Hokej na ZOH v Pekingu 2022: Rusko v semifinále porazilo Švédsko, skórovali Antonovia a rozhodla 8. séria nájazdov

Rusko - Švédsko, ZOH v Pekingu 2022
Ruský obranca Kirill Semionov a švédsky gólman Lars Johansson počas semifinálového zápasu na zimnej olympiáde. Peking, 18 február 2022. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 18. februára 16:49

Hokejisti Ruska v druhom semifinále olympijského turnaja v Pekingu zdolali Švédov 2:1 po samostatných nájazdoch. V prvom súboji o finále prehrali slovenskí hokejisti s Fínmi 0:2. Zápas o zlato je na programe v nedeľu od 5.10 SEČ a súboj o bronz v sobotu od 14.10 SEČ.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Skóre piatkového duelu v 15. sekunde druhej tretiny otvoril Anton Slepyšev, ktorý od mantinelu výborne zrýchlil, natlačil sa pred švédskeho gólmana Larsa Johanssona a blafákom zakončil – 1:0.

Hokej na ZOH v Pekingu 2022 (zápas o bronzové medaily): Švédsko – Slovensko (online)

Na ďalší presný zásah sa čakalo až do 47. minúty, kedy puk po strele Jonathana Pudasa tečoval Henrik Tommernes, brankár Ivan Fedotov ho betónom vyrazil pred Antona Landera a ten strelil svoj štvrtý gól na turnaji – 1:1.

V ďalšom priebehu tretej tretiny a ani v predĺžení už ani jeden z gólmanov neinkasoval a o víťazovi rozhodli až samostatné nájazdy, v 8. sérii o triumfe Ruska rozhodol Arsenij Gricjuk – 2:1.

ZOH 2022 v Pekingu – hokej

• semifinále

Rusko – Švédsko 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

• National Indoor Stadium

20:15 – 1:0 A. Slepyšev (P. Karnauchov, J. Jakovlev)
46:22 – 1:1 A. Lander (H. Tommernes, J. Pudas)

Samostatné nájazdy:
1. séria: A. Slepyšev (nedal) – C. Klingberg (nedal)
2. séria: M. Grigorenko (nedal) – L. Wallmark (gól)
3. séria: N. Gusev (gól) – J. Nordström (gól)
4. séria: V. Tkačov (nedal) – H. Tommernes (nedal)
5. séria: J. Jakovlev (gól) – A. Lander (nedal)
6. séria: C. Klingberg (nedal) – N. Gusev (nedal)
7. séria: L. Wallmark (nedal) – N. Gusev (nedal)
8. séria: M. Friberg (nedal) – A. Gricjuk (gól)

Vylúčenia:
4:29 A. Čibisov – 2 min. (podrazenie)
16:01 D. Everberg – 2 min. (seknutie)
16:06 V. Tkačov – 2 min. (podrazenie)
35:32 L. Wallmark – 2 min. (držanie hokejky)

strely na bránu: 40:35, vylúčenia: 2:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Bruggeman (USA), O. Gouin (Kan.) – D. Hynek (ČR), J. Ondráček (ČR)

Rusko: I. Fedotov – Nikišin, Nesterov, Jelesin, J. Jakovlev, S. Telegin, Vojnov, Šaripzjanov – Čibisov, Šipačov, Semionov – Tkačov, Gricjuk, N. Gusev – D. Voronkov, P. Karnauchov, Slepyšev – Andronov, S. Plotnikov, Kajumov – Grigorenko
Švédsko: Lars Johansson – Fantenberg, L. Bengtsson, Folin, P. Holm, Tömmernes, Pudas, Lennström – C. Klingberg, Lander , Bromé – F. Olofsson, Wallmark, Holmberg – Everberg, Linus Johansson, J. de La Rose – Friberg, Rydahl, Krüger – Nordström