Gréci predstavili finálny program, väčšie ústupky odmietajú

Grécko
Foto: Ilustračné, SITA/AP

BERLÍN/BRUSEL 2. júna (WEBNOVINY) – Grécko poslalo veriteľom komplexný a realistický program reforiem a vyzýva veriteľov, aby ho prijali a uzavrela sa dlho očakávaná dohoda, uviedol v utorok grécky premiér Alexis Tsipras. Dodal, že návrh poslal už v pondelok v noci.

Podľa neho bol program reforiem poslaný ešte pred pondelkovým stretnutím vrcholných predstaviteľov Nemecka, Francúzska, Európskej centrálnej banky, Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu, na ktorom diskutovali o osude Grécka. „Nečakáme, kým oni predložia návrh, Grécko predložilo plán. Teraz je jasné, že rozhodnutie, či sa prispôsobia realite, ostáva na vedení Európy“, povedal Tsipras.

Program neobsahuje väčšie ústupky

Podľa zdrojov blízkych rokovaniu posledný návrh neobsahoval väčšie nové ústupky v oblasti dôchodkov a politiky pracovného trhu, ktoré blokujú uzavretie dohody. Grécko sa s veriteľmi už mesiace nevie dohodnúť, tí obviňujú Tsiprasa z nedostatku ochoty ponúknuť viac ústupkov, čo však grécky premiér odmieta. „My sme ustúpili, pretože kompromis si vyžaduje ústupky. Vieme, že to bude ťažké, ale predložili sme plán, aby v Grécku skončila kríza“, vyhlásil Tsipras. Ak sa obe strany tento mesiac nedohodnú, Grécku hrozí bankrot, ktorý by mohol viesť k odchodu z eurozóny.

Šéf gréckej centrálnej banky a člen rady guvernérov ECB Yannis Stournaras uviedol, že Grécko potrebuje politický systém, ktorý prevezme zodpovednosť a bude rešpektovať obete, ktoré Gréci podstúpili. „Zníženie životného štandardu o 35 percent je veľmi nezvyčajné pre krajinu OECD, takže to bola veľká obeť Grékov, aby udržali krajinu životaschopnú a zostali v eurozóne“, povedal Stournaras.

Tsipras hrá formu pred voličmi

Veritelia Grécka sa v pondelok nečakane stretli. Diskutovali o stave rokovaní a dohodli sa, že ostanú v úzkom kontakte. Stretnutie veriteľov sa konalo po tom, čo grécky premiér Alexis Tsipras spustil vlnu kritiky na veriteľov, ktorá sa podľa lídrov nepodobala na to, čo im rozprával v súkromí. Európski diplomati si myslia, že len chcel ukázať svojim voličom, ako tvrdo bojuje o najpriaznivejšie podmienky dohody.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová privítala v Berlíne na neskorom pondelkovom stretnutí francúzskeho prezidenta Francoisa Hollandea, šéfa Európskej centrálne banky Maria Draghiho, šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a šéfku Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovú.

Lehota Grécka na dohodu s eurozónou vyprší v piatok, aby inštitúcie a ministri mali dostatok času na odsúhlasenie dohody a zabezpečenie v súčasnosti zmrazenej finančnej pomoci pre Grécko, ktorá stratí platnosť na konci júna. Grécko má v piatok zaplatiť 300 miliónovú splátku MMF, avšak veriteľom narastajú pochybnosti o schopnosti Grécka splatiť všetky záväzky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAngela Merkelová