Gréci zverejnili termín, kedy očakávajú dohodu s veriteľmi

Grécko
Foto: ilustračné, Thinkstock

ATÉNY 4. augusta (WEBNOVINY) – Rokovania o podmienkach novej úverovej dohody pre Grécko chcú Atény ukončiť do 18. augusta. Informovala o tom v utorok hovorkyňa gréckej vlády Olga Gerovasili.

Ako ďalej uviedla, rozhovory s veriteľmi sa presúvajú do druhej fázy a v jej rámci budú zúčastnené strany od stredy pracovať na podrobnostiach dohody. Európsky komisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici označil v pondelok august za možný, i keď „ambiciózny“ termín pre dosiahnutie dohody.

Na podmienkach nového záchranného programu v celkovom objeme 86 miliárd eur sa potrebuje Grécko dohodnúť do 20. augusta, kedy majú Atény splatiť Európskej centrálnej banke dlžnú čiastku 3,5 miliardy eur. Výmenou za uvoľnenie ďalších peňazí musí Grécko uskutočniť kľúčové reformy vrátane zvýšenie dôchodkového veku na 67 zo súčasných 62 rokov.

Veritelia tiež požadujú zrušenie možnosti predčasného odchodu do dôchodku, v pondelok však súhlasili, že zmeny v penzijnom systéme sa nedotknú ľudí, ktorí odišli do dôchodku pred koncom júna 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pierre Moscovici
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka