Inauguráciu prezidenta Uhuru Kenyattu sprevádzali demonštrácie opozície

Kenya Elections
Inaugurácia prezidenta Uhuru Kenyattu Foto: SITA/AP

NAIROBI 28. novembra (WebNoviny.sk) -Tisícky ľudí sa v utorok zišli na najväčšom štadióne v Keni, kde sa za sprísnených bezpečnostných opatrení koná inaugurácia opätovne zvoleného prezidenta Uhuru Kenyattu.

Súčasne s ceremóniou sa v inej časti Nairobi konajú protesty opozície, na ktorých podľa svedkov zastrelila polícia najmenej jedného demonštranta. Protestom si chcela opozícia uctiť pamiatku takmer sto ľudí, ktorí zahynuli pri stretoch s príslušníkmi polície a milícií počas demonštrácií proti opätovnému zvoleniu Kenyattu.

Organizátori inaugurácie odhadovali, že sa na nej zúčastní okolo 100-tisíc ľudí, kapacita štadiónu Kasarani je pritom 60-tisíc. Do areálu sa pokúšali dostať davy podporovateľov prezidenta, na ktorých rozohnanie použila polícia slzotvorný plyn a obušky. Viacero ľudí zostalo po zásahu v bezvedomí. Na ceremoniáli by sa mali zúčastniť aj viacerí predstavitelia afrických krajín a tiež izraelský prezident Benjamin Netanjahu.

Prezidentské voľby sa v Keni konali 8. augusta, ich výsledky ale najvyšší súd anuloval pre nezrovnalosti s ústavou. Nové hlasovanie, v ktorom opäť zvíťazil Kenyatta, sa konalo 26. októbra a opozícia na čele s bývalým prezidentským kandidátom Railom Odingom ho bojkotovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuUhuru Kenyatta