Grécko by malo opustiť eurozónu, myslí si guvernér ČNB

Miroslav Singer, ČNB
Foto: zpravy.tiscali.cz

PRAHA 9. januára (WEBNOVINY) – Grécko by malo opustiť eurozónu a devalvovať svoju novú menu, ak mu Európa nie je ochotná poskytnúť značné finančné prostriedky. Uviedol to guvernér českej centrálnej banky (ČNB) Miroslav Singer.

Pre české Hospodářske noviny ďalej povedal, že Európania by sa radšej mali sústrediť na pomoc bankám, ktoré môžu potrebovať rekapitalizáciu, a na riešiteľné problémy, než roky venovať svoju pozornosť Grécku, ktoré reprezentuje iba 2 % európskej ekonomiky.

„Ak neexistuje vôľa poskytnúť Grécku značné množstvo peňazí z európskych štrukturálnych fondov, nevidím iné riešenie, než jeho odchod z eurozóny a výraznú devalváciu jeho novej meny,“ povedal v rozhovore zverejnenom v pondelok.

Podľa neho Grécko doposiaľ dostávalo úvery, ktoré slúžili hlavne na kupovanie času a na to, aby bohatí Gréci presunuli svoje peniaze mimo krajiny. „Toto znižuje dôveryhodnosť Európy a ochotu mimoeurópskych krajín požičať alebo poskytnúť nový kapitál Medzinárodnému menovému fondu (MMF) na pomoc Európe,“ uviedol Singer.

Na otázku, čo by mala Európa robiť na odvrátenie dlhovej krízy, Singer povedal, že európski politici by si mali priznať potrebu navýšenia kapitálu pre banky. „Musíme prestať predstierať, že už nikdy nebudeme rekapitalizovať banky. Je možné, že v súvislosti s gréckou krízou bude potrebné naliať peniaze aj do pomerne veľkých bánk, ktoré utrpia straty“, dodal Singer. Podľa neho je potrebné okamžite sa sústrediť na problémy bánk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Singer