HOKEJ: HK Poprad zvíťazil po namáhavom boji na ľade Nitry

Bez názvu
Samir Saliji z HK Nitra počas (vpravo) po súboji s Danielom Brejčákom z HK Poprad (vľavo) počas slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Nitra - HK Poprad Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – 33. kolo základnej časti:

MsHK DOXXbet Žilina – HKm Zvolen 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Góly: 13. Dlouhý (M. Kokavec, Hreus), 32. Petruška (Horský, Stupka) – 21. L. Jurík (Michal Chovan, Kovář), 40. Záhorovský (Kovář, L. Jurík), 50. Zuzin (P. Pucher, Michal Chovan)

Vylúčení: 5:9 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Horínek, M. Orolin, 1066 divákov

Žilina: M. Laco – Krčula, Dlouhý, Ďurkech, Heš, Ftorek, Milovanovič – V. Nemec, Hreus, M. Kokavec – Petruška, Horský, Stupka – Smotrila, Martin Slovák, Drevenák – Hajnik, Valášek, T. Oravec

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Hranáč, T. Bokroš, Ďaloga, Vosátko, Juraško – Kovář, L. Jurík, Michal Chovan – Leskovjanský, P. Pucher, V. Baláž – V. Škoda, M. Trochta, Záhorovský – Zuzin, M. Jurík, Otčenáš, od 47. min bez Baláža

Úvod stretnutia bol rýchly vo výmene formácií, keď v priebehu prvej minúty oba tímy vystriedali tri útoky. V prvej desaťminútovke sa hral opatrný hokej. Pozornosť brankárov vyskúšali v 8. min hosťujúci Chovan a z protiútoku Kokavec, ale Škrečko i Marek Laco boli pozorní. V 10. min pri štvorminútovom vylúčení Baláža mal dobrú príležitosť domáci Stupka, ale sám pred brankárom dobre nespracoval odrazený puk od mantinelu. V 13. min od modrej čiary strieľal Dlouhý, Škrečko mal zakrytý výhľad a puk sa odrazil do jeho bránky od ľavej žŕdky – 1:0. Hostia mohli vyrovnať v závere tretiny pri vylúčení Oravca, ale príležitosti Kovářa a následne Petra Puchera zostali nepremenené.

Zvolenčania mali raketový nástup do druhej tretiny, keď Lukáš Jurík z pravej strany po 32 sekundách vyrovnal. Hostia mali možnosť zvýšiť svoj náskok pri trestnom strieľaní za faul Heša, ale Leskovjanský ho nepremenil. V 27. min delovku Dlouhého spomedzi kruhov Škrečko kryl, podobne ako aj v 31. min zmaril príležitosti Nemca a Kokavca. Juraško však fauloval a Žilinčania druhýkrát v zápase využili početnú prevahu, keď vyrazenú strelu Horského poslal za Škrečkov chrbát osamotený Petruška. Keď sa už zdalo, že domáci pôjdu do šatní s jednogólovým vedením, tri sekundy pred koncom druhej časti opäť z pravej strany vyrovnal Záhorovský.

Tretia tretina bola hokejovo najslabšia, keď ani jedno z mužstiev si nevytvorilo príležitosť na vsietenie gólu. Zuzin v 50. min len niekoľko sekúnd po naskočení na ľadovú plochu z trestnej lavice zakončil únik Zvolenčanov, pričom strelil tretí a rozhodujúci gól. Žilina mohla vyrovnať na začiatku záverečnej desaťminútovky, ale nevyužila vyše jedenapolminútovú početnú prevahu o dvoch hráčov. V závere bol ešte vylúčený Otčenáš a domáci hrali v poslednej minúte power-play, ale stav sa nezmenil. Žilinčania si v priebehu troch dní pripísali druhú jednogólovú prehru.

Anton Tomko (tréner Žiliny): „Nie sme spokojní s výsledkom. Dôvodom je najmä výkon v druhej tretine, keď sme inkasovali prvý vyrovnávajúci gól a druhý tri sekundy pred klaksónom. Pri prvom to bola nekoncentrovanosť hráčov a pri druhom taktická chyba. V poslednej časti sme chceli s výsledkom niečo ešte urobiť. Žiaľ, súper využil chybu na našej modrej čiare. Škoda nezužitkovanej početnej prevahy o dvoch hráčov. Keď zoberieme aj výsledok s Košicami, prehrali sme tretí zápas o gól. Verím však, že v ďalších stretnutiach sa to otočí a my budeme vyhrávať o gól.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Nám trénerom sa určite ťažko hodnotí toto stretnutie. My sme nepodali dobrý výkon, spokojní môžeme byť len s tromi bodmi, ktoré si odvážame z ľadu nášho súpera.“

HC’05 Banská Bystrica – HK 36 Skalica 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 11. Vantroba (M. Hudec, Tománek), 28. Vantroba (Šechný) – 59. R. Školiak

Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Biro (B. Bystrica) na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Lauff – Štefík, M. Valach, 1230 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Bambúch, Kubka, Biro, Vizváry, Vantroba – Tománek, M. Hudec, J. Sýkora – Paľov, M. Hlinka, Hvila – Kútny, Šechný, Rumpel – Bendík, Heizer, Hamrák

Skalica: Lakosil – Gula, M. Školiak, Kloz, Magušin, Gróf, Kumstát – Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Lušňák, J. Prokop, Konečný – Štepán, Filip Novák, J. Jurík

Domáci sa tentoraz od začiatku zápasu nevrhli do veľkej ofenzívy. Prvá desaťminútovka veľa vzruchu nepriniesla. Gólový moment prišiel v 11. min, keď Hudec našiel spoza bránky Vantrobu a ten tvrdou delovkou z pravého kruhu nedal Lakosilovi šancu – 1:0. Ten istý hráč sa dostal do čistej šance aj o dve minúty neskôr, sám pred skalickým brankárom však napálil puk iba do jeho chráničov. Banskobystričania mali v úvodnej časti o niečo viac z hry, hostia však niekoľkokrát nebezpečne pohrozili. Nepríjemní boli najmä počas troch presilových hier. Závar pred domácou bránkou v 16. min sa len tak-tak neskončil vyrovnávajúcim gólom.

V druhej tretine už boli domáci lepším tímom. V 28. min vyhral Šechný buly, puk sa dostal na modrú čiaru k Vantrobovovi a ten presným príklepom druhýkrát prekonal Lakosila. Vzápätí sa ocitol v čistej šanci aj Tománek, sám pred skalickou bránkou však nestihol presne zakončiť. V 35. min sa Tománek s Hvilom dostali do prečíslenia, druhý menovaný trafil opäť len pripraveného gólmana Záhorákov. Banskobystričania mali potom veľký tlak najmä počas dvoch presilovek, zvýšiť náskok sa im však do druhej sirény už nepodarilo.

V záverečnej tretine to dlho vyzeralo, že Banskobystričania už bez väčších problémov dotiahnu zápas do víťazného konca. V závere si však poriadne skomplikovali život. V 59. min počas presilovky stratil Hudec puk na modrej čiare, René Školiak sa dostal do sólového nájazdu a svoj blafák rutinérsky zakončil strelou pod brvno Šimonovičovej bránky. V samotnom závere počas power-play mali Skaličania obrovskú šancu na vyrovnanie, keď banskobystrický brankár stratil puk a jeden z hosťujúcich hráčov nedokázal dopraviť puk do domácej svätyne, pričom svoju predchádzajúcu chybu napravil Šimonovič. Domáci svoje najtesnejšie víťazstvo so šťastím udržali.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Potrebovali sme zvíťaziť ako soľ a tomu sme všetko aj podriadili. Naša hra však nebola taká, aká mala byť. Podali sme chladný výkon ako prostredie v hale. V závere sme po chybe inkasovali a o našom víťazstve rozhodla Šimonovičova úspešná rybička tesne pred koncom.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Mali sme celkom dobré vstupy do tretín, v ktorých sme si dokázali vytvoriť šance. Našou najväčšou slabinou však boli presilovky, v ktorých som od hráčov jednoznačne čakal viac. Boli sme v nich málo efektívni.“

HK Nitra – HK Poprad 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Góly: 15. M. Štefanka (Spilar, Michal Novák), 35. Ďurák (M. Štefanka, Peter König) – 7. J. Kopecký (L. Nagy, Klouda), 11. J. Kopecký (L. Nagy), 24. Škovira (R. Suchý, Bartečko)

Vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše: Michal Novák (Nitra) na 10 min za údery, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – J. Jankovič, J. Tvrdoň, 1814 divákov

Nitra: J. Laco – Fabian, L. Gabriš, Hlavačka, Peter König, Rais, Ďurák, Michal Novák, J. Polák – Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay – S. Saliji, Marek Slovák, G. Saliji – Podstavek, T. Chrenko, Štumpf – Uhnák, O. Štefanka, Šumichrast

Poprad: Melicherčík – J. Kasík, R. Suchý, Nádašdi, Kledrowetz, Jasečko, D. Brejčák, Kramár – Škovira, Lundberg, Bartečko – J. Kopecký, Klouda, L. Nagy – A. Lapšanský, Kmiť, J. Brejčák – Mlynarovič

Prvá tretina patrila hosťom a najmä útočníkovi Janovi Kopeckému. Ten sa najskôr v 3. min neúspešne zastreľoval pokusom od modrej čiary. O tri minúty však už bol na konci presilovkovej akcie hostí, keď bekhendom dorazil Nagyov pokus – 0:1. Vyrovnať mohol Chrenko, no spätná prihrávka medzi kruhmi od Podstaveka ho zaskočila. V 11. min zužitkoval Kopecký dobrú prihrávku spoza bránky, náskok jeho tímu bol už dvojgólový. V 15. min však dal o sebe znovu vedieť najproduktívnejší hráč domácich Miroslav Štefanka, keď si na jeho pokus z ľavej strany Melicherčík nesiahol – 1:2.

V druhej časti sa hra viac vyrovnala a domáci boli v útočných snahách aktívnejší. Paradoxne však skórovali „kamzíci,“ keď v 24. min Škovira pred odkrytou bránkou nemohol v presilovke nedať – 1:3 z pohľadu domácich. V polovici stretnutia sa po roztržke pred striedačkami naskytla Nitranom možnosť presilovky, no až po nej sa dočkali kontaktného gólu. Plynula 35. min, keď sa do puku na modrej čiare oprel obranca Ďurák a Melicherčík zareagoval neskoro.

V tretej tretine domáci ukázali veľkú snahu o vyrovnanie. V 42. min Uhnák nepremenil čistú príležitosť, keď pred odkrytou bránkou trafil bezmocného Melicherčíka. Po góle volali aj šance Slováka a Podstaveka, ale skóre sa už do konca zápasu nezmenilo.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „V prvej polovici stretnutia bol súper lepší, v druhej sme ho prevýšili. Minimálne bod sme si dnes zaslúžili. Korčuliarsky sme to zvládli, podali sme bojovný výkon. Dobre zahrali naši mladí chlapci a ak budeme takto pokračovať, budeme určite

získavať aj body.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu):„V kvalitnom stretnutí sme nastúpili v pozmenenom zložení. Mali sme dobrý nástup, viedli sme o dva góly. Nepodarilo sa nám premeniť ďalšie šance, aby sme mohli zápas pokojne dohrať. V tretej tretine sme súperovi dali príležitosť zdramatizovať stretnutie. Húževnatou hrou sme však duel dotiahli do víťazného konca.“

HC Košice – MHC Mountfield 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)

Góly: 1. Jenčík (P. Bartoš, Dravecký), 5. Marcel Haščák (Andrašovský, Michal Grman), 18. Marcel Baláž (Huba, Michal Grman), 28. Homer (Kristek, J. Tabaček), 56. Martin Frolík (Marcel Haščák, Andrašovský) – 19. Markovič (I. Ďatelinka, Jabrocký), 35. M. Beran (Themár, Jabrocký)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Uram (MHC Mountfield) na 10 min + DKZ za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Gajan, T. Orolin, 4871 divákov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, Slimák, Michal Grman, Deyl, Šeda, M. Šterbák – Michel Miklík, Kristek, Vorel – Dravecký, Jenčík, P. Bartoš – Marcel Haščák, Martin Frolík, Andrašovský – Matúš Chovan, Marcel Baláž, Huba

MHC Mountfield: Dzubina – A. Novotný (od 48. min Sobota), Brcko, Velebný, Hriňa, Perniš, I. Ďatelinka – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, Galamboš, Macejka – Themár, Zeliska, Markovič

Košičania sa do svojho súpera zahryzli od úvodu a už v 56. sekunde pretlačil puk do bránky Jenčík. Nasledovali ďalšie možnosti Andrašovského, Vorela a Jenčíka a v 5. min to bolo už 2:0, keď Andrašovský pri prečíslení našiel Marcela Haščáka a ten nekompromisne zakončil. V 13. min nezasunul puk do prázdnej bránky Marcel Haščák. Presilovkový pokus Homera vyrazil Dzubina. Prvú vážnejšiu príležitosť hostí mal až v 17. min Zeliska. V 18. min to bolo už 3:0 strele Marcela Baláž do vinkľa. Ešte pred prvou prestávkou však na rozdiel dvoch gólov znížil pri presilovke Markovič.

V úvode druhej tretiny trafil Jenčík žŕdku a P. Bartoš nedorazil puk do prázdnej bránky. V oslabení potom musel pred Markovičom zasahovať Hudáček. Len osem sekúnd potrebovali Košičania na využitie presilovky. Homer sa oprel do strely, Dzubina nestihol zareagovať – 4:1. V presilovke sa márne o prekonanie Hudáčka pokúšal Macejka. V 35. min sa však hostia predsa len dočkali, keď po Jabrockého prihrávke skóroval M. Beran. Piaty gól Košíc mal na hokejke Matúš Chovan, ale osamotený sa zblízka pred Dzubinom nepresadil.

V 45. min sa o kontaktný gól márne pokúšal Appel. Potom Martin Frolík ani na dvakrát neprekonal Dzubinu, ale v 56. min dostal puk do bránky po tom, ako martinský gólman vyrazil pokus Marcela Haščáka. Košičania si na konto pripísali trináste víťazstvo v rade.

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Mali sme dobrý nástup do stretnutia. Vytvorili sme si veľké množstvo šancí a v prvej tretine strelili tri krásne góly. Súper sa však nepoložil, bojoval až dovtedy, kým sme nedali piaty gól. Až ten definitívne zápas upokojil.“

Jaroslav Husár (tréner MHC Mountfield): „Nastúpili sme do zápasu ustráchane, čo súper využil a za prvých päť minút nám strelil dva góly. Potom sa hra v druhej tretine vyrovnala. V druhej tretine sme mali veľa vylúčených hráčov, čo sa odrazilo na našej hre, ale chlapci bojovali. V závere sme sa snažili o skorigovanie, ale Košičania si piatym gólom upevnili víťazstvo. Chlapcom ďakujem za výkon.“

HC Slovan Bratislava – Dukla Trenčín 5:1 (3:1, 2:0, 0:0)

Góly: 3. L. Hudáček (M. Bakoš, Bulík), 7. Šatan (Jackman, Hujsa), 10. M. Bakoš (Bulík, L. Hudáček), 31. Kuľha (Hujsa, Šatan), 32. Richard Huna (Lipiansky) – 4. Gašparovič (Pardavý, Bolf)

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Šefčík, Výleta, 2 402 divákov.

Slovan: Pavol Rybár – Jackman, Hájek, Schnabel, Demel, J. Kováčik, Bohunický, Jendek – Kuľha, Hujsa, Šatan – Róbert Huna, Lipiansky, Richard Huna – Bulík, M. Bakoš, L. Hudáček – D. Skokan, Sloboda, D. Buc

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, M. Hruška, Bolf, S. Tomko, Trefný – Pardavý, Gašparovič, T. Melichárek – Tybor, Jánoš, R. Tvrdoň – M. Filo, O. Ďuriš, Koložváry – od 21. L. Ružička, Naurov, P. Kopecký

Domáci už s kanadským bekom Jackmanom a bez Kapuša začali ako z partesu. Už po 155 sekundách využil Libor Hudáček peknú prihrávku Martina Bakoša po jeho prieniku po pravej strane a prekonal neistého Kováča v bránke hostí. Trenčania odpovedali veľmi rýchlo. O 64 sekúnd prešiel Pardavý stredom domácej obrany jeho pokus popod Rybára zastavila žŕdka, no pohotový Gašparovič dorazil puk do siete. V 7. min ukázal ďalšiu hviezdnu chvíľku Šatan, chrbtom ku Kováčovej bránke tiesnený zozadu obrancom prehodil bekhendom kľačiaceho trenčianskeho gólmana. O tri minúty sa dostali domáci fanúšikovia opäť do extázy, keď sa ešte raz presadil tretí útok po Bakošovej strele.

V druhej tretine hrali domáci s dvojgólovým náskokom na istotu, obetavo korčuľujúci hostia im však nenechali vydýchnuť. A hoci si Dukla niekoľko šancí vypracovala, v bránke domácich čaroval ich najlepší hráč Rybár st. Chlieb v zápase sa definitívne lámal v polovici zápasu. Najprv šiel na trestnú lavicu hosťujúci Tvrdoň za hákovanie a o 21 sekúnd za ním za sekanie zamieril spoluhráč Jánoš. Presilovku o dvoch hráčov využil po trme-vrme pred Kováčom Kuľha, ktorý zostal pri pravej žŕdke úplne sám a puk sa k nemu odrazil. Slovanisti dokonale zužitkovali aj následnú presilovku o jedného hráča, keď Richard Huna našiel sprava medzierku medzi Kováčom a žŕdkou jeho bránky – 5:1.

Záverečná tretina už veľa zábavy divákom nepriniesla. O čosi aktívnejší boli hostia, ale na Pavla Rybára nemali nárok. Slovanu sa angažovanie dvoch víťazov Stanleyho pohára vyplatilo, aj v utorok sa prezentovali spolu troma bodmi do kanadského bodovania.

Zdeno Cíger (tréner Slovana Bratislava): „V minulých zápasoch nás súperi trestali za naše individuálne chyby. Teraz sa to otočilo. V ostatných stretnutiach sa naše výkony zlepšovali. Už sa to začína podobať na hokej. Som rád, že sme dnes boli disciplinovaní a hrali sme v pohode v ofenzíve aj defenzíve. Ďakujem chlapcom za predvedený výkon. Jackman už na prvý pohľad na prvom tréningu ukázal, že je to pán hráč. Druhým najlepším obrancom bol Demel. Útočník, ktorého obranné kvality využívame pri absenciách našich obrancov.“

Dušan Gregor (tréner Dukly Trenčín): „Prehrali sme vo veľmi priemernom zápase. Aj keď sme urobili chyby, výsledok nezodpovedá priebehu duelu. Prvý gól bol o chybe pri našom obrannom systéme, pri druhom hráč rozmýšľal, či si ľahne do strely, pri treťom sme nepokryli ľahký vyrazený puk. V druhej tretine sme boli lepší, vypracovali si šance, ktoré sme však nepremenili. Potom prišli dva školácke fauly, dvakrát sme inkasovali v oslabení a bolo po zápase. Urobili sme chyby, ktoré súper potrestal a sami sme nedokázali streliť gól.“

Tabuľka slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 po utorkových zápasoch 33. kola:

Poradie  Mužstvo  Zápasy Výhry Výhry po predĺžení Prehry po predĺžení Prehry Skóre Body
1. HC Košice 35 24 6 2 3 129:61 86
2. HK Poprad 35 19 4 3 9 110:61 68
3. HC’05 Banská Bystrica 34 20 3 2 9 115:78 68
4. HK mesta Zvolen 35 14 4 7 10 103:86 57
5. Dukla Trenčín 35 15 3 2 15 87:105 53
6. MHC Mountfield Martin 35 15 1 4 15 94:113 51
7. HC Slovan Bratislava 35 13 2 5 15 98:91 48
8. HCHK 36 Skalica 35 13 3 3 16 100:105 48