Hľadá sa vinník za zrušenú deaflympiádu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Blamáž pre Slovensko: Deaflympiáda je zrušená
Slovenský deaflympijský výbor na čele s Jaromírom Rudom sa pre Slovensko postaral o škandalóznu medzinárodnú blamáž. Medzinárodný výbor športu nepočujúcich (ICSD) v piatok oficiálne zrušil Zimnú deaflympiádu 2011, ktorá sa mala konať vo Vysokých Tatrách a Jasnej. Hotely vo Vysokých Tatrách sú plné nepočujúcich športovcov z celého sveta. Mnohí z nich o zrušení hier ešte nevedia. Ruda čelí obvineniu zo sprenevery vyše 1,5 milióna eur určených na prípravu spomínaného celosvetového podujatia. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 14. februára (WEBNOVINY) – Pri príprave zimnej deaflympiády zlyhalo nielen slovenské, ale aj medzinárodné deaflympijské hnutie, tvrdí to bývalý člen organizačného výboru deaflympiády vo Vysokých Tatrách Peter Chudý

Deaflympijské hnutie, ktoré napriek tomu, že u väčšiny počujúcej časti organizačného výboru deaflympiády pán Ruda stratil dôveru, tak deaflympijské hnutie ho opätovne zvolilo do funkcií,“ uviedol Chudý. Chybou medzinárodného deaflympijského hnutia bolo, že po inšpekčných návštevách v závere minulého roku vydalo vyhlásenia pre športovcov do celého sveta, že hry sa pripravujú, všetko je v poriadku a môžu sa intenzívne pripravovať.

„Vtedy tie návštevy pravdepodobne hovorili len s predstaviteľmi komunity nepočujúcich. Nemám informáciu o tom, že by sa v našom regióne stretli s predstaviteľmi samospráv, prípadne majiteľmi športových zariadení,“ dodal Chudý.

Pred rokom poslali do sveta trhavinu, teraz mediálnu bombu

Tak sa podľa Chudého mohlo stať, že členovia medzinárodného deaflympijského hnutia pravdepodobne mali skreslený obraz o príprave deaflympiády a vôbec sa nezamýšľali nad tým, že sa môže vyskytnúť nejaký problém s nezabezpečením financovania hier. „Medzinárodný deaflympijský výbor už niekoľko rokov vedel, že na Slovensku je kardinálny problém práve otázka finančného zabezpečenia hier, nie to, či máme športoviská,“ uviedol Chudý. Športoviská tu podľa Chudého boli už v roku 2005, kedy sa rozhodlo o pridelení hier Slovensku.

Zrušenie deaflympiády vytvorí podľa Chudého o Slovensku negatívny obraz. „Minulý rok sme mali smolu, že sme z nášho regiónu poslali bombu. Aj keď bola cvičná, narobila veľký poplach a zlé meno. Aj začiatkom tohto roka sme poslali bombu. Mediálnu, s morálnou ujmou, ako pre deaflympijské hnutie, tak aj pre celý región,“ uviedol Chudý. Vysoké Tatry a Slovensko sú podľa neho v tomto nevinne. „Jednoznačne treba ukázať prstom, že je v tom Slovenský deaflympijský výbor, ale nie celok, ale určití, konkrétni ľudia,“ povedal Chudý.

Peter Chudý bol členom organizačných štruktúr deaflympiády vo Vysokých Tatrách dvakrát. Prvýkrát po získaní práva usporiadať deaflympiádu na Slovensku na kongrese v Melbourne 2005. Peter Chudý sa stal členom miestneho prípravného výboru, kde boli zastúpené všetky samosprávy, kde sa mala deaflympiáda konať. V týchto štruktúrach pracoval Chudý ako generálny manažér až do začiatku roka 2009.

Vyjadrenia o deaflympiáde zo strany ministerstva školstva

Deaflympiáda bez podpory štátu
Vyjadrenia vtedajšieho generálneho riaditeľa sekcie štátnej starostlivosti o šport Ministerstva školstva SR Stanislava Kosorína z januára 2005 adresované vtedajšiemu prezidentovi Slovenského zväzu nepočujúcich športovcov Petrovi Pástorovi a z januára 2006 adresovaný predsedovi Slovenského deaflympijského výboru Jaromírovi Rudovi, ktoré potvrdzujú, že ministerstvo od začiatku nesúhlasilo s kandidatúrou Slovenska na organizovanie deaflympiády a odmietlo ju podporiť. Rovnako vydalo zamietavé stanovisko aj k delegovaniu svojho zástupcu do organizač Foto: SITA/ MŠVVaŠ SR
Deaflympiáda bez podpory štátu
Vyjadrenia vtedajšieho generálneho riaditeľa sekcie štátnej starostlivosti o šport Ministerstva školstva SR Stanislava Kosorína z januára 2005 adresované vtedajšiemu prezidentovi Slovenského zväzu nepočujúcich športovcov Petrovi Pástorovi a z januára 2006 adresovaný predsedovi Slovenského deaflympijského výboru Jaromírovi Rudovi, ktoré potvrdzujú, že ministerstvo od začiatku nesúhlasilo s kandidatúrou Slovenska na organizovanie deaflympiády a odmietlo ju podporiť. Rovnako vydalo zamietavé stanovisko aj k delegovaniu svojho zástupcu do organizač Foto: SITA/ MŠVVaŠ SR

Všetci odstúpili

Všetci tí, ktorí sme pracovali v organizačnom výbore sme sa vzhľadom na nedôveru, ktorá bola k osobe predsedu, rozhodli odstúpiť,“ uviedol Chudý. Druhýkrát sa Chudý dostal do okruhu organizátorov vo februári 2010, kedy ho Medzinárodný deaflympijský výbor menoval do pozície hlavného výkonného úradníka, čo bola podľa neho kontrolná funkcia organizačného výboru a uložil mu naplnenie niekoľkých úloh. Tie vznikli v januári 2010 po kontrole Medzinárodného deaflympijského výboru.

„Dve sa nám podarilo splniť. To tretie, ktorým bolo finančné zabezpečenie hier a vyrovnanie všetkých dlhov sa nepodarilo zabezpečiť ani vtedy, takže ja som sa začiatkom apríla 2010 tejto funkcie vzdal, lebo som nevidel žiadnu šancu, ako by som dokázal pomôcť naplneniu tejto veci,“ zdôvodnil svoj odchod zo štruktúr prípravného výboru deaflympiády Chudý. Krátko nato Medzinárodný deaflmypijský výbor rozhodol o odňatí hier Slovensku. Chudého potom prekvapilo, že hry boli Slovensku vrátené naspäť, lebo finančné zabezpečenie nebolo zabezpečené ani vtedy, a ako sa ukázalo aj v piatok minulý týždeň, tak nebolo zabezpečené doteraz.

Ministerstvo sa necíti byť zodpovedné

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v súvislosti so zrušením XVII. zimných deaflympijských hier 2011 na Slovensku (ďalej len „ZDH 2011“) vydáva nasledovné stanovisko.

Záujem kandidovať na usporiadanie hier prejavil Slovenský zväz nepočujúcich športovcov (ďalej len „SZNŠ“) ešte v roku 2005. Ministerstvo školstva Slovenskej republiky vzhľadom na mimoriadne vysoké náklady spojené s organizáciou podujatia (predovšetkým neadekvátne investície – rekonštrukcia a výstavba objektov) vyjadrilo nesúhlas s touto kandidatúrou a nepodporilo ju.

SZNŠ aj napriek nesúhlasu ministerstva kandidoval na usporiadanie ZDH 2011 a Medzinárodný výbor športu nepočujúcich ICSD mu toto právo pridelil. Ministerstvo svoje stanovisko k usporiadaniu ZDH 2011 pod vedením p. Rudu nezmenilo, a tak zodpovednosť za vzniknutú situáciu nesú v plnej miere Slovenský deaflympijský výbor (občianske združenie, ktoré vzniklo následne po pridelení ZDH 2011 SZNŠ) a Medzinárodný výbor športu nepočujúcich ICSD. Slovenský deaflympijský výbor je okrem toho samostatný právny subjekt, občianske združenie, na ktorého činnosť ministerstvo nemá vplyv, nemá právo zasahovať do jeho kompetencií ani rozhodovania a na usporiadanie hier mu nepridelilo ani žiadnu dotáciu.

V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že ministerstvo nie je zodpovedné za organizáciu medzinárodných športových podujatí konaných na území SR. Zodpovednosť nesie len v tom prípade, ak organizátorovi poskytlo štátnu dotáciu. V takom prípade je povinné dohliadnuť, aby boli finančné prostriedky použité v súlade s účelovým určením, pravidlami rozpočtového hospodárenia a zmluvou o poskytnutí dotácie. Keďže na toto podujatie ministerstvo neposkytlo dotáciu, nemalo žiadnu kompetenciou zasahovať do organizácie či priebehu jeho organizačného zabezpečenia. Na základe týchto skutočností považujeme usporiadanie ZDH 2011 za akciu mimovládnych organizácií a súkromných osôb, ktoré sa rozhodli usporiadať ZDH 2011 na Slovensku bez garancie ministerstva.

Poznámka: Stanovisko uvádzame v plnom znení bez redakčných úprav.

Primátor Vysokých Tatier: Neboli peniaze

Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš vidí za zrušením 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách tri príčiny. „Hlavná príčina zrušenia hier je, že zodpovední, teda Slovenský deaflympijský výbor a možno aj v súčinnosti Medzinárodný deaflympijským výborom nezabezpečili potrebné finančné zdroje, teda minimálne 2 mil. eur na samotný priebeh hier,“ uviedol pre médiá primátor Mokoš. Druhou príčinou zrušenia hier je podľa primátora zlyhanie komunikácie medzi Slovenským a medzinárodným deaflympijským výborom a následne aj zlyhanie komunikácie medzi Slovenským deaflympijským výborom a samosprávami v regióne, hlavne mestom Vysoké Tatry.
Kežmarský štadión bez deaflimpyjských hier
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Treťou príčinou je podľa primátora prezident Slovenského deaflympijského výboru Jaromír Ruda, ktorý si podľa neho zobral na seba veľa. „Chcel to robiť sám, bez súčinnosti,“ uviedol primátor.

Ján Mokoš odmieta obvinenia inšpektorky Medzinárodného deaflympijského výboru (ICSD) Tiffany Granforsová. Tá v médiách uviedla, že tatranský primátor informoval inšpektorov o tom, že hry majú silné finančné krytie.

Podľa Mokoša Tiffany Granforsová z jeho listu z 12. mája 2010 vybrala len jednu vetu. Primátor si myslí, že pokiaľ by boli financie, mohli by byť hry naozaj „už zajtra“. Rovnako v úvodzovkách to bolo podľa primátora uvedené aj v liste.

Problémom podľa primátora nie je príprava športovísk. Problémom by neboli ani organizátori, keďže mesto Vysoké Tatry má skúsenosti s organizovaním rôznych športových podujatí. Postavené sú aj hotely, kde sa mohli športovci a účastníci hier ubytovať. „Keby Slovenský deaflympijský výbor v súčinnosti s Medzinárodným deaflympijským výborom zohnal to hlavné – finančné prostriedky, myslím si, že nie je problém, aby sme mesiac pred začatím takéto podujatie zabezpečili,“ uviedol primátor.

Deaflympijské hry prirovnal k menším majstrovstvám sveta v klasických alebo zjazdových disciplínach, s ktorých prípravou a konaním majú vo Vysokých Tatrách skúsenosti. Primátora mrzí, že s prezidentom Medzinárodného deaflympijského výboru Craigom Crowleym sa nestretli skôr, ale až keď bolo neskoro.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MokošJaromír RudaPeter Chudý