Hnutie OĽaNO spochybňuje nestrannosť ÚVO v kauze kompy Vojka

Krst novej kompy na prívodnom kanáli Dunaja
Jedna z prvých plavieb po krste novej dunajskej kompy na prívodnom dunajskom kanáli medzi obcami Kyselica a Vojka nad Dunajom. Vojka nad Dunajom, 1. júl 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Opozičné OĽaNO spochybňuje nestrannosť Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v kauze kompy Vojka, pre ktorú hnutie iniciovalo odvolávanie ministra životného prostredia Petra Žigu.

Jednotka kandidátky obyčajných ľudí Veronika Remišová dnes upozornila, že predsedníčka ÚVO Zita Táborská v životopise uvádza, že od roku 2008 bola členkou poradného tímu pre oblasť verejného obstarávania na PPP projektoch, pričom zmluvným partnerom bola spoločnosť Process management a ako kontaktnú osobu Táborská uvádza Petra Vargu.

Táborská podľa verejne dostupného životopisu pracovala aj pre Slovenské elektrárne v rokoch 2004 až 2006 ako vedúca sekcie nákupu služieb, kde uviedla ako kontaktnú osobu Miloša Šujanského, v tom čase člena predstavenstva SE. Toto meno je dnes podľa Remišovej spoločníkom firmy Process management, ktorá za ostatné tri roky získala od Vodohospodárskej výstavby zákazky za 1,44 milióna eur. „Máme opodstatnené obavy, či kontrola ÚVO bude nestranná,“ konštatovala Remišová.

Predseda OĽaNO Igor Matovič pripomenul, že informácia o Táborskej vyvracia kľúčový Žigov argument, ktorý o kontrolu vo Vodohospodárskej výstavbe požiadal ÚVO a aj Najvyšší kontrolný úrad. „Pani Táborská od februára 2008 spolupracovala s firmou Process management, ktorá spáchala akože verejné obstarávanie kauzy kompa,“ povedal Matovič. Hoci pri ostatných pracovných pozíciách Táborská uvádza rok začatia a ukončenia pracovného pomeru, pri spolupráci so spoločnosťou Process management chýba dátum ukončenia, takže to vyzerá, akoby so spoločnosťou spolupracovala doteraz, naznačil líder OĽaNO.

Remišová rovnako zdôraznila, že Žiga obhajoval potrebu obstarania novej kompy aj preto, lebo stará sa kazila a nemohla premávať v hmle a pri silnejších vlnách. „Dnes sme sa boli vo Vojke pozrieť a kompa nepremávala pre hmlu, takže ani nová kompa nie je terno,“ uzavrela Remišová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičVeronika RemišováZita Táborská
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚVO Úrad pre verejné obstarávanie