Indická polícia zatkla kľúčového strojcu útokov v Mumbaji

Bez názvu
Na archívnej fotografii z 29. novembra 2008 je horiaci hotel Taj Mahal v Mumbaji, ktorý obsadili teroristi. Pri útokoch prišlo o život 166 ľudí. Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 25. júna (WEBNOVINY) – Indická polícia ešte minulý týždeň zatkla muža, ktorého považuje za jedného z hlavných organizátorov teroristických útokov v Mumbaji z roku 2008, informovali v pondelok tamojšie médiá.

Je ním Abú Hamza známy aj ako Sajjíd Zabíaddín, v Indii narodený člen pakistanskej militantnej skupiny Laškar-i-Tajjiba.

Hamza bol podľa vyšetrovateľov jedným z tých, ktorí z pakistanského Karáči prostredníctvom telefónu riadili desiatich moslimských extrémistov poverených vykonaním samotných útokov.

Teroristi zaútočili 26. novembra 2008 na miesta navštevované najmä cudzincami vrátane luxusných hotelov, reštaurácií, železničnej stanice a židovského centra.

Tri dni v týchto objektoch zadržiavali rukojemníkov, ktorých postupne zabíjali. Indické úrady obvinili z útoku pakistanskú skupinu Laškar-i-Tajjiba. Incident poznačil vzťahy medzi Indiou a Pakistanom, ktoré boli napäté už predtým najmä pre spor o Kašmír.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom