Hollande už nebude kandidovať za francúzskeho prezidenta

Na Slovensko prišiel francúzsky prezident Hollande, privítal ho Kiska
Prezident Francúzskej republiky Francois Hollande počas prijatia prezidentom SR Andrejom Kiskom v Prezidentskom paláci. Bratislava, 19. jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

PARÍŽ 1. decembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Francois Hollande vo štvrtok v televízii oznámil, že sa v budúcoročných voľbách nebude uchádzať o opätovné zvolenie.

Socialista Hollande povedal, že sa rozhodol „nekandidovať v prezidentských voľbách„, keďže „je pri zmysloch“ a vie, aké sú jeho šance získať širokú podporu v rámci strany.

Rozhodnutie nekandidovať zverejnil iba niekoľko dní nato, ako jeho premiér Manuel Valls oznámil „pripravenosť“ ísť do primárok ľavice, ktoré sa uskutočnia v dvoch kolách 22. a 29. januára budúceho roka. Hollande je najneobľúbenejším francúzskym prezidentom v moderných dejinách krajiny. Opakovane hovoril, že bude znova kandidovať, iba ak sa mu podarí obmedziť nezamestnanosť, ktorá sa už niekoľko rokov drží na desiatich percentách.

Do súboja o funkciu prezidenta oficiálne vstúpil bývalý minister hospodárstva Arnaud Montebourg. Oznámil, že bude kandidovať v prezidentských primárkach socialistov v januári. Montebourg má 54 rokov a o kreslo vo vláde prišiel v roku 2014 po tom, ako odsúdil propodnikateľské smerovanie Hollandovej politiky. V prejave v Paríži povedal, že je za silný štát, ktorý bude chrániť francúzsky priemysel pred „zahraničnými záujmami„.

Francúzski konzervatívci si v primárkach vybrali za svojho kandidáta pre prezidentské voľby bývalého premiéra Francoisa Fillona.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandeFrancois HollandeManuel Valls