Aktualizované: Hnutie OĽaNO zakladá novú politickú platformu, chce osloviť najmä kresťanov

Igor Matovič
Poslanec za OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš
  • aktualizované 10. júna, 12:56

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zakladá platformu Odvážne hnutie obyčajných kresťanov.

Kresťanom ponúka polovicu miest na kandidátke OĽaNO v budúcoročných parlamentných voľbách. Povedal to na pondelkovej tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že od pondelka hnutie stojí na dvoch nohách.

Pre chudobných a slabých

„OĽaNO naďalej zostane protikorupčným hnutím. Musíme vykoreniť korupciu, lebo inak sa ľudia na Slovensku lepšie mať nebudú,“ povedal s tým, že tento pilier hnutia naďalej zostáva.

„Dnes sa postavíme na dve nohy. Chceme pozvať ľudí, ktorí to cítia kresťansky. Čokoľvek, čo dnes (v pondelok, pozn. red) zaznie, nie je útokom voči kresťanským stranám. Chceme dať ponuku ľudom, ktorí nedokážu voliť KDH a iné kresťanské strany,“ povedal.

Podľa neho plán politiky pre chudobných, slabých a chorých vytváral dva a pol roka. „Toľko mi trvalo, kým som ľudí v OĽaNO presvedčil, že poďme do toho. Toto sme schválili 20. marca na našom predsedníctve,“ povedal Matovič.

Neveria kresťanským politickým stranám

Dodal, že o svojom rozhodnutí založiť novú platformu informoval aj lídra KDH Alojza Hlinu a tiež prezidenta Andreja Kisku, ktorý zakladá novú politickú stranu.

Matovič tvrdí, že kresťania na Slovensku neveria kresťanským politickým stranám. „Zo sto kresťanov len šesť volí kresťanskú stranu. Až 94 kresťanov nedôveruje kresťanským stranám. Miesto toho, aby tieto pomáhali, zavesili ako nepotrebný amulet sociálne cítenie na klinec a radšej kážu o morálke. Ľudia sa v nich sklamali, preto voliť nechodia,“ povedal Matovič.

Predseda OĽaNO priblížil, že na kandidátke do najbližších parlamentných volieb ponúka 79 miest novým ľuďom, ktorí doposiaľ neboli súčasťou hnutia OĽaNO. Zároveň upozornil všetkých liberálov a novovzniknuté politické strany, že bez kresťanov voľby nevyhrajú.

Budú bojovať za rodinu

„Chceme vytvoriť priestor pre obyčajných kresťanov, ktorí budú bojovať za rodinu, ale za rodinu budú považovať aj slobodnú matku s dieťaťom, aj rozvedenú matku. Chceme dať priestor ľuďom, ktorí chcú bojovať za nás všetkých, národnostné menšiny, kresťanov, protestantov, liberálov. Chceme vytvoriť priestor ľuďom, ktorí budú bojovať za slabších. Toto nám v politike chýba,“ zdôraznil.

Na tlačovej besede bola väčšina poslancov Národnej rady SR za OĽaNO. Chýbala Veronika Remišová. Podľa Matoviča bolo každého slobodným rozhodnutím, či sa na brífingu zúčastní, ako to cíti.

Hnutie v pondelok spúšťa webovú stránku, na ktorej sa môžu kresťania spájať a z nich po dôkladnom rozhodnutí OĽaNO vyberie ľudí na kandidátku do volieb. Matovič by bol rád, aby sa na kandidátku dostali ľudia z každého okresu na Slovensku.

Remišová nechce byť pri založení

Rozhodnutie o založení novej platformy v OĽaNO predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová rešpektuje, ale nezúčastní sa na ňom. Uviedla to pre agentúru SITA v reakcii na vznik kresťanskej platformy, ktorú v pondelok oznámil Matovič.

„Ja som išla do politiky, aby som bojovala za to, aby spravodlivosť, vrátane sociálnej spravodlivosti, platila pre každého rovnako bez ohľadu na to, či sa považuje za kresťana alebo nie. Tomuto poslaniu ostávam verná aj naďalej a s nasadením budem bojovať proti korupcii, ako som to robila doteraz,“ uviedla. Zároveň podotkla, že Slovensko potrebuje, aby sme hľadali to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje.

„Deliacou čiarou by nemalo byť to, či sa niekto považuje za kresťana, obyčajného kresťana alebo v Boha neverí. Naším spoločným záujmom predsa je, aby Slovensko bolo úspešnou a dobre spravovanou krajinou,“ podotkla. Napriek tomu, že nie je členkou OĽaNO, vždy sa snažila, aby OĽaNO bolo skutočným hnutím, aby pracovalo s ľuďmi v regiónoch a dokázalo presadiť opatrenia, ktoré ľudia na Slovensku potrebujú.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu KDH aj Andreja Kisku .

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti