade vyhral Rakúšan Thomas Morgenstern v decembri 2010.

Prevc sa prepracoval zo 17. miesta

Na druhom mieste skončil vo veterných pretekoch s odstupom štyroch bodov nestarnúci Japonec Noriaki Kasai, tretia priečka patrila Slovincovi Petrovi Prevcovi a Poliakovi Kamilovi Stochovi. Prevc bol po prvom kole až sedemnásty, ale v druhom predviedol najdlhší skok dňa 134,5 m a posunul sa na bronzový stupienok.

Freund, ktorému namerali v nedeľu v Osle 132 a 128 metrov, za čo získal od rozhodcov v súčte 258,9 bodu, si pripísal 40. pódiové umiestnenie v rámci individuálnych súťaží SP (bilancia: 18 – 11 – 11), v tejto zimnej sezóne triumfoval už deviatykrát.

Pred Planicou je všetko otvorené

Severin Freund má momentálne na čele hodnotenia Svetového pohára dovedna 1643 bodov. Druhý Peter Prevc si dosiaľ vybojoval o 94 bodov menej, pred vyvrcholením sezóny o týždeň v Planici je všetko otvorené.

„Stále nie je nič rozhodnuté, Svetový pohár je ešte otvorený. Keď všetko funguje, potom je to zábavné,“ uviedol po pretekoch v televíznej reakcii Freund, ktorý môže už v piatok rozhodnúť o veľkom glóbuse. Ak by sa mu to podarilo, potom by bol po Jensovi Weissflogovi a Martinovi Nemcovi tretím Nemcom.

Výsledky – preteky SP v skokoch na lyžiach na mostíku HS-134 v Osle:

Nedeľa: 1. Severin Freund (Nem.) 258,9 bodu (1. kolo: 132 m/2. kolo: 128 m), 2. Noriaki Kasai (Jap.) 254,9 (128,5/128,5), 3. Peter Prevc (Slovin.) 251,5 (121,5/134,5) a Kamil Stoch (Poľ.) 251,5 (124/134), 5. Stefan Kraft (Rak.) 250,8 (130/126), 6. Anders Bardal (Nór.) 250,4 (122,5/132)

Poradie vo Svetovom pohári 2014/2015 (po 29 z 31 pretekov jednotlivcov):1. Severin Freund (Nem.) 1643 bodov, 2. Peter Prevc (Slovin.) 1549, 3. Stefan Kraft (Rak.) 1468, 4. Anders Fannemel (Nór.) 1124, 5. Roman Koudelka (ČR) 1104, 6. Michal Hayböck (Rak.) 1081.

Poradie v Pohári národov 2014/2015 (po 33 z celkového počtu 36 pretekov /dosiaľ sa uskutočnilo 28 súťaží jednotlivcov a 4 súťaže mužských družstiev): 1. Nemecko 5239 bodov, 2. Nórsko 4963, 3. Rakúsko 4568, 4. Slovinsko 4124, 5. Japonsko 3171, 6. Poľsko 1915.

Viac k osobe Anders BardalKamil StochNoriaki KasaiPeter PrevcRoman KoudelkaSeverin FreundStefan KraftThomas Morgenstern