Imrecze nemôže byť ministrom financií, podľa Beblavého je zodpovedný za podhodnotené dovozy tovaru

František Imrecze
Bývalý prezident Finančnej správy SR František Imrecze. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – František Imrecze sa nemôže stať novým ministrom financií. Tvrdí to predseda strany Spolu Miroslav Beblavý, podľa ktorého posledné údaje z Eurostatu potvrdzujú, že počas jeho šéfovania na finančnej správe podhodnotené dovozy čínskeho tovaru cez Slovensko pokračovali aj v minulom roku.

Kažimír by sa mal stať guvernérom NBS

„Nesie priamu zodpovednosť za podvody v rozsahu stoviek miliónov eur,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii.

Vyhlásenie šéfa strany Spolu prichádza v období, kedy sa očakáva rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku o vymenovaní súčasného ministra financií Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS).

Ak sa tak stane, vážnym kandidátom na uvoľnený post šéfa rezortu financií je podľa Beblavého práve Imrecze. „Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, vedenie strany Smer vážne uvažuje o tom, že by Františka Imreczeho vymenovalo za ministra financií,“ tvrdí.

Centrum EÚ pre dovoz opaskov

Čísla z Eurostatu však podľa Beblavého hovoria o tom, že ešte v lete minulého roku bolo Slovensko colným hubom pre podhodnotený čínsky dovoz a napríklad počas vlaňajších letných mesiacov sme sa podľa colných dokladov stali centrom Európskej únie pre dovoz kožených čínskych opaskov. Ich dovoz cez Slovensko bol totiž podľa výkazov až trojnásobný v porovnaní s dovozom do celej únie.

Hodnota týchto podvodných dovozov pritom podľa neho v rokoch 2017 a 2018 dosiahla až vyše 370 mil. eur. „To je obrovská suma, ktorá nám robí hanbu v celej Európe,“ dodal Beblavý s tým, že objemy dovozov ako aj deklarované ceny dovážaného tovaru sa na Slovensku vrátili na štandardné úrovne až vlani na jeseň po odchode Imreczeho z finančnej správy a nariadení kontrol všetkých kontajnerov dovezených z Číny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ImreczeMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRMF Ministerstvo financií SRSPOLU – občianska demokracia