Greenpeaceáci nie sú piráti, ale právo podľa Putina porušili

Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

Greenpeace označil obvinenia z pirátstva za absurdné

Environmentálna organizácia Greenpeace odmieta obvinenia ruských úradov z toho, že jej aktivisti sa dopustili „pirátstva“ a žiada okamžitý prístup k svojim zadržaným zamestnancom a dobrovoľníkom. Skupina to uviedla vo svojom oficiálnom stanovisku. „Mierumilovný aktivizmus je kľúčový, keď vlády na celom svete nedokážu odpovedať na varovania vedcov o následkoch klimatických zmien v Arktíde, aj inde,“ vyhlásil Kumi Naidoo, výkonný medzinárodný riaditeľ Greenpeace. Zároveň odmietol obvinenia z pirátstva, ktoré podľa neho „nemajú žiadnu oporu v medzinárodnom práve“. „Nenecháme sa zastrašovať alebo umlčiavať týmito absurdnými obvineniami a žiadame okamžité prepustenie našich aktivistov,“ dodal Naidoo.

MOSKVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že aktivisti environmentálnej organizácie Greenpeace zadržaní pri pokuse o vylodenie na jednej z ruských vrtných plošín v Arktíde by nemali byť stíhaní za pirátstvo, ako počas predošlého dňa uviedli vyšetrovatelia.

Na druhej strane však podporil ich zadržanie ruskou pobrežnou strážou, ktorá podľa neho nemohla vedieť, o koho ide.

Incident sa odohral 18. septembra pri plošine plynárenského podniku Gazprom v Barentsovom mori, kde Rusi pôvodne zadržali dve osoby, následne však obsadili aj plavidlo Greenpeace, ktoré s celou 30-člennou posádkou odtiahli do prístavu Murmansk.

Ruskí vyšetrovatelia ich majú vypočúvať v súvislosti s pirátstvom, za čo im hrozí až 15-ročný pobyt vo väzení a vysoká pokuta.

„Nepoznám podrobnosti toho, čo sa odohralo, ale je úplne zjavné, že nie sú piráti,“ povedal Putin, ktorý však dodal, že rovnako zjavné je aj „porušenie medzinárodného práva“ ochranármi.

Posádku plavidla Greenpeace s holandskou vlajkou tvorili štyria ruskí a 26 zahraničných aktivistov. Putinovo vyjadrenie naznačuje, že ruské orgány by si mohli obvinenie z pirátstva nakoniec rozmyslieť, čo už pripustil i hovorca vyšetrovacieho úradu. Ruské ministerstvo zahraničných vecí ešte minulý týždeň vyhlásilo, že aktivisti „ohrozili životy ľudí a mohli spôsobiť environmentálnu katastrofu v Arktíde“. Vrtná plošina Prirazlomnaja, ku ktorej sa ochranári z Greenpeace údajne chceli pripútať, by mala začať fungovať v roku 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Greenpeace