Grécko sa rúti do bankrotu, veriteľov viní z kazenia morálky

Foto: SITA/AP

Brusel/Atény 14. júna (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) v nedeľu večer oznámila, že víkendové rozhovory o nájdení spoločného stanoviska medzi medzinárodnými veriteľmi a Gréckom neboli úspešné.

Rozpory o potrebných reformách sú aj po poslednom pokuse predsedu EK Jeana-Clauda Junckera o sprostredkovanie naďalej značné, uviedol hovorca komisie.

Ďalšie rokovania sa budú konať v Euroskupine

Stretnutie tohto neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, ktoré môže byť rozhodujúce, pokiaľ ide o hľadanie dohody o záchrannom programe pre Grécko, sa uskutoční vo štvrtok 18. júna v Luxemburgu.

Grécku hrozí platobná neschopnosť. Krajina musí koncom júna uhradiť Medzinárodnému menovému fondu splátky dlhu vo výške okolo 1,6 miliardy eur. Atény však na to nemajú prostriedky a podmienkou odblokovania zvyšných 7,2 miliardy eur z aktuálneho záchranného programu je dohoda s veriteľmi o zozname reforiem.

Grécke návrhy sú neúplné

Hovorca EK uviedol, že Juncker je naďalej presvedčený, že dohoda môže byť dosiahnutá do konca mesiaca v prípade posilnenia reformného úsilia na gréckej strane a politickej vôle na všetkých stranách.

Zdroje z gréckej vlády tvrdia, že Atény nebudú „v žiadnom prípade“ súhlasiť s krátením dôchodkov a miezd ani so zvyšovaním dane z pridanej hodnoty. Medzinárodný menový fond, ktorý patrí k veriteľom, podľa nich trvá na znižovaní dôchodkov vo výške 1,8 miliardy eur ročne.

Hovorca komisie tiež povedal, že tento víkend došlo k určitému pokroku. Plány veriteľov a Grécka sa podľa neho odlišujú o približne dve miliardy eur ročne, čo by zodpovedalo pol až jednému percentu HDP. „Okrem toho sú grécke návrhy stále neúplné,“ zdôraznil hovorca.

Informácie priniesli agentúry DPA a AP.

Grécko bude podľa Tsiprasa trpezlivo čakať na veriteľov

Grécko bude trpezlivo čakať, kým budú medzinárodní veritelia realistickí v rokovaniach o reformách, ktoré by krajina mala uskutočniť výmenou za finančnú pomoc, povedal pre pondelkové vydanie gréckych novín Ton Syntakton grécky premiér Alexis Tsipras.

Európska únia, Medzinárodný menový fond a Európska centrálna banka trvajú na ďalších škrtoch gréckych dôchodkov z politických dôvodov, dodal Tsipras.

Postoj Grécka v rokovaniach v pondelok podporil hovorca vládnucej strany Syriza Nikos Filis, keď vyhlásil, že gréckou prioritou je vyplatiť mzdy pracovníkov a dôchodky. Vyplatenie dlhov veriteľom by záviselo na dosiahnutí dohody medzi oboma stranami. Grécka vláda neustúpi od toho, čo povedala na rokovaniach, dodal hovorca a zároveň obvinil veriteľov, že sa počas rokovaní pokúšajú ublížiť morálke krajiny.

Veritelia sú podľa agentúry Reuters frustrovaní, keďže Atény sú bližšie k bankrotu, ktorý ohrozuje ich budúcnosť v eurozóne.

Berlín podmieňuje ďalšiu pomoc Grécku účasťou MMF

Nemecký parlament nemôže odhlasovať ďalšiu pomoc Grécku, ak súčasťou riešenia nebude Medzinárodný menový fond. Uviedol to v pondelok vysoký predstaviteľ vládnych kresťanských demokratov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Kancelárka jednoznačne podporuje zotrvanie Grécka v eurozóne, čo je aj z pohľadu Atén určite lacnejšie riešenie než odchod, uviedol ďalej Volker Kauder, šéf frakcie Kresťansko-demokratickej únie (CDU) v dolnej komore nemeckého parlamentu.

„Nemôžem súhlasiť s ďalšou platbou, ak MMF povie, že to nebude fungovať,“ povedal Kauder pre televíznu stanicu ARD. „Teší nás, že MMF s nami spolupracuje, ak ale povedia, že to nebude fungovať, potom aj naša parlamentná skupina povie, že nemôžme vyplatiť ďalšie tranže (úveru),“ dodal predstaviteľ CDU. Atény partnerom nemôžu klásť podmienky a očakávať, že ich bezvýhradne splnia, dodal Kauder a zdôraznil, že „Grécko sa musí vrátiť do reality“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis Tsípras