Indická sonda Mangalyaan poslala prvé snímky z Marsu

Mars
Sonda Mars Orbiter Mission poslala prvé snímky povrch Marsu vrátane viacerých kráterov. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Indická vesmírna sonda Mars Orbiter Mission, ktorá sa v stredu dostala na obežnú dráhu Marsu, poslala na Zem prvé snímky červenej planéty. Na približne desiatich fotografiách je vidno povrch Marsu vrátane viacerých kráterov. Fotoaparát bol prvým z piatich prístrojov, ktorý vedci z riadiaceho centra niekoľko hodín po vstupe sondy na orbitu Marsu uviedli do prevádzky.

Raketu so sondou, známou tiež pod názvom Mangalyaan, vypustili vlani 5. novembra z vesmírneho centra Satiša Dhawana v štáte Ándhrapradéš. Nepilotovaná sonda veľkosti menšieho auta najprv približne mesiac obiehala okolo Zeme a potom sa vydala na svoju desaťmesačnú púť na Mars. Cieľom nízkonákladového projektu v hodnote 4,5 miliardy rupií (v prepočte približne 57 miliónov eur) je skúmať atmosféru a povrch planéty s ohľadom na možnosti výskytu vhodných podmienok pre život.

India je štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo dostať svoju sondu na obežnú dráhu Marsu, a vôbec prvou, ktorej sa to podarilo na prvý pokus. Misiu na Mars doteraz uskutočnili len Rusko, USA a Európska vesmírna agentúra (ESA). Družicu na Mars v uplynulých rokoch neúspešne vyslali aj Čína a Japonsko.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom