Human Sovereignty. Výstava / Diskusie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hs_visual 2.jpg
Foto: Robota - Centrum pre pokročilé štúdiá

Kurátorský tím: Kristian Lukić, Martina Ivičič, Martina Šimkovičová
Produkcia: Robota – Centrum pre pokročilé štúdiá

Otvorenie výstavy: piatok 20. 11. 2020 / 19 – 21 hod
Trvanie výstavy: 20. 11. – 05. 12. 2020

Pistoriho Palác, Bratislava

Vystavujúci umelci a umelkyne:

Nina Davies (UK), Matej Fabian (SK), Ema Lančaričová (SK), Ervin Gejdoš (SK), Denisa Kera (CZ), Petr Šourek (IL), Joanna Moll (ES), Elisa Giardina Papa (IT), María Molina Peiró (ES), Paolo Pedercini / Molleindustria (IT), Sašo Sedlaček (SI), Julia Schneider (DE), Lena Ziyal (DE)

Robota – Centrum pre pokročilé štúdiá prináša do Bratislavy medzinárodný výstavný projekt Human Sovereignty (Ľudská suverenita), ktorého hlavnou témou je prebiehajúca automatizácia a s tým spojené prehodnocovanie toho, čo v dnešnej dobe znamená byť človekom.

„V spojitosti s technológiami sa vynára stále viac úskalí. Prispeli k tomu najmä odhalenia spravodajskej služby Spojených štátov Edwardom Snowdenom, progresívny vývoj sledovacích či špionážnych technológií v Číne alebo anonymní politickí komentátori a trollovia riadení ruskou vládou. Technologická studená vojna sa neprejavuje len vo fyzickom priestore, odohráva sa aj priamo v ľudskej mysli.“ uvádza Kristian Lukić, spoluiniciátor projektu.

V oblasti všedného života sa naša závislosť od technologickej infraštruktúry dostáva do bodu, z ktorého niet návratu: doslova nás pohlcuje. Boj o naše chute, o náš svetonázor a politické preferencie sa deje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Popri dominancii „Big Five,“ pätice najväčších spoločností (Microsoft, Google, Apple, Amazon, Facebook), prebieha súperenie o rýchlejší technologický vývoj s umelou inteligenciou, strojovým učením sa a blockchainom.

„V celom boji o technologickú dominanciu spolu so socio-politickými teóriami post-antropocénu a akceleracionizmom sa však objavuje otázka, kde sa nachádza ľudský jedinec? Stáva sa človek zastaraným? Alebo, ako niektorí tvrdia, stáva sa z neho pozemský vírus či parazit? Spôsobuje tento latentný anti-humanizmus nárast anti-demokratických a totalitných predstáv, ktorých sme svedkami v posledných rokoch?“ kladie otázky Martina Šimkovičová, spoluiniciátorka a kurátorka projektu.

Kurátorský tím Kristian Lukić, Martina Ivičič a Martina Šimkovičová otvára prostredníctvom selekcie autorských diel a diskusných príspevkov priestor na reflektovanie súvislostí súčasnej akcelerácie technológií v kontexte ľudskej suverenity.

„Human Sovereignty odprezentuje diela medzinárodných umelcov, ktorých tvorba sa prelína na pomedzí umenia, spoločnosti a technológie. V rámci projektu sa tiež stretnú odborníci, teoretici a filozofi, kriticky reflektujúci súčasný stav človeka vo veku technologickej nadvlády.“ uvádza Martina Ivičič, spolukurátorka projektu.

Výstavu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Na realizáciu projektu bola poskytnutá dotácia z rozpočtu hlavného mesta SR Bratislavy prostredníctvom Nadácie Mesta Bratislavy. Projekt podporil Goetheho Inštitút Bratislava. Projekt financuje Združenie SLO/SLO v spolupráci s Uradom pre Slovence v zamejstvu in po svetu.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať