Hviezdny Marián Hossa dosiahol 400. gól v NHL

Hossa
Marián Hossa(vľavo) so spoluhráčmi oslavuje svoj 400. gól v NHL Foto: SITA/AP

NEW YORK 9. decembra (WEBNOVINY) –

Hossa cez hranicu 400 gólov ako 85. hráč histórie

Hokejový útočník Marián Hossa sa stal 85. hráčom histórie NHL, ktorý strelil v základnej časti súťaže 400 gólov. Po Stanovi Mikitovi (541), Petrovi Bondrovi (503) a Petrovi Šťastnom (450) je štvrtým Slovákom, ktorému sa to podarilo. Hossa métu dosiahol v Nassau Coliseu v New Yorku, kde sa presadil v zápase s Islanders.

Jeho gól bol trochu šťastný, trenčiansky odchovanec nahadzoval puk pri presilovke spoza bránky, ten trafil pravú nohu brankára Islanders Ala Montoyu a dostal sa do siete. „Človek by si pomyslel, že podobné jubileum by si zaslúžilo nejaký pekný gól. Snažil som sa len prihrať Jonathanovi Toewsovi, mal som šťastie, že som zasiahol brankára. Bol to jeden zo šťastnejších gólov. Beriem však aj taký. Hneď po góle mi puk vzal Patrick Sharp. Bolo to veľmi pekné. Štvorstovka je krásne číslo, ale nejako veľmi som na túto métu nemyslel. Určite to však niečo znamená,“ povedal pre Chicago SunTimes Hossa. Z aktívnych hráčov strelili viac ako štyristo presných zásahov iba Jaromír Jágr (655), Teemu Selänne (646), Jarome Iginla (493) a Jason Arnott (404).

„Hossa je naozaj veľký hráč. Keď o ňom hovorím, nehovorím iba o jeho ofenzívnych vlastnostiach. Je výnimočný vďaka svojej hre. Štyristo gólov je úžasné číslo. Musí byť hrdý na tento úspech,“ povedal tréner Chicaga Joel Quenneville. Hossa má v tejto sezóne na svojom konte 29 bodov (12+17) a celkovo ich v kariére nazbieral 856.

Najlepší strelci histórie NHL: 1. Wayne Gretzky 894 gólov, 2. Gordie Howe 801, 3. Brett Hull 741, 4. Marcel Dionne 731, 5. Phil Esposito 717, 6. Mike Gartner 708, 7. Mark Messier 694, 8. Steve Yzerman 692, 9. Mario Lemieux 690, 10. Luc Robitaille 668, … 85. Marián Hossa 400

Historický rebríček slovenských hráčov podľa získaných bodov v základnej časti NHL k 9. decembru 2011

Hokejisti označení * sú aktívnymi hráčmi v NHL

Slovenský hokejista Marián Hossa z Chicaga strelil v štvrtkovom zápase na ľade New York Islanders svoj 400. gól v zámorskej NHL. Tridsaťdvaročný krídelník otvoril v 12. min v presilovke skóre duelu, v ktorom pridal ešte asistencie na presné zásahy Patricka Sharpa.

Blackhawks napokon vyhrali 3:2 po predĺžení, Marián Hossa sa stal treťou hviezdou zápasu. „Teší ma, že som strelil v NHL 400 gólov. Dnes mám ešte väčšiu radosť, lebo sme vyhrali. Od úvodu duelu sme mali množstvo šancí,“ povedal po zápase Hossa, ktorý na bránku Islanders vyslal šesť striel.

O víťazný gól Floridy na ľade Bostonu sa postaral Tomáš Kopecký, ktorý v 58. min otváral skóre duelu. Panthers napokon vyhrali 2:0, ich brankár Jose Theodore kryl 40 striel domácich a prerušil Timovi Thomasovi sériu desiatich víťazných štartov v rade.

„Čakali sme ťažký a veľmi tesný zápas. Po druhej tretine sme si povedali, že musíme zostať trpezliví, čo sa nám vyplatilo,“ povedal Kopecký, ktorého vyhlásili za jednu z hviezd zápasu. Vďaka víťazstvu sa Florida dostala na 2. miesto vo Východnej konferencii. Bruins prehrali po svojej vyše mesačnej víťaznej šnúre druhý zápas v rade.

Brankár Jaroslav Halák vychytal víťazstvo St. Louis 4:2 nad Anaheimom. Ružinovský odchovanec mal 21 úspešných zákrokov a dosiahol piatu výhru v sezóne. V ostatných siedmich stretnutiach kryl 187 z 200 striel, ktoré na jeho bránku leteli.

Blues po príchode trénera Kena Hitchcocka získali bod v trinástich z pätnástich zápasov, vo štvrtok sa radovali z 900. víťazstva v profilige v domácom prostredí. Anaheim prišiel v druhej tretine pre zranenie o Saku Koiva. Útočník Blues Jason Arnott ako 89. hráč histórie odohral 1200. duel v NHL.

V šlágri večera zdolala Philadelphia Pittsburgh 3:2, Andrej Meszároš prihrával na víťazný gól Scotta Hartnella a po zápase ho vyhlásili za jeho tretiu hviezdu. Philadelphia viedla v 34. min už 3:0, hostia z Pittsburghu dokázali znížiť, ale vyrovnať už nie. Jaromír Jágr odohral v drese Flyers prvý zápas proti svojmu bývalému tímu. Flyers sa vďaka dvom bodom posunuli na prvé miesto Východnej konferencie. Penguins najskôr pred duelom prišli o Sidneyho Crosbyho, po ňom aj o postavenie lídra konferencie.

San Jose malo výborný vstup do duelu s Dallasom (5:2) a v 2. min viedlo už 2:0. Na druhom zásahu sa podieľal asistenciou aj Michal Handzuš. Stars síce vyrovnali, Sharks definitívne rozhodli v závere druhej tretiny, keď dali tri góly za sebou. Útočník Joe Thornton sa dvoma asistenciami posunul so 713 bodmi na 47. miesto historickej tabuľky NHL.

Minnesota vyhrala v Los Angeles aj vďaka 42 zásahom nováčika v bránke Matta Hacketta a šiestym triumfom v rade utvorila klubový rekord. Wild sú lídrami tabuľky NHL so 41 bodmi a majú najlepší štart do sezóny vo svojej histórii. Z ostatných trinástich zápasov vyhrali jedenásť. Kings prehrali tretí zápas v rade v riadnom hracom čase. Calgary sa proti Coloradu aj naďalej darí, vo štvrtok ho zdolalo už deviatykrát za sebou.

Tampa Bay nastúpila v zostave prvýkrát po 499 stretnutiach bez Martina St. Louisa, hráčom New York Rangers však nedovolila osláviť 2500. víťazstvo v histórii a prerušila po výsledku 3:2 po samostatných nájazdoch šnúru piatich zápasov bez dvojbodového zisku. „Veľmi sme tento duel chceli vyhrať pre Martyho,“ povedal Moore, ktorý pri raňajšom rozkorčuľovaní zranil po strele St. Louisa. Momentálne najdlhšou šnúrou zápasov v NHL sa môže pochváliť Jay Bouwmeester, ktorý nevynechal už 532 duelov. St. Louis bol doteraz v tejto štatistike tretí.

Výbornú prvú tretinu proti Phoenixu mal Detroit, strelil v nej päť gólov. V ďalších 40 minútach sa hráči Red Wings mohli šetriť. „Skutočne sme mali dobrý štart. Náš výkon v zápase by však mal byť lepší, podržal nás brankár Jimmy Howard,“ povedal tréner Red Wings Mike Babcock.

Hossov gól číslo 400

O víťazný gól Floridy na ľade Bostonu sa postaral Tomáš Kopecký, ktorý v 58. min otváral skóre duelu. Panthers napokon vyhrali 2:0, ich brankár Jose Theodore kryl 40 striel domácich a prerušil Timovi Thomasovi sériu desiatich víťazných štartov v rade. „Čakali sme ťažký a veľmi tesný zápas. Po druhej tretine sme si povedali, že musíme ostať trpezliví, čo sa nám vyplatilo,“ povedal Kopecký, ktorého vyhlásili za jednu z hviezd zápasu. Vďaka víťazstvu sa Florida dostala na 2. miesto vo Východnej konferencii. Bruins prehrali po svojej vyše mesačnej víťaznej šnúre druhý zápas v rade.

Brankár Jaroslav Halák vychytal víťazstvo St. Louis 4:2 nad Anaheimom. Ružinovský odchovanec mal 21 úspešných zákrokov. V šlágri večera zdolala Philadelphia Pittsburgh 3:2, Andrej Meszároš prihrával na víťazný gól Scotta Hartnella a po zápase ho vyhlásili za jeho tretiu hviezdu. San Jose malo výborný vstup do duelu s Dallasom (5:2) a v 2. min viedlo už 2:0. Na druhom zásahu sa podieľal asistenciou aj Michal Handzuš.

Výsledky štvrtkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

New York Islanders – Chicago 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 – 0:1) – Marián Hossa (CHI) 1+2

New York Rangers – Tampa Bay 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 0:1)

Boston – Florida 0:2 (0:0, 0:0, 0:2) – Tomáš Kopecký (FLO) 1+0

Montreal – Vancouver 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 1:1, 0:2 – 0:0, 0:1)

Philadelphia – Pittsburgh 3:2 (1:0, 2:1, 0:1) – Andrej Meszároš (PHI) 0+1

New Jersey – Ottawa 5:4 po sam. nájazdoch (0:2, 1:1, 3:1 – 0:0, 1:0)

Detroit – Phoenix 5:2 (5:0, 0:1, 0:1)

Columbus – Nashville 3:4 po predĺžení (1:0, 1:1, 1:2 – 0:1)

St. Louis – Anaheim 4:2 (1:1, 2:0, 1:1) – Jaroslav Halák (STL) mal 21 úspešných zákrokov

Calgary – Colorado 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)

San Jose – Dallas 5:2 (2:1, 3:1, 0:0) – Michal Handzuš (SJ) 0+1

Los Angeles – Minnesota 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Viac k osobe Andrej MeszárošBrett HullGordie HoweJarome IginlaJaromír JágrJaroslav HalákJoe ThorntonJoel QuennevilleJozef StümpelMarián HossaMario LemieuxMark MessierMichal HandzušMike BabcockMiroslav ŠatanPavol DemitraPeter BondraPeter ŠťastnýRichard ZedníkRóbert ŠvehlaStan MikitaSteve YzermanTeemu SelänneTomáš KopeckýWayne GretzkyŽigmund Pálffy