Gréci po zbytočných tanečkoch meškajú, hovorí Kažimír

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Začiatok technických rozhovorov Grécka s trojkou medzinárodných inštitúcií je podľa slovenského ministra financií Petra Kažimíra dobrým krokom k tomu, aby sa zodpovední vedeli stretnúť a porozprávať o problémoch Grécka a eurozóny. Podľa Kažimíra sa tak prekonala prvá hranica, čo sa však mohlo stať aj skôr.

„Meškáme, grécka strana jednoznačne mešká a myslím si, že to boli zbytočné ‚tanečky‘,“ vyhlásil minister. Výsledok rozhovorov predstaviteľov Grécka a trojky podľa neho v najbližších týždňoch ukáže holú pravdu o tom, či je grécka strana schopná dodržať svoje záväzky. „A či ich nové návrhy na nové reformy vedia doručiť ďalšie peniaze do štátnej pokladnice, aby boli schopní splácať svoje záväzky,“ dodal Kažimír.

Grécka vláda nechce rokovania na svojom území

Finanční experti z Grécka otvoria v stredu technické rozhovory s EÚ, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom. Informovali o tom európski ministri financií, ktorí v pondelok o Grécku rokovali.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Podľa Jeroena Dijsselbloema, šéfa skupiny ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup), sa rokujúce strany dohodli na kompromise, podľa ktorého rozhovory v stredu odštartujú v Bruseli a nie v Aténach, ako bolo doposiaľ obvyklé. Tieto rokovania však budú podporovať medzinárodné tímy v Aténach, ktoré budú zbierať a overovať informácie.

Nová grécka vláda chce voličom ukázať, že dodržuje sľub, že nebude rokovať s trojkou medzinárodných veriteľov. Snaží sa teda vyhnúť rokovaniam s trojkou na vlastnom území. Predstavitelia EÚ však hovoria, že je nepraktické hodnotiť detaily stavu gréckej ekonomiky a vládnych financií z iného miesta než z Atén.

Grécko by mohlo získať pomoc aj po menších častiach

Podľa pondelňajšieho vyhlásenia Dijsselbloema by pritom Grécko mohlo získať menšie časti pomoci od medzinárodných veriteľov v prípade, že urobí kroky pre zavedenie potrebných reforiem. „Nemôžeme hovoriť o skorších splátkach pomoci, ak Grécko nezavedie žiadne reformy,“ povedal Dijsselbloem.

Šéf skupiny ministrov financií krajín eurozóny je otvorený možnosti dosiahnuť dohodu ako celok, tiež je však ochotný zvážiť rozdelenie splátok na viac častí. Zároveň uviedol, že o problémoch Grécka s likviditou sa priamo nehovorilo, no Dijsselbloem víta akýkoľvek tlak, ktorý by mohol zrýchliť reformný proces, ktorý vyplýva z dohody o predĺžení záchranného programu Grécka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kažimír