Indické zbrojenie núti Pakistan k zastrašovacím opatreniam

Pakistan
Foto: SITA/AP

Washington 23. októbra (WebNoviny.sk) – Pakistanský premiér Naváz Šaríf dnes povedal, že Pakistan bude nútený urobiť protiopatrenia, aby si zachoval dôveryhodný zastrašovací prostriedok vzhľadom na veľké vyzbrojovanie v susednej Indii a jej odmietnutie dialógu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„India, ktorá odmieta dialóg, mohutne vyzbrojuje. Žiaľ, je to s aktívnou pomocou niekoľkých veľmocí,“ vyhlásil Šaríf v prejave v Inštitúte mieru vo Washingtone. „(India) schválila nebezpečné vojenské doktríny. To prinúti Pakistan prijať niekoľko protiopatrení, aby si zachoval dôveryhodný zastrašovací prostriedok,“ citovala ho agentúra Reuters.

Šaríf obvinil Indiu, že po „zrušení“ rozhovorov medzi oboma krajinami opakovane porušila prímerie na tzv. kontrolnej línii oddeľujúcej Pakistan a indický Kašmír. Upozornil tiež na „rad nepriateľských vyjadrení indických politikov a vedenia armády“.

Pakistanský premiér, ktorý vo štvrtok rokoval vo Washingtone s prezidentom USA Barackom Obamom, zdôraznil, že je potrebné obnoviť dialóg medzi Indiou a Pakistanom, a vyzval Spojené štáty, aby mali viac pochopenia pre postavenie Pakistanu v záujme regionálnej stability.

Šaríf nepovedal konkrétne, čo mieni „protiopatreniami“, ale vo štvrtok Obama vyzval Pakistan, aby sa vyhol ďalšiemu rozvoju svojho programu jadrových zbraní, pretože by tým zvýšil riziká a nestabilitu.

USA, ktoré sú rovnako ako Rusko významným dodávateľom zbraní do Indie, majú obavy z pakistanského vývoja nových systémov jadrových zbraní, vrátane malých taktických jadrových zbraní.

USA sa pokúšali presvedčiť Šarífa, aby sa jednostranne zaviazal k „zdržanlivosti“ v jadrovom vývoji. Pakistanskí predstavitelia však vyhlásili, že Islamabad nepristúpi na žiadne obmedzenia svojho zbrojného programu, a argumentovali potrebou ochrany pred Indiou, ktorá je tiež jadrovou veľmocou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Naváz Šaríf