Hokejisti Chára, Handzuš, Gáborík zažiarili na ľade NHL

Gáborík
Gólu Mariána Gáboríka zabránil brankár New Jersey Devils Martin Brodeur. Foto: SITA, AP

NEW YORK 1. februára (WEBNOVINY) – Mužstvo hokejového obrancu Zdena Cháru po Zápase hviezd v Ottawe vyhralo ďalší súboj nad tímom Daniela Alfredssona, tentoraz už išlo o body v NHL.

Obhajca Stanleyho pohára Boston uspel v prvom súboji po pauze, ktorú vyplnila exhibícia v kanadskej metropole, a Ottawu zdolal tesne 4:3.

V 53. min o výhre Bruins rozhodol Dennis Seidenberg, ktorého strelu zo stredu klziska brankár Craig Anderson podcenil. „Mám pocit, že strelu niekto tečoval. Zasiahla ma do hokejky a potom vletel puk do bránky. Tieto strely by som mal chytať, ale dráha letu bola zvláštna,“ povedal po zápase pre nhl.com Anderson.

Zdeno Chára otvoril tvrdou strelou zápästím od modrej pri presilovke v 12. min skóre zápasu, v ktorom odohral vyše 25 minút a pridal aj jednu asistenciu.

Boston vyhral jedenásty duel v rade proti súperovi zo Severovýchodnej divízie a v tabuľke Východnej konferencie je len o bod za New York Rangers. Rangers prehrali v Newarku s New Jersey 3:4 po samostatných nájazdoch. Marián Gáborík v súboji dvakrát asistoval.

O výhre Devils, ktorí na 3:3 vyrovali Davidom Clarksonom v 60. min, rozhodol Iľja Kovaľčuk. Marián Gáborík sa v rozstrele proti Martinovi Brodeurovi nepresadil. V bránke Rangers chýbal Henrik Lundqvist, v súbojoch jazdcov proti Devils nenastúpil prvýkrát od 17. decembra 2006.

„Dohodli sme sa už pred Zápasom hviezd, že dnes nebude hrať,“ vysvetlil tréner Rangers John Tortorella. Štvrtý gól sezóny strelil Michal Handzuš zo San Jose. Banskobystričan sa presadil v súboji s Columbusom, ktorý Sharks vyhrali hladko 6:0.

Handzuš pridal aj jednu asistenciu. Brankár San Jose Antti Niemi mal 30 úspešných zákrokov a dosiahol štvrtý shutout sezóny a sedemnásty kariéry v NHL. Niemi neinkasoval v druhom súboji v rade, pred týždňom nepustil za svoj puk ani jeden pokus hráčov Calgary.

10. Milan Kytnár (Edmonton) 1 0 0 0 0 1 0

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, plus/mínus bodov, striel a tr. minút.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 27 14 8 5 2,04 91,8 4

Peter Budaj (Montreal) 7 2 4 1 2,69 91,0 0

Pozn.: Odchytané zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺžení/sam. nájazdoch, priemer inkasovaných gólov, úspešnosť zákrokov, shutouty

32. Marián Gáborík (NY Rangers) 48 25 16 41

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Najlepší strelci: 1. Steven Stamkos (Tampa Bay) 32 gólov, 2. Jonathan Toews (Chicago), Jevgenij Malkin a James Neal (obaja Pittsburgh) po 27, 5. Phil Kessel (Toronto) 26, 6. Scott Hartnell (Philadelphia) a MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers) po 25, 8. Matt Moulson (New York Islanders), Radim Vrbata (Phoenix) a Milan Michálek (Ottawa) po 23.

San Jose sa proti Columbusu darí, z celkovo 21 stretnutí v aréne HP Pavilion vyhralo devätnástykrát. Na hetriku Andrewa Cogliana z Anaheimu v zápase vo Phoenixe (1:4) má zásluhu aj Ľubomír Višňovský, ktorý útočníkovi asistoval pri treťom presnom zásahu. Cogliano dosiahol druhý najrýchlejší hetrik v histórii klubu, keď naň v druhej tretine potreboval necelých sedem minút.

Dramatický zápas vo Vancouveri, kde privítali Chicago, rozhodol v predĺžení 22. gólom sezóny Daniel Sedin. Canucks sa treťou výhrou v rade a 31. v ročníku dostali v tabuľke Západnej konferencie o bod pred Chicago. Súboj dvoch posledných konferenčných majstrov bol od úvodu vyrovnaný. Marián Hossa odohral takmer 17 minút, ale bodovo sa nepresadil. Oporou domácich bol najmä brankár Cory Schneider. „Najmä v prvej tretine predviedol skvelé zákroky a pomohol nám udržať sa v zápase,“ priznal obranca Vancouveru Kevin Bieksa.

Samostatné nájazdy rozhodli

Pittsburgh v 47. min prehrával s Torontom 1:4, napokon sa mu však podarilo vyrovnať a v samostatných nájazdoch rozhodol o dvoch bodoch pre Penguins Jevgenij Malkin, ktorý na 3:3 vyrovnával tri sekundy pred koncom tretej tretiny. Pittsburgh vďaka skvelej stíhacej jazde vyhral ôsmykrát v rade. „Nie som si istý, či sme si za celý dnešný duel zaslúžili víťazstvo. Ukázalo sa však, že vieme vyhrávať rôznymi spôsobmi,“ priznal tréner Penguins Dan Bylsma.

„Odohrali sme excelentný zápas. Posledný gól v riadnom hracom šťastie dal súper aj s poriadnym kúskom šťastia,“ priznal kormidelník Toronta Ron Wilson, ktorý odkoučoval 1352. zápas kariéry a v historickej tabuľke trénerov sa posunul na 5. miesto.

Líder NHL z Detroitu dosiahol v januári 10. víťazstvo a po úspechu na ľade Calgary Red Wings veria, že rovnako ako doma sa im začalo dariť aj na klziskách súperov. Najlepší strelec NHL Steven Stamkos rozhodol 33. gólom sezóny v predĺžení o výhre Tampy Bay 4:3 nad Washingtonom. „Mal som veľa šancí aj v riadnom hracom čase. Je skvelé, že gól prišiel v dôležitej chvíli,“ povedal Stamkos.

Minnesota viedla doma nad Nashvillom 4:1, napokon však prehrala 4:5. Predators mali skvelý záver, v posledných troch minútach dali tri góly. Winnipeg nadväzuje na tradíciu Atlanty a vo Philadelphii vyhrala organizácia Thrashers/Jets už šiesty zápas v rade, tentoraz 2:1 po samostatných nájazdoch. Naposledy Flyers tento tím zdolali doma 21. januára 2009. V drese Philadelphie sa po zranení slabín opäť objavil Jaromír Jágr a pripísal si jednu asistenciu.

Výsledky utorňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Boston – Ottawa 4:3 (1:1, 1:2, 2:0) – Zdeno Chára (BOS) 1+1

Góly: 12. CHÁRA (Krejčí, Lucic), 40. Lucic (Peverley, CHÁRA), 43. Marchand (Corvo, Seidenberg), 48. Seidenberg (Corvo) – 19. Greening (M. Michálek, Kuba), 28. Turris (Alfredsson), 34. E. Karlsson (C. Neil, Kuba)

Montreal – Buffalo 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Góly: 5. Pacioretty (Gorges) – 25. Leino (Gaustad, Ehrhoff), 47. Gaustad (Boyes), 60. Kaleta (Ehrhoff, Gaustad)

Carolina – New York Islanders 2:5 (0:1, 0:1, 2:3)

Góly: 44. B. Sutter (Gleason), 47. Brent (Skinner, E. Staal) – 6. Parenteau (Tavares, Streit), 37. Moulson (Streit, Parenteau), 48. Tavares (Moulson, Staios), 59. Okposo (Tavares, MacDonald), 60. Tavares (Okposo, Moulson)

Philadelphia – Winnipeg 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 16. B. Schenn (Carle, Jágr) – 23. Thorburn (Antropov, Hainsey), rozhodujúci sam. nájazd Little

Pittsburgh – Toronto 5:4 po sam. nájazdoch (0:0, 1:2, 3:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 37. Cooke (P. Martin, Park), 49. S. Sullivan, 56. Vitale (Dupuis, T. Kennedy), 60. Malkin (J. Neal, S. Sullivan), rozhodujúci sam. nájazd Malkin – 27. Grabovskij (Phaneuf, Kuľomin), 30. Grabovskij (MacArthur, L. Schenn), 47. Bozak (Gardiner, Gunnarsson), 47. MacArthur (Grabovskij, Kuľomin)

Tampa Bay – Washington 4:3 po predĺžení (1:1, 2:1, 0:1 – 1:0)

Góly: 19. Purcell (Downie, Stamkos), 22. St. Louis (Pyatt, Clark), 31. Thompson (Moore, Wyman), 63. Stamkos (St. Louis, Garon) – 17. Hendricks (Laich), 34. Perreault, 46. Brouwer

New Jersey – New York Rangers 4:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 2:2 – 0:0, 1:0) – Marián Gáborík (NYR) 0+2

Góly: 29. Parise (Zubrus), 56. Kovaľčuk (Eliáš, Clarkson), 60. Clarkson (Greene, Larsson), rozhodujúci sam. nájazd Kovaľčuk – 20. Stralman (GÁBORÍK, Hagelin), 43. Boyle (Bickel, Prust), 57. Del Zotto (GÁBORÍK, Hagelin)

Phoenix – Anaheim 1:4 (1:0, 0:3, 0:1) – Ľ. Višňovský (ANA) 0+1

Góly: 8. Ray Whitney (R. Vrbata, Hanzal) – 27. Cogliano (Beleskey, Lydman), 31. Cogliano (Bonino), 34. Cogliano (Bonino, Ľ. VIŠŇOVSKÝ), 59. Selänne (S. Koivu, Sbisa)

Calgary – Detroit 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Góly: 22. Cammalleri (Tanguay, O. Jokinen) – 6. Emmerton (Abdelkader, Muršak), 52. Hudler (Filppula), 56. D. Miller (Cleary, Helm)

Minnesota – Nashville 4:5 (2:0, 1:1, 1:4)

Góly: 9. Heatley (N. Johnson), 13. Heatley (Cullen), 22. Clutterbuck (Cullen, Falk), 41. Brodziak (N. Johnson, Heatley) – 30. Halischuk (Klein, Yip), 50. Yip (Halischuk, C. Smith), 57. Hörnqvist (S. Kosticyn, S. Weber), 57. Fisher (C. Wilson, Erat), 60. Fisher

Edmonton – Colorado 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Góly: 5. Eberle (Gagner, Cornet), 18. Belanger (Ryan Whitney, R. Jones), 47. Hall (Hemský, Horcoff) – 22. Mueller (Kobasew, Paul Šťastný), 51. Landeskog (Hejduk, O´Reilly)

Vancouver – Chicago 3:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0)

Góly: 8. Kesler (Edler), 45. Hodgson (Hansen, Hamhuis), 64. D. Sedin (H. Sedin, Edler) -12. Mayers (Montador, Seabrook), 42. Stalberg (P. Kane, Toews)

San Jose – Columbus 6:0 (2:0, 2:0, 2:0) – Michal Handzuš (SJ) 1+1

Góly: 8. P. Marleau (Braun, Couture), 10. J. Thornton, 25. Pavelski (Couture, J. Thornton), 37. McGinn (D. Murray, HANDZUŠ), 42. HANDZUŠ (McGinn), 51. J. Thornton (Pavelski, Desjardins)

1. Vancouver Canucks 50 31 4 15 161:124 66

2. Minnesota Wild 50 24 7 20 119:131 55

5. Anaheim Ducks 49 19 7 23 128:145 45

Pozn.: Za názvom klubu nasleduje počet odohratých zápasov, víťazstiev, prehier po predĺžení a sam. nájazdoch, prehier, skóre a počet bodov)

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraAntti NiemiClaude GirouxDaniel SedinHenrik LundqvistHenrik SedinIľja KovaľčukJaromír JágrJevgenij MalkinJoffrey LupulJohn TavaresJohn TortorellaJonathan toewsĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušMilan JurčinaMilan KytnárPavel DaciukPeter BudajPhil KesselSteven StamkosTomáš KopeckýZdeno Chára