HARABIN: Som politicky šikanovaný

Ústavný súd SR
Foto: SITA/Marián Angelovič

KOŠICE 15. júna (WEBNOVINY) – Ústavný súd dnes nepotrestal predsedu NS SR Štefana Harabina v disciplinárnom konaní.

Plénum bolo odročené na 29. júna, vtedy vynesie rozhodnutie. Na pojednávaní sa zúčastnil predseda NS SR Štefan Harabin, ministerku spravodlivosti zastupovali štátna tajomníčka Mária Kolíková a Martin Butko zo sekcie právnych služieb.

Návrh na disciplinárne konanie podala 18. novembra 2010 ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská na podnet ministerstva financií za to, že opakovane nedovolil pracovníkom ministerstva financií vykonať na Najvyššom súde SR kontrolu a audit hospodárenia a navrhla, aby mu ÚS uložil disciplinárne opatrenie vo forme zníženia platu o 70 percent. Tým, že Harabin neumožnil audítorskej skupine ministerstva vykonať na NS SR vládny audit hospodárenia s verejnými prostriedkami, dopustil sa závažného disciplinárneho previnenia.

Pozval NKÚ na kontrolu

„Kontrola ministerstva financií na NS SR nie je možná, pokiaľ chceme hovoriť o nezávislosti súdov. Kontrola je možná len zo strany NKÚ. Politická moc reprezentovaná jedným orgánom vlády – či už ministerstvom spravodlivosti alebo ministerstvom financií, je zásahom do nezávislosti súdnictva,“ povedal vo výpovedi Harabin. Podľa jeho názoru išlo o flagrantný účelový postup zo strany ministerstva financií.

Doložil, že sám pozval NKÚ na kontrolu. Zotrval na svojom doterajšom písomnom vyjadrení. „Som politický šikanovaný ja, ale aj NS SR má znížený rozpočet až o 10 percent, kým ostatné štátne orgány len o päť percent,“ vyhlásil. Harabinov právny zástupca uviedol, že žiadajú, aby bol Štefan Harabin oslobodený.

Kolíková zdôraznila, že vládny audit bol uzákonený v čase, keď bol Harabin ministrom spravodlivosti i predsedom legislatívnej rady vlády a „nemal voči tomu námietky, a na základe toho sa v roku 2009 vykonal vládny audit, nemal ani námietky, keď už ako predseda NS SR podpisoval výsledky auditu a opatrenia“. Povedala, že námietky vzniesol až v roku 2010.

Rád sa s nimi stretne

Na pojednávaní vystúpila ako svedkyňa pracovníčka ministerstva financií, ktorá viedla vládny audit na NS SR, kde okrem iného robili audit efektívnosti a účelnosti vynakladania finančných prostriedkov a riadenia. Uviedla, že podnetom na vykonanie auditu bol list vtedajšieho predsedu súdnej rady Milana Karabína. Overovali účtovné doklady, nakladanie s majetkom štátu, audit prebiehal štandardne.
Najvyšší súd

Povedala, že boli zistené porušenia finančnej disciplíny, no NS SR počas kontroly spornú čiastku vyrovnal a nedošlo k disciplinárnemu konaniu. Harabin uviedol, že výsluch svedkyne nesúvisí s meritom veci prejednávanej ústavným súdom.

Vystúpila aj ďalšia svedkyňa z ministerstva financií, ktorá je audítorka. Vypovedala, že Harabin im neumožnil vykonať vládny audit v júli v roku 2010 na Najvyššom súde SR.

Keď sme tam prišli, prijal nás predseda NS SR, ktorému sme sa preukázali poverením na vykonanie vládneho auditu a služobnými preukazmi a informovala som ho, aké oblasti budú predmetom preverovania. Predseda Harabin povedal, že máme prísť s právoplatným poverením s aktuálnym dátumom. Harabin povedal, že rád sa s nami stretne, keď donesieme nové poverenie,“ povedala svedkyňa. Doložila, že následne tam boli viackrát, ale ani raz sa audit nezačal.

Ministerka Žitňanská podala vlani v novembri dva návrhy. Druhý návrh podala preto, že podľa jej názoru sa Harabin dopustil disciplinárneho previnenia tým, že porušil povinnosti náhodného prideľovania spisov na Najvyššom súde SR.

ŽITŇANSKÁ: Kontrola verejných peňazí nezasahuje do nezávislosti súdov

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská odmieta argumentáciu predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina, že kontrola ministerstva financií na najvyššom súde nie je možná, pokiaľ chceme hovoriť o nezávislosti súdov. Harabin sa tak dnes obhajoval na Ústavnom súde SR, ktorý začal prejednávať návrh Žitňanskej na disciplinárny postih Harabina za to, že opakovane nedovolil pracovníkom ministerstva financií vykonať na Najvyššom súde SR kontrolu a audit hospodárenia.

„Transparentnosť nakladania s verejnými financiami, kontrola verejných financií, nijako nezasahuje do nezávislosti justície,“ povedala Žitňanská po rokovaní vlády.

Podľa šéfky rezortu fakty jasne preukazujú, že predchádzajúce aj súčasné vedenie najvyššieho súdu už pripustili vládny audit, teda kontrolu zo strany ministerstva financií. „Fakty hovoria jasne, argumentácia pána Harabina je podľa mojej mienky účelová,“ vyhlásila ministerka. Je presvedčená, že občania majú právo vedieť, ako sa nakladá s verejnými financiami aj na najvyššom súde.

„Preto som podala návrh na disciplinárne konanie a za ním si stojím“. V podaní z 18. novembra 2010 navrhla, aby Harabin dostal disciplinárny trest – zníženie platu o 70 percent na jeden rok. Harabin hovorí, že kontrolovať NS SR môže len NKÚ, ktorý sám na kontrolu pozval. „Som politický šikanovaný ja, ale aj NS SR má znížený rozpočet až o 10 percent, kým ostatné štátne orgány len o päť percent,“ vyhlásil dnes Harabin na súde.

Štátna tajomníčka MS SR Mária Kolíková na dnešnom pojednávaní zdôraznila, že vládny audit bol uzákonený v čase, keď bol Harabin ministrom spravodlivosti i predsedom Legislatívnej rady vlády a „nemal voči tomu námietky, a na základe toho sa v roku 2009 vykonal vládny audit, nemal ani námietky, keď už ako predseda NS SR podpisoval výsledky auditu a opatrenia“.

Ministerka Žitňanská podala vlani v novembri dva návrhy. Druhý návrh podala preto, že podľa jej názoru sa Harabin dopustil disciplinárneho previnenia tým, že porušil povinnosti náhodného prideľovania spisov na Najvyššom súde SR. O prvom návrhu rozhodne plénum Ústavného súdu SR 29. júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR