Homosexuálne semafory vo Viedni rozpútali diskusiu

Homosexuálne semafory vo Viedni rozpútali diskusiu
Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 14. mája (WEBNOVINY) – Návštevníkov rakúskej metropoly vítajú netradičné semafory. Na 47 križovatkách pohyb chodcov riadi svetelná signalizácia, ktorá namiesto tradičných postáv zobrazuje páry – muža a ženu, dve ženy alebo dvoch mužov – spolu so symbolom srdca.

Mesto verí, že semafory zlepšia bezpečnosť na priechodoch pre chodcov a zároveň vyjadria postoj Viedne k rovnosti, rôznorodosti a tolerancii. Ich počet má v nasledujúcich dňoch narásť na 120, ulice budú zdobiť až do konca júna.

Iniciatíva vznikla pri príležitosti niekoľkých podujatí, ktoré sú spojené s témou tolerancie. Jednou z nich je aj charitatívna akcia Life Ball, ktorá je určená na podporu ľudí s vírusom HIV alebo chorobou AIDS a je najväčším podujatím svojho druhu v Európe.

Už 18. mája sa vo Viedni začne aj spevácka súťaž Eurovízia, ktorej minuloročný víťaz – travesty umelec Thomas Neuwirth známy pod pseudonymom Conchita Wurst – vzbudil pozornosť na celom svete. Mesto tak čaká nápor turistov, ktorým nové semafory môžu prísť vhod.

Iniciatíva sa stretla s kritikou pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), podľa ktorej je tento krok v rozpore s dopravnými predpismi a ide o mrhanie peniazmi daňových poplatníkov. Obyvatelia metropoly však nápad ohodnotili pozitívne ako prezentáciu tolerancie osôb rovnakej sexuálnej orientácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom