Hokejová extraliga pokračovala zápasmi 16. kola

Poprad bystrica
Sprava: Hráč B. Bystrice Rastislav Paľov a brankár B. Bystrice Matúš Kostúr počas zápasu 16. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK AutoFinance Poprad - HC'05 Banská Bystrica. Poprad, 28. október 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Hokej – Tipsport extraliga 2011/2012 – 16. kolo:

MsHK DOXXbet Žilina – HK 36 Skalica 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 15. Houdek (Troliga) – 17. Lušňák (Kloz), 26. Lušňák, 28. Vyrúbalík (Šmach, Pálffy), 42. Vyrúbalík (R. Školiak, Pálffy)

Vylúčení: 4:8 na 2 min, navyše: Róbert Huna (Žilina) 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Bogdaň, Zvrškovec, 1363 divákov

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Niník, Houdek – Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, T. Sýkora – M. Drevenák, Troliga, Smotrila – Kubiš, Linet, Stupka

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Magušin, Gula, Bučka – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Lušňák, Obrdžálek, T. Višňovský – Kutálek, Klejna, M. Šátek – Holovič, T. Mikúš, J. Jurík

I.tretina

Prvú strelu vyslal v 2. min domáci Sýkora, ale minul Lakosilovu pravú žŕdku. Góly napokon padali až v záverečnej fáze úvodnej tretiny. Najprv v 15. min domáci obranca Houdek od modrej mieril presne – 1:0. Žilinčania sa však tešili iba niečo vyše minúty, Lušňák totiž spoza bránky zasunul puk za Lacov chrbát – 1:1.

II. tretina

Ten istý hráč v 26. min dostal hostí do vedenia. O dve minúty Skaličania využili vylúčenie domáceho Stupku, obranca Vyrúbalík tečoval strelu Šmacha – 1:3. Následne Žilinčania nezužitkovali svoju početnú prevahu.

III.tretina

Hneď v úvode tretej tretiny Záhoráci zvýšili svoj náskok – strelecky disponovaný Vyrúbalík dal na 4:1. Príležitostí na zmenu skóre potom mali Pálffy a Višňovský na strane Skalice, z domácich sa dvakrát mohol do streleckej listiny zapísať Róbert Huna po spolupráci so svojím bratom Richardom, ale skóre sa už nezmenilo.

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Nie som spokojný s výsledkom. Skalica nás prevýšila v premieňaní šancí, platili sme za každú chybičku. Inkasovali sme kuriózny lacný druhý gól a v celej druhej tretine bola Skalica lepšia. V tretej to z našej strany bolo lepšie, mali sme viac striel a príležitostí, ktoré ak by sme využili, mohli sme sa vrátiť späť do zápasu. Žiaľ, neboli sme efektívni v koncovke, musíme na tom popracovať.“

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Vstup do prvej tretiny sme mali dobrý. V druhej tretine sme zvýšili pohyb, vychádzali nám kombinácie a strelili sme dva góly. V tretej sme kontrolovali výsledok, ale urobili sme aj chyby, ktoré mohol súper potrestať. Podržal nás brankár Lakosil a som rád, že sa nám podarilo získať tri body.“

HK Orange 20 – Dukla Trenčín 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Góly: 8. Zigo (Kurali) – 5. Sojčík (O. Mikula, M. Filo), 10. R. Tvrdoň (J. Gašparovič, Hlubuček), 29. Tybor (E. Bednár, Hiadlovský)

Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga – J. Tvrdoň, Kacej, 1358 divákov

Orange 20: Riečický – Luža, Trška, Macejko, Kurali, Bagin, Šedivý, Nechala, Bajaník – Matoušek, Šimčák, Hinďoš – Bubela, Zigo, Bene – D. Hudec, Fujerík, Ďaloga – Ihnaťo, Lamper

Trenčín: Hiadlovský – Bolf, Gabriš, Hlubuček, Trefný, Martin Chovan, E. Bednár, J. Bendík, Imrich – Pardavý, A. Šťastný, T. Melichárek – Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň – O. Mikula, Sojčík, M. Filo – Radulay, P. Kopecký, Koložváry

Už v 5. min Sojčík v páde pred bránkou dorazil Filovu strelu a prekonal Riečického – 0:1. V 8. min domáci mladíci využili presilovku. Kurali od modrej nahodil puk smerom na bránku a Zigo jeho strelu tečoval, na čo Hiadlovský nedokázala zareagovať – 1:1.

O dve minúty Tvrdoň dostal prihrávku od Gašparoviča, prenikol pred bránku, jednou rukou len „sekol“ po puku a ten na všeobecné prekvapenie skončil za Riečického chrbtom – 1:2. Aj Trenčania využili v tomto zápase presilovku, a to v 29. min: k Tyborovi sa odrazil puk medzi kruhy a ten z dobrej pozície prekonal Riečického – 1:3.

V tretej tretine už Dukla len udržiavala svoj náskok.

Anton Tomko (tréner HK Orange 20): „Chlapci dobre korčuľovali, hrali perfektne v systéme. Škoda prvých dvoch pre nás nešťastných gólov. V druhej tretine sme zlepšili pohyb, vyrovnali sme počet striel. Mali sme šance dostať sa na 2:2 a súpera ešte viac potrápiť. V oslabení sme však inkasovali tretí gól a už to bolo pre nás dosť náročné. Oproti predchádzajúcim zápasom sme však prediedli zlepšenie.“

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „Od úvodu sme sa snažili byť aktívni. Vieme, že zápasy s ´dvadsiatkou´ bývajú nepríjemné, ťažko sa presadzujeme do ich organizovanej obrany. Nakoniec sa nám to podarilo a sme radi zo zisku troch bodov.“

HK AutoFinance Poprad – HC’05 Banská Bystrica 4:5 po predĺžení (1:1, 1:1, 2:2 – 0:1)

Góly: 18. A. Novotný (R. Suchý, Škovira), 38. Kraft, 49. S. Takáč (Hult), 55. Kuľha (Hult) – 14. B. Bendík (Kubka), 33. Tománek (Jokila, Kútny), 43. T. Hričina (Marcinek, Heizer), 57. T. Hričina (Huba, Cebák), 61. J. Sýkora (Jokila)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Kokavec a Tománek (obaja Banská Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0 oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – M. Junek, P. Šefčík, 1429 divákov

Poprad: Fedor – R. Suchý, A. Novotný, D. Brejčák, Fabian, Hellström, M. Šterbák, Kramár – Škovira, Vaic, Kuľha – A. Kroták, Kmiť, P. Svitana – S. Takáč, Hult, Gellerstedt – Paločko, Kraft, Homa

Banská Bystrica: Kostúr – Kolba, Haverinen, Bambúch, Cuník, Cebák, Paľov, Kubka, Huba – Kútny, Jokila, Tománek – J. Sýkora, Češík, Kristoffersson – T. Hričina, Heizer, Marcinek – M. Kokavec, Petro, B. Bendík

I. tretina

Prevahu mali od úvodu prekvapivo na svojich hokejkách hostia, ktorí sa však borili s neefektívnou koncovkou. Poprad mohol ťažiť z protiútokov: v 7. min sa v dobrej šanci ocitol Svitana, neúspešne vystrelil Novotný, neskôr Kroták reklamoval podrazenie od bystrického gólmana Kostúra. Hostia napokon pretavili svoju prevahu aj do gólu. Krídelník štvrtého útoku Bendík poľahky prekorčuľoval Suchého a pomedzi Fedorove betóny skóroval. Popradčanov nevytrhol z letargie ani inkasovaný gól, ale napokon im dve minúty pred sirénou vyšiel signál po vhadzovaní a Novotný prestrelil všetko, čo stálo v ceste – 1:1.

II. tretina

Druhé dejstvo otvorila početná výhoda popradských „kamzíkov“. Od modrej pálil Suchý, no Kostúr bol pozorný. V dobrej pozícii medzi kruhmi sa vzápätí ocitol Takáč, ale z bekhendu si nepočínal dostatočne razantne. V 24. min neodpálil puk Kramár a Jokila takmer poslal „baranov“ do vedenia. V polovici stretnutia dostal ideálnu prihrávku na útočnú modrú Kuľha, jeho nájazd však stroskotal na Kostúrovi. Stav na svetelnej tabuli odpovedal obrazu hry a oba tímy sa snažili dostať do vedenia. Podarilo sa to napokon hosťom. Jokila prihrávkou cez pásmo našiel Tománka a ten prekonal Fedora – 1:2. Domáci odpovedali znovu dve minútky pred koncom tretiny, tentoraz sa presadil Kraft, ktorý strelil svoj druhý gól v sezóne.

III. tretina

Vyrovnaný stav dlho nevydržal. V 43. minúte Fedor iba vyrazil Heizerovu i Marcinkovu strelu, ale na Hričinu z ďalšej dorážky už bol prikrátky. Hostia po góle mali hru jasne vo svojej réžií, ale predsa zaváhali a dovolili popradskému mladíckemu štvrtému útoku vyrovnať – z gólu sa radoval Takáč. Modro-bieli vycítili šancu a chceli sa hneď ujať aj vedenia, šance Kuľhu, či Škoviru však zostali nepremenené. Keď sa už zdalo, že sa bude predlžovať, Kostúrovi vypadla z lapačky Hultova strela a Kuľha namieril do poloprázdnej bránky – 4:3. Bystričania však znenazdajky odpovedali druhým Hričinovým gólom a znova bolo vyrovnané.

Predĺženie

Po 45 sekundách predĺženia rozhodol o dvoch bodoch pre Banskú Bystricu po chybe popradskej obrany Sýkora.

Róbert Spišiak (asistent trénera Popradu): „Do zápasu sme vstúpili podstatne lepšie ako v utorok proti Nitre. Zlepšili sme korčuľovanie aj dôraz v osobných súbojoch. Stretnutie sme si prehrali v druhej tretine, keď sme mali viac z hry a vytvorili sme si viac šancí – tie však musíme premieňať. Chýbala nám väčšia zdravá agresivita v útočnom pásme, čo sa nám v závere vypomstilo.“

Milan Staš (hlavný tréner Banskej Bystrice): „Využili sme dobrý vstup do stretnutia. Domácich sme však potom nechali vyrovnať. Ďalší priebeh bol ako na hojdačke, stále sme súpera vracali do zápasu našimi individuálnymi chybami. Som rad, že sa na nás v predĺžení usmialo šťastie.“

HKm Zvolen – HK Nitra 2:1 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 20. L. Jurík (J. Mucha), rozhodujúci sam. nájazd: Marek Slovák – 8. T. Chrenko (Podstavek, S. Saliji)

Vylúčení: 4:9 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Snášel, Robenský , 1802 divákov

Zvolen: Škrečko – J. Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, Bronilla, P. Hraško, Ťavoda, Šiška – Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž – Marek Slovák, Šachrajčuk, Brabenec – M. Čurilla, M. Jurík, Škvaridlo – Otčenáš, Puliš, Zuzin

Nitra: Penker – Arvay, M. Hruška, Rais, Ďurák, M. Bača, J. Polák, Trávniček – Fojtík, M. Štefanka, P. Barinka – S. Saliji, T. Chrenko, Podstavek – M. Mašlonka, T. Hrnka, G. Saliji – L. Klíma, Uhnák, Kluka

I. tretina

Zvolenčania začali proti Nitre aktívne, Penkera zamestnal najmä Otčenáš, ale recept naňho nenašiel. Domáci dobre odohrali aj presilovku, ale hneď po jej skončení pykali. Krátke zaváhanie obrany využil po prihrávke Podstaveka v kruhu na pravej strane Chrenko, presadil sa v minisúboji, nakorčuľoval si viac k stredu a prekonal Škrečka – 0:1. Zvolen mal potom k dispozícii ďalšiu početnú výhodu, v nej sa nepresadili L. Jurík, Slovák a Ďaloga. Scenár sa mohol zopakovať, pretože po skončení druhej zvolenskej početnej výhody sa ocitol sám pred Fojtíkom, ale puk namieril iba do gólmana HKM. Domáci nepoľavili v aktivite, v prvej tretine mali viac príležitostí, ale presadili sa až 50 sekúnd pred klaksónom v presilovke štyroch proti trom, keď Lukáš Jurík mieril presne z pravej strany – 1:1.

II. tretina

V druhej tretine zažili diváci málo vzruchu. Hral sa síce rýchly hokej, ale pribudlo nepresností. V 23. min nezaskočil Penkera zblízka nečakanou strelou Baláž, Zvolenčanov mohli mrzieť najmä nevyužité presilovky, keď Nitrania hrali dovedna 64 sekúnd s troma korčuliarmi a záverečné štyri minúty prakticky neboli na ľade v plnom počte. Najväčšiu šancu mal L. Jurík z dorážky, ale pri ľavej žrdi mu ju zmaril vychytal výborný brankár hostí Penker.

Tretia tretina patrila Nitranom, hoci hneď na jej začiatku v presilovke nebezpečne tečoval puk po strele L. Juríka Leskovjanský. Potom prišli veľké príležitostí útočníka hostí Fojtíka, ktorý sa najprv z ľavej strany rútil na Škrečka, ale tvrdou strelou ho neprekonal. V druhej šanci – po prihrávke od Štefanku – sa ocitol sám pred bránkou, neposlal však puk už za už v podstate bezmocného Škrečka. Do tretice naňho nenašiel recept v presilovke v 54. min a o minútu neskôr ho neprekonal ani strelou z ľavého kruhu. Domáci v tejto záverečnej dvadsaťminútovke pohrozili iba v presilovej hre: v 51. min sa zblízka nepresadili Brabenec a Šachrajčuk. V závere riadneho hracieho času nevyužili „tutovky“ ani Podstavek, Barinka, Štefanka a S. Saliji.

Predĺženie a samostatné nájazdy

V predĺžení mohla rozhodnúť Nitra, keď Reis pálil z medzikružia, ale Juraško sa hodil do strely, a potom premrhal veľkú šancu pri ľavej žrdi Škrečkovej bránky Podstavek, keď nezdvihol puk ponad betón. V 64. min zaujala pekná individuálna akcia Slováka, ktorý sa preštrikoval cez troch Nitranov, ale pred Penkerom pohorel. Vynahradil si to v samostatných nájazdoch, v ktorých rozhodol.

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Nitra v dnešnom zápase potvrdila vzostupnú formu. Počas celého stretnutia mala veľmi dobrý pohyb a veľmi dobre bránila. Nechali sme hosťom veľa priestoru, nevedeli sme sa skonsolidovať, nehrali sme kompaktne. Mali sme veľmi veľa presilových hier, ktoré nám však boli viac na škodu, ako na úžitok. Sme radi, že sme dnes zvíťazili, bol to zápas Lukáša Škrečka. Šťastie sa priklonilo na našu stranu.“

Ján Jaško (tréner Nitry): „Jednoznačne sme stratili dva body, pretože v celom priebehu zápasu sme boli vyrovnaným súperom. Naša nedisciplinovanosť hlavne v druhej tretine, v ktorej sme mali veľa zbytočne vylúčených hráčov, nás stála lepší výsledok. V rovnovážnom stave piati proti piatim sme mali niekoľko vyložených šancí, predovšetkým v tretej tretine. Mohli sme rozhodnúť o našom víťazstve a tešiť sa. Nestalo sa a domáci napokon uspeli v samostatných nájazdoch.“

HC Košice – MHC Mountfield Martin 5:4 (3:1, 0:1, 2:2)

Góly: 8. Michel Miklík (Gron), 13. Pašek z trestného strieľania, 16. Zálešák (Dravecký) 55. Pašek (E. Piatak, Šeda), 60. J. Tabaček (P. Bartoš) – 7. Mir. Ižvolt (Macejka, Važan), 35. Brcko (Macejka), 50. Važan (Markovič, Galamboš), 60. Važan (Galamboš)

Vylúčení: 6:1 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Novák, Korba, 5262 divákov

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, M. Novák, M. Grman, M. Biro, Šeda – Fabuš, Vorel, Matúš Chovan – Dravecký, Zálešák, P. Bartoš – Michel Miklík, Gron, Jenčík – Pašek, E. Piatak, Marcel Haščák

Martin: M. Šimko (13. Dzubina – len na trestné strieľanie) – Zukal, L. Kozák, Perniš, Brcko, Tupý, Obuch, M. Danko, Themár – J. Markovič, Galamboš, Važan – Škoda, Murček, Šišovský – Kriška, Vartovník, Škumát – Macejka, Mir. Ižvolt, Sobota

I. tretina

Už v 1. min vyskúšal pozornosť martinského brankára Šimka Chovan, o minútu neskôr trafil hornú žŕdku Zálešák. Košičania boli útočne naladení, ale paradoxne z prvej akcie súpera inkasovali. V 7. min bol na konci peknej spolupráce štvrtého martinského útoku Ižvolt – 0:1. V 8. min sa začínalo odznova, po Gronovej prihrávke vyrovnal spomedzi kruhov Miklík. Vartovník potom vyskúšal postreh Hyláka, ani na dvakrát sa nepresadil jeho spoluhráč Škoda. Po šanci Pašeka nariadil za faul Galamboša rozhodca Konc trestné strieľanie. V martinskej bránke nahradil Šimka Dzubina, Pašek si ho vychutnal – 2:1. V 16. min mali domáci presilovku a na 3:1 zvýšil Zálešák.

II. tretina

V 25. min musel pred Markovičom až takmer na modrej čiare zasahovať Hylák. Košický gólman potom reflexívne zneškodnil strelu Macejku. Martin vrátila do zápasu presilová hra o dvoch hráčov, keď na trestnú lavicu putovali Grman a Jenčík: v 35. min trafil parádne do pravého horného rohu domácej bránky Brcko.

Ideálnu možnosť vyrovnať mal v tretej tretine najskôr Galamboš, ale Hylák bol pohotový. V 50. min pri presilovke sa Važan ocitol pred bránkou nepokrytý a bolo 3:3. Košičanov vrátil do vedenia Pašek, keď v 55. min dostal puk do martinskej bránky. Dvadsať sekúnd pred koncom tretej tretiny pri martinskej power-play poistil úspech východniarov Tabaček. Sekundu pred koncom znížil Važan.

Antonín Stavjaňa (tréner Košíc): „Na konci prvej tretiny sme viedli 3:1 a zdalo sa, že hráči si hokej užívajú, ale sme vo fáze, že keď si ho začneme užívať, prichádza poľavenie. Nie sme ešte v takom stave, aby sme zápas odohrali v pohode. Závidel som martinským hráčom, ktorí si ten puk dokázali podržať a hrali uvoľnene, hoci uznávam, že nie sú pod takým tlakom. Vyvodíme závery z niektorých herných situácií, v ktorých bola veľká nedisciplinovanosť.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Do Košíc sme prišli v ťažkej situácii. Cestou na zápas sme ´pribalili´ troch hráčov, ktorí sú na hosťovaniach v prvej lige. Hru sme postavili na perfektnej defenzíve, pokúšali sme sa o brejky. Aj nám to vychádzalo, ale kvalita Košíc je niekde inde.“