Námorníci Indie, USA a Japonska cvičili v Bengálskom zálive

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Americké námorníctvo
Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 17. októbra (WebNoviny.sk) – Vojenské lode, lietadlové lode a ponorky z USA, India a Japonska začali dnes v Bengálskom zálive spoločné vojenské cvičenie pri východnom pobreží Indie, signalizujúc posilnenie vzájomných vojenských vzťahov ako protiváhy narastajúcej vojenskej moci Číny.

Námorné cvičenie je súčasťou šesťdňových manévrov Malabar a zahŕňa celé spektrum cvičení, vrátane koordinácie armád a boja proti ponorkám, informovali účastnícke krajiny v spoločnom vyhlásení.

USA zastupovali na výročných manévroch lietadlová loď USS Theodore Roosevelt, raketový krížnik a ponorka s jadrovým pohonom, informovala tlačová agentúra AP.

„India a Japonsko sú fantastickí partneri USA,“ citovala veliaceho dôstojníka na USS Theodore Roosevelt, kapitána Craiga Clappertona. „Máme toho veľa spoločného, s Indiou a Japonskom máme veľmi silné ekonomické, vojenské i politické vzťahy a priateľstvo,“ dodal.

Takmer súčasne prebiehajú v juhozápadnej Číne spoločné protiteroristické cvičenia čínskej a indickej armády. Čína už dlho ostražito sleduje spoločné námorné cvičenia Indie a USA.

V čase, keď vedie pre územné nároky v Juhočínskom mori rad sporov s Japonskom, Južnou Kóreou a niekoľkými svojimi susedmi z juhovýchodnej Ázie, má však z týchto manévrov mimoriadne obavy.

Tohtoročné manévre Malabar sprevádzajú očakávania, že by USA mohli otvorene nerešpektovať čínske územné nároky v Juhočínskom mori a vyslať svoju vojenskú loď do 21-kilometrového pásma obklopujúceho umelý ostrov, ktorý Čína v mori buduje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať