Grécko musí začať konať, žiada minister Mikloš

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Grécko musí začať plniť podmienky medzinárodnej pomoci reálnymi činmi, teda schválením konsolidačných a reformných zákonov v parlamente.

Sľuby a deklarácie už nestačia. Vyhlásil to pred štvrtkovým odchodom na rokovanie euroskupiny o druhom balíku pomoci Grécku minister financií Ivan Mikloš.

Podľa neho takýto názor pred štvrtkovým rokovaním okrem Slovenska vyjadrila väčšina krajín eurozóny.

Minister Mikloš tvrdí, že jednou z najdôležitejších podmienok má byť politická dohoda v Grécku, ktorou by sa odobrilo znižovanie platov v gréckom súkromnom sektore o 15 %. Štát síce prikázať súkromníkom znižovať platy nemôže, podľa Mikloša však takáto politická dohoda môže dať zamestnávateľom do rúk silný argument. „Keďže je to v záujme aj zamestnávateľov, tak to nie je problém, ak je dosiahnutá politická dohoda,“ povedal Mikloš.

Dobrovoľné zníženie platov v gréckom súkromnom sektore je pritom podľa Mikloša jedinou cestou, ako zabezpečiť Grécku konkurencieschopnosť bez toho, aby muselo opustiť eurozónu a devalvovať vlastnú menu.

Platy aj v súkromnom sektore aj vo verejnom sektore od vstupu Grécka do eurozóny rástli neudržateľným spôsobom. Ak chce krajina zostať v eurozóne nemôže znížiť reálnu výšku platov devalváciou, jediná cesta ako ich prispôsobiť reálnej situácii a reálnej konkurencieschopnosti bez devalvácie je zníženie platov,“ povedal minister.

Treba znížiť verejný dlh

Ivan Mikloš
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Angela merkelova
Foto: SITA/AP

Gréci sa budú musieť zároveň podľa Mikloša zaručiť, že prijmú dodatočné konsolidačné opatrenia na zníženie deficitu verejných financií v objeme do 1 % hrubého domáceho produktu.

Pre Slovensko je tiež podľa ministra kľúčové, aby sa objem verejných zdrojov určených v druhom balíku pomoci pre Grécko už nenavyšoval z dohodnutých 130 mld. eur a tiež, aby konsolidačné a reformné opatrenia v krajine viedli k stabilizácii verejného dlhu.

Teda, aby klesol do roku 2020 na úroveň 120 % alebo len mierne nad 120 % hrubého domáceho produktu,“ dodal Mikloš.

Či by bolo pre Grécko a eurozónu lepšie riešenie vystúpenie z menovej únie, Mikloš nehovorí. Tvrdí však, že všetko záleží na Grékoch samotných.

Bude sa musieť rozhodnúť grécka vláda a parlament. Na jednej strane sú jasne postavené podmienky Trojky a euroskupiny a na druhej strane je na Grécku, či takéto podmienky vedia splniť, alebo či sa rozhodnú inak aj so všetkým rizikami a dôsledkami, ktoré s tým môžu byť spojené,“ dodal.

Stretnutie ministrov financií eurozóny zvolal na štvrtok večer do Bruselu šéf skupiny Eurogroup, luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Na rokovaniach sa má zúčastniť aj výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová. Objavujú sa však už aj hlasy, že aj štvrtkové rokovanie môže skončiť bez dohody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christine LagardeováIvan MiklošJean-Claude Juncker