Holanďania nezvládli ani druhý zápas, Nemcom podľahli 1:2

Holandsko - Nemecko
Nemec Lukas Podolski (vľvo) v súboji o loptu s Holanďanom Arjenom Robbenom počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Holandskom a Nemeckom. Foto: SITA/AP

CHARKOV 13. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Nemecka zvíťazili nad Holanďanmi 2:1 v stredajšom stretnutí v základnej B-skupine na XIV. majstrovstvách Európy.

Góly „Nationalelf“ dal v dueli v ukrajinskom Charkove kanonier Bayernu Mníchov Mario Gómez. Zhodne mu prihrával klubový spoluhráč Bastian Schweinsteiger.

V druhom polčase strelil úvodný gól Holanďanov na šampionáte útočník Arsenalu Londýn Robin van Persie.

Nemci sa dostali so šiestimi bodmi na čelo skupiny, ale ešte nemajú istú účasť vo štvrťfinále.

„Oranjes“ sú bez bodu štvrtí, napriek tomu stále živia šance na postup do vyraďovacej fázy turnaja.

Holandská fanúšička počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Holandskom a Nemeckom. Foto: SITA/AP
Nemec Mats Hummels hlavičkuje počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Holandskom a Nemeckom. Foto: SITA/AP
Nemec Philipp Lahm (vľavo) napádaný Markom van Bommelom počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Holandskom a Nemeckom. Foto: SITA/AP
Holandskí hráči sa prizerajú gólu Maria Goméza počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Holandskom a Nemeckom. Foto: SITA/AP

B-skupina (Charkov/Ukr.):

Holandsko – Nemecko 1:2 (0:2)

Góly: 73. Van Persie – 24. a 38. M. Gómez, ŽK: 80. N. de Jong, 90. Willems – 87. J. Boateng, rozhodovali: Eriksson – Wittberg, Klasenius (všetci Švéd.)

Holandsko: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems – N. de Jong, Van Bommel (46. Van der Vaart) – Robben (83. Kuyt), Sneijder, Afellay (46. Huntelaar) – Van Persie

Nemecko: Neuer – J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Th. Müller (90.+ Bender), Özil (81. Kroos), Podolski – M. Gómez (72. Klose)

I. polčas

Úvodnú šancu duelu mali Holanďania v 7. min.

Van Persie si zbehol za obranu, ale Neuer nemal problémy s jeho volejom z pádu. Na konci 8. min odpovedal strelou z hranice pokutového územia do žrde Özil, odrazenú loptu skrotil Stekelenburg.

Skóre stretnutia otvoril kanonier Gómez, ktorý si nádherne prebral prihrávku do uličky od Schweinsteigera a chladnokrvne zakončil – 0:1. V 26. min skúšal šťastie z diaľky Robben, jeho technickú strelu bez problémov zneškodnil nemecký gólman.

Osem minút pred koncom riadneho hracieho času prvého polčasu hlavičkoval úplne osamotený z päťky Badstuber, ale vo vyloženej šanci trafil len do brankára. Už o minútu neskôr sa však Nemci tešili druhýkrát. Zopakovala sa situácia spred prvého gólu, Schweinsteiger vyzval Gómeza a ostrostrelec Bayernu Mníchov sa opäť nemýlil.

II. polčas

Aj vstup do druhej štyridsaťpäťminútovky mali lepší Nemci.

Pekným sólom sa prezentoval stopér Hummels, brankár Holandska však chytil obe jeho strely, pričom mal viac práce s tou druhou.

V 58. min vyskúšal pozornosť Neuera pohotovou tvrdou strelou Van Persie. Nemci mali zápas pod kontrolou, nikam sa neponáhľali a „oranjes“ si s tým nevedeli poradiť. Holanďania sa nedostávali na dostrel a neutvárali si ani strelecké príležitosti zo stredných či veľkých vzdialeností.

Až v 71. min svojím typickým spôsobom prenikol do pokutového územia Robben, ponúkol prihrávku do veľkej šance Sneijderovi, ale fantastickým defenzívnym zákrokom zblokoval jeho strelu obetavý Boateng. V 73. min sa Holanďania predsa len vrátili do stretnutia, Van Persie napriahol spoza šestnástky a bol z toho kontaktný gól na 1:2. Na začiatku záverečnej minúty riadneho hracieho času takmer potrestal zaváhanie Stekelenburga pri rozohrávke striedajúci Klose. Skóre sa však už nezmenilo.

Reakcie:

Bert van Marwijk (tréner Holandska): „Nebolo to z našej strany najlepšie. Chceli sme bodovať, ale, žiaľ, nepodarilo sa nám to. Prišli nás podporiť tisícky našich fanúšikov, za čo sme im vďační. Musíme v nasledujúcom zápase zdolať Portugalsko o dva góly, čo určite nebude jednoduché, ale určite je to v našich silách. Nemci potvrdili, že majú veľmi kvalitný tím s množstvom prvotriednych hráčov. Sú schopní skórovať kedykoľvek, z čohokoľvek. Dnes sme ich dostatočne neubránili. Nepodcenili sme Gómeza, to sa v žiadnom prípade nestalo.“

Joachim Löw (tréner Nemecka): „Po dnešnom zápase máme všetko vo svojich rukách. V nedeľu nemôžeme zaváhať. Stretnutie proti Holandsku bolo nesmierne náročné. Bolo veľmi horúco, ale my sme sa s podmienkami vyrovnali vynikajúco. Stretnutie sme zvládli brilantne najmä v defenzíve, ubránili sme štyroch – piatich najnebezpečnejších Holanďanov. Myslím si, že sme si zaslúžili víťazstvo. Holanďania neboli takí kvalitní v súbojoch jeden na jedného najmä v defenzíve, čo sme využili. Ani ich stopéri nehrali výnimočne, cez nich padli aj naše góly. Víťazná zostava sa nemení, dvakrát sme zvíťazili, takže uvidíme.“