Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
16. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(20)

Hlina neuplietol bič na pijanov, ale na ľudí, varuje Martvoň

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Novela zákona o priestupkoch nezaradeného poslanca Alojza Hlinu, ktorou chcel Hlina zamedziť beztrestnému nezaplateniu blokovej pokuty, sa podľa poslanca Smeru-SD Antona Martvoňa nestane bičom na bezdomovcov a pijanov, ale na väčšinu obyvateľov Slovenska.

Opozičný poslanec presadzuje, aby páchateľom, ktorí pokutu za priestupok nezaplatia na mieste, mohol konajúci orgán odobrať akúkoľvek hnuteľnú vec podľa vlastnej úvahy, a to až do okamihu zaplatenia pokuty, po ktorom by túto vec bezodkladne vrátil. “Odobratie veci by nebolo možné, ak vec slúži alebo má slúžiť na zabezpečenie základných životných potrieb alebo ak je jej hodnota v nápadnom nepomere k povahe priestupku,” uvádza Hlina.

Martvoň sa bojí o topánky občanov

Martvoň upozorňuje, že na základe Hlinovho návrhu môžu štátni alebo mestskí policajti za spáchanie priestupku, napríklad prekročenie rýchlosti, chodenie po tráve v parku, zlé parkovanie, či fajčenie mimo určených priestorov podľa ich úvahy odobrať vinníkom akúkoľvek hnuteľnú vec, dokonca aj viac vecí až do okamihu zaplatenia pokuty. Ľudia, ktorí nebudú mať peniaze na priestupky pri sebe, tak podľa poslanca Smeru-SD môžu prísť napríklad o mobilné telefóny, notebooky, bicykle či kľúče od auta, ktoré sú samostatnou vecou.

“Dokonca v krajnom prípade, aby vás ponížil, tak vám zoberie nejakú osobnú vec – napríklad topánky a budete musieť ísť bosý,” vysvetľuje Martvoň nové kompetencie pre policajtov. Pre konajúce orgány podľa neho bude v praxi pohodlnejšie odobrať nejakú nimi vybratú hnuteľnú vec a nebudú musieť vypisovať bloky na pokutu nezaplatenú na mieste.

Martvoň preto Hlinov návrh v parlamente v prvom čítaní nepodporil a nezahlasuje zaň ani v druhom čítaní, ktoré bude na januárovej schôdzi. “Podľa môjho názoru ide o protiústavný návrh zákona, ktorý dokonca dáva policajtom a kontrolórom do rúk bič na milióny obyvateľov Slovenska a tým priestor na buzeráciu obyvateľstva. Pán Hlina by si podľa môjho názoru zaslúžil tzv. poslaneckú malinu za najproblémovejší poslanecký návrh roka 2014, keby sa udeľovala táto cena,” povedal Martvoň.

Podľa Hlinu niektorí krčia pokuty pred očami polície

Podľa Hlinu aktuálne platný zákon vytvoril kategóriu ľudí, ktorí sú nepostihnuteľní pre svoj sociálny status, títo ľudia to vedia a zneužívajú. “Policajt nemá najmenší dôvod niekomu, u koho nie je predpoklad, že pokutu nezaplatí, zaisťovať nejakú hnuteľnú vec, keďže sú s tým spojené určité administratívne úkony. V štandardnom prípade je ďaleko jednoduchšie vypísať blok a ak ho človek nezaplatí, dostane aj exekútora,” vraví Hlina.

Novela má podľa neho riešiť neprispôsobivých, ktorí zneužívajú priestupkový zákon. “Na Slovensku sú tisíce ľudí, ktorí by vedeli rozprávať dlhé príbehy o tom, ako ich niekto svojím správaním sa a konaním terorizuje a polícia je bezmocná, lebo často páchateľ priestupku vypísanú pokutu priamo pred policajtom pokrčí a zahodí,” konštatuje opozičný poslanec.

Samotné usmernenie postupu policajta podľa Hlinu upraví metodický pokyn alebo vyhláška, ktorá určí, v akých prípadoch je nevyhnutné uplatniť novú právomoc. “Primárne budeme hovoriť o paragrafoch 47 až 49 priestupkového zákona, ktoré hovoria o priestupkoch voči verejnému poriadku a občianskemu spolunažívaniu,” uzatvára Hlina.

Odporúčané články

Hlina chce, aby sa za nezaplatenie pokuty konfiškovali veci Hlina vynadal politikom do čvargy, minister Čislák sa urazil

Témy

Diskusia

mlok Martvon ty si taky debil akeho este parlament nemal daj sa liecit ty komunista Ešte raz pán Hlina, ľudia bez domova potrebujú pomoc. A to, zaradiť sa do spoločnosti. Potrebujú prácu, sociálne bývanie, program na ich oddlženie ( práca+splátkový kalendár.) a zdravotnú starostlivosť. Na lavičkách ležia preto, lebo im je na zemi zima. Hádam im nechcete... baffiak A ty kde žijes. Právomoci zneužívajú deň vo deň. prečo je Slovensko takto trestané, že má takýchto poslancov? Matovič, to už si nemal nejakého normálneho človeka, ktorého by si bol doviedol do parlamentu, miesto tohto tajtrlu? HUMANISTA este by som dodal,ze kto nezvlada alkohol,to je NESTASTIE!ale kto si nemoze vypit,povazujem tiez za NESTASTIE!..doma mam 20l marhule53%na vianoce sa to chystam otvorit,to bude mastika...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...