Grécko odvrátilo bankrot, dostane záchranný balík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Grécko získalo druhý záchranný balík pomoci a odvrátilo marcový bankrot. Foto: SITA, AP

BRUSEL 21. februára (WEBNOVINY) –

Grécko v číslach:

* Nezamestnanosť dosiahla 20,9% z toho 48,9% je mladých ľudí

* Počet bezdomovcov sa za posledné tri roky zvýšil o 25%

* Takmer 27% Grékov sa pohybuje na hranici chudoby

Zdroj: BBC

Aké zmeny čakajú Grékov?

* Podľa úsporného balíka príde o prácu 15-­tisíc štátnych úradníkov. Grécka štátna správa zamestnáva 390-­tisíc ľudí. Ďalšie tisícky pracujú v štátnych podnikoch.

*Znížia sa platy nielen v štátnej sfére, ale ak v súkromnom sektore. Priemerná mzda v Grécku je podľa OECD 1460 eur. Minimálna mzda sa po novom zníži o 20 percent zo 751 eur na 600 eur.

* Zliberalizuje sa tamojší zákonník práce.

Krízou postihnuté Grécko odvrátilo bankrot. Ministri financií krajín eurozóny schválili v noci na utorok pre krajinu druhý záchranný balík pomoci vo výške 130 miliárd eur.

S touto pomocou by sa malo zadlženie Grécka znížiť do roku 2020 zo súčasných 160 percent HDP na asi 121 percent.

„Dosiahli sme dohodu o novom gréckom programe a o zapojení súkromného sektoru, čo povedie k významnému zníženiu dlhu Grécka,“ povedal po 13-hodinovom rokovacom maratóne luxemburský premiér Jean Claude Juncker.

Nový záchranný program otvára Aténam cestu k dohode so súkromnými veriteľmi, akými sú banky a poisťovne, ktorí súhlasili so znížením nominálnej hodnoty svojich pohľadávok o 53,5 %. Odpisy by mali grécky dlh znížiť o 100 mld. eur. K zmierneniu dlhových problémov Grécka má prispieť aj Európska centrálna banka (ECB), ktorá si podľa vyhlásenia skupiny Eurogroup nebude nárokovať zisk z gréckych dlhopisov. ECB podľa agentúry Reuters nakúpila v posledných dvoch rokoch dlhopisy Atén za približne 38 mld. eur, ich súčasná hodnota predstavuje zhruba 50 mld. eur.

Dohoda sa rodila veľmi dlho. O záchrannom balíku sa malo rozhodnúť už v uplynulom týždni. Eurozóna však tento verdikt odkladala, pretože si nebola istá gréckymi reformami. Objavili sa aj nejednotné názory o udržateľnosti gréckych dlhov.

Grécko čerpá od minulého roku finančnú pomoc vo výške 110 miliárd eur. Táto suma však nie je postačujúca na záchranu krachujúcej gréckej ekonomiky. Krajiny eurozóny sa preto dohodli na poskytnutí druhého záchranného balíku. Grécku totiž už v marci hrozil bankrot. Dohoda o druhom finančnom balíku je spojená s prísnymi podmienkami pre Atény.

Grécko pripravuje zákon o výmene štátnych dlhopisov

Grécka vláda pripravuje zákon o výmene vládnych dlhopisov. Na jeho základe si bude môcť grécka vláda vynútiť výmenu dlhopisov aj od tých súkromných veriteľov, ktorí sa nezapojili do dobrovoľnej výmeny dlhopisov. Grécka vláda v krátkom čase predloží do parlamentu návrh zákona, ktorý zavedie do legislatívy o vládnych dlhopisoch aj klauzulu o tom, že prípadné straty bude znášať aj súkromný sektor, uvádza sa v stanovisku ministerstva financií. Šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup) Jean-Claude Juncker očakáva, že sa súkromní investori zapoja do výmeny dlhopisov vo veľkej miere, aj keď sa niektorí z nich budú novým podmienkam brániť.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Nemecko zvažovalo bankrot Grécka

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble bol ešte v pondelok presvedčený, že záchranný balík Grékom nepomôže.

Wolfgang Schäuble vyjadril „pevné presvedčenie“, že dolná komora nemeckého parlamentu schváli nový záchranný program pre Grécko, na ktorom sa dohodli ministri financií členských štátov eurozóny. Minister ďalej uviedol, že Európska komisia posilní svoj expertný tím v Grécku s cieľom skvalitniť dohľad nad plnením reforiem. „S komisiou sme sa dohodli, že tím v Grécku treba výrazne posilniť … Ide tu o dohľad, ale samozrejme aj o pomoc Grécku,“ povedal Schäuble pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.

Podľa neho sú úsporné opatrenia veľmi prísne a žiadna vláda by ich nedokázala presadiť, informoval denník The Telegraph. Schäuble tvrdil, že aj keby Grécko splnilo požiadavky, problémom neunikne.

Podľa pondelkových informácii The Telegraph ministri by najradšej krajinu dotlačili k vyhláseniu bankrotu.

Holandský minister financií ráta s rizikom

Napriek dohode o druhom záchrannom programe pre Grécko stále existuje riziko, že zadlžená krajina nevyrieši svoje problémy. Vyhlásil to v utorok holandský minister financií Jan Kees de Jager. Nový program nie je niečo, „z čoho by sme sa mali tešiť“ povedal minister. Pokiaľ budú Atény plniť všetky dohodnuté podmienky a parlamenty členských štátov schvália ďalšiu finančnú pomoc, bude to znamenať, že neriadený bankrot Grécka bude zažehnaný, uviedol de Jager. Nový program má však stále svoje riziká, dodal minister a varoval, že schopnosť plniť dohodnuté záväzky v prípade Grécka „zďaleka nie je stopercentná“.

MMF by mohol Grécku prispieť sumou 23 miliárd

Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto: SITA

Medzinárodný menový fond (MMF) by mohol k záchrannému balíčku pre Grécko prispieť čiastkou 23 mld. eur, rozhodnúť o tom však musí jeho rada. V utorok to povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

„MMF sa bude na novom programe podieľať,“ povedal šéf nemeckého rezortu financií na tlačovej konferencii.

„Fond ponúkol sumu 13 mld. a 10 mld., ktoré sa nevyčerpali v rámci prvého programu pomoci. O konečnom príspevku však rozhodne rada MMF na svojom nasledujúcom stretnutí,“ konštatoval Schäuble.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Claude JunckerWolfgang Schäuble