GAVENDA: Ján Pavol II. bol hovorcom Boha i hovorcom človeka

Marián Gavenda
Marián Gavenda Foto: SITA

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Ján Pavol II. ukázal podľa Gavendu kresťanstvo a vieru s ľudskou tvárou, veľmi sympatickou. „Dokázal, že sa netreba báť médií,“ uviedol Gavenda dnes pre agentúru SITA, pričom pripomenul pápežove slová: „Kráčajme svojou cestou, a médiá pôjdu za nami“. Z mýtami opradeného Vatikánu sa snažil urobiť podľa Gavendu „dom zo skla“. „Dávno predtým, ako bol vyvýšený na oltáre, svätosť cez neho z oltárov zostúpila medzi ľudí,“ dodal. A to nielen medzi tých, ku ktorým prichádzal ako pápež, ale aj tých, s ktorými chodil na túry, lyžovať a veslovať.

Ján Pavol II. podľa Gavendu dokázal, že sa možno jasne a zásadne vyjadrovať aj k politickým otázkam bez toho, aby si vyslúžil partajnú nálepku. „Išlo mu totiž o človeka, jeho dôstojnosť a práva, nie o mocenské záujmy. Vedel, že musí byť ´znamením protirečenia´, neprijatie i nenávisť bral ako súčasť svojho poslania a nedal sa ňou znechutiť,“ povedal Gavenda. Upozornil, že pri zahraničných cestách bral do svojho lietadla medzi vybraných novinárov aj najzarytejších odporcov cirkvi a svojho pontifikátu. Jeho charizmu, o ktorej sa toľko hovorí, však možno pochopiť len na základe jeho vnútorného života. „Bol plne človekom, lebo sa nechával plne prenikať Bohom. To podstatné na ňom ešte len začíname objavovať,“ konštatoval Gavenda.

Marián Gavenda je katolícky kňaz a publicista. Pôsobil ako hovorca Konferencie biskupov Slovenska a šéfredaktor Katolíckych novín. Napísal a preložil viacero kníh. Dnes je farár v Devíne.

Bývalého pápeža Jána Pavla II. bude v nedeľu blahorečiť jeho nástupca Benedikt XVI. Ján Pavol II. zomrel 2. apríla 2005. Počas svojho pontifikátu navštívil trikrát Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Ján Pavol II.Marián Gavenda