Grécky parlament schválil nové úsporné opatrenia

Grécko
Pred gréckym parlamentom 29. júna 2011. Foto: SITA/AP

ATÉNY 29. júna (WEBNOVINY) -Grécky parlament v stredu schválil päťročný plán úsporných opatrení pomerom hlasov 155 k 138, čo naznačuje, že vláda premiéra Georgíosa Papandréoua je na dobrej ceste k tomu, aby vo štvrtok presadila v parlamente zákon o realizácii tohto plánu. Proti novým úsporným opatreniam hlasoval iba jeden člen vládnej Socialistickej strany a predseda parlamentu oznámil, že tohto poslanca okamžite zo strany vylúčili. Naopak vláde sa podarilo získať aj jeden hlas z radov konzervatívnych opozičných poslancov.

Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) trvajú na tom, že Grécko musí schváliť nielen plán úsporných opatrení, ktorý predpokladá ušetrenie 28 mld. eur, ale aj na tom, že vo štvrtok musí v parlamente prejsť zákon o realizácii týchto opatrení. EÚ a MMF to považujú za podmienku pre to, aby Aténam poskytli ďalšiu tranžu v sume 12 mld. eur v rámci núdzových úverov, ktoré krajina dostáva, aby sa zabránilo jej bankrotu. Bez úverov od EÚ a MMF by Grécko nebolo schopné plniť svoje záväzky už v júli.

Prvá etapa schválenia balíčka úsporných opatrení v gréckom parlamente zbavuje krajinu hrozby bankrotu a dláždi cestu pre druhý balík núdzových úverov, uviedli v stredu v spoločnom vyhlásení po hlasovaní gréckych poslancov predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. „Krajina urobila dôležitý krok na nevyhnutnej ceste fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych reforiem podporujúcich hospodársky rast,“ uviedli vo vyhlásení.

„Krajina však zároveň urobila životne dôležitý krok, ktorým sa vyhla veľmi nebezpečnému scenáru bankrotu. Bolo to hlasovanie o národnej zodpovednosti,“ konštatovali Barroso a Van Rompuy. Dodali, že ak v parlamente prejde aj zákon o realizácii schválených úsporných opatrení, ako sa to teraz očakáva, vydláždi to cestu pre uvoľnenie ďalšej tranže v sume 12 mld. eur v rámci finančnej pomoci Aténam. Okrem toho to urýchli prácu na príprave druhého balíka núdzových úverov pre Grécko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Herman Van RompuyJosé Manuel Barroso