Hrad Fiľakovo otvorí turistickú sezónu, stále expozície doplnia aj desiatky fotografií

Hrad Fiľakovo
Hrad Fiľakovo. Foto: www.facebook.com

BANSKÁ BYSTRICA 14. marca (WebNoviny.sk) – Novú turistickú sezónu na hrade Fiľakovo otvoria v piatok 15. marca o 16:30 na piatom podlaží Bebekovej veže vernisážou fotografií Medvešský fotomaratón 2018.

Ako informovala tlačovú agentúru SITA riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Viktória Tittonová, v tento deň sa v meste uskutoční aj spomienková slávnosť revolúcie 1848 usporiadaná Základnou organizáciou Csemadok vo Fiľakove. Program osláv sa začína o 15:00 na Námestí hrdinov a končí v hradnom areáli.

Najlepšie zábery regiónu

Putovná výstava je zostavená z najlepších záberov 4. ročníka prestížneho fotografického podujatia Medvešský fotomaratón, ktorý sa uskutočnil v júni 2018 na území cezhraničného Novohrad-Nógrád globálneho geoparku UNESCO.

Na podujatí sa zúčastnilo vyše 350 účastníkov z Maďarska, Slovenska, ale aj zo vzdialenejších krajín. Fotografi vytvorili tisíce záberov, ktoré cez médiá, sociálne siete a súkromné stránky šíria krásu tohto regiónu.

Súčasťou maratónu bola fotosúťaž, prebiehajúca v troch tematických kategóriách: krajina, ľudia a živá príroda. Snímky prihlásené do súťaže vyhodnotila odborná porota, ktorá okrem cien v jednotlivých kategóriách udelila aj cenu verejnosti, zvláštnu cenu pre fotografa do 18 rokov a hlavnú cenu,“ objasnila riaditeľka múzea s tým, že záujemcovia uvidia na výstave takmer 30 diel od rozličných amatérskych a profesionálnych autorov.

Lákadlá pre návštevníkov

Vernisáž bude súčasťou oficiálneho otvorenia tohtoročnej turistickej sezóny na fiľakovskom hrade. Stredoveká pevnosť v novej sezóne, podobne ako v predchádzajúcich obdobiach, privíta návštevníkov tematickými výstavami, zaujímavými podujatiami a stálymi expozíciami hradu a podzemných chodieb.

Expozície sprevádza počnúc touto sezónou okrem slovenského a maďarského popisu aj anglický textový materiál,“ doplnila k otvoreniu sezóny Tittonová.

Založeniu Hradného múzea vo Fiľakove v apríli 2007 predchádzala rekonštrukcia interiéru Bebekovej bašty i jeho adaptácia na múzejné účely. Múzeu bol pri založení delimitovaný majetok Mestského múzea a pridelený do správy Fiľakovský hrad.

Hradné múzeum organizuje krátkodobé výstavy v galérii Mestského vlastivedného múzea a na najvyšších dvoch poschodiach Bebekovej bašty. Areál Fiľakovského hradu hostí počas roka rôzne podujatia pre verejnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom