Intel predstavil revolučnú technológiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Intel - Revolučná technológia prenosu dát
Jadrom technológie 50Gbps Silicon Photonic link sú dva kremíkové čipy. Kredit: Intel Foto: SITA

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Informácia, že Intelu sa ako prvému podarilo vytvoriť fotonické spojenie integrovaných laserov typu end-to end na svete, asi neznie príliš dramaticky. Buďme preto názornejší – Intel práve včera predstavil revolučnú technológiu prenosu dát, vďaka ktorej bude možné stiahnuť za jednu sekundu film v HD kvalite, 100 hodín hudby alebo 1000 fotiek vo vysokom rozlíšení. V technickej reči to značí dosiahnutie prenosovej rýchlosti 50 gigabitov za sekundu.

A to len v prevej fáze, v druhej by prenosová rýchlosť mala vzrásť až na 1 terabit za sekundu. To značí, že za sekundu bude možné stiahnuť dve-tri kompletné série seriálov ako Priatelia alebo Sex v meste, prekopírovať celý obsah pevného disku prenosného počítača alebo viac než 150 hudobných diskov v najvyššej kvalite. Stiahnuť v plnej verzii všetky tlačené knihy, nachádzajúce sa v americkej Kongresovej knižnici by vám zabralo približne jeden a pol minúty.

Technológia optických vlákien s využitím kremíkových laserov zrejme vyústi do radikálneho prepracovania architektúry počítačov – od tých najmenších až po dátové centrá. Najmä v prípade posledne menovaných to bude predstavovať výraznú úsporu nákladov, pretože množstvo káblov dokážu nahradiť jedným optickým.

Pokiaľ ide o vzhľad počítačov, dôležitou zmenou bude nahradenie medi, využívanej na prepojenie počítačových komponentov a integrovaných obvodov extrémne tenkými optickými vláknami. Vďaka nim už nebude potrebné, aby jednotlivé súčasti počítača alebo serveru boli čo najbližšie k sebe. Vzdialenosť z hľadiska elekromagentického rušenia, alebo iných negatívnych vplyvov prestane byť limitujúcim faktorom.

Intel - Revolučná technológia prenosu dát
Inžinier drží v ruke prenosový modul. Laserové svetlo z kremíkového čipu v strede zelenej plochy putuje do prijímacieho modulu vpravo hore. Tam ďalší čip detekuje dáta a premení ich opät na elektrický signál. Kredit: Intel Foto: SITA

Foto: SITA

Intel - Revolučná technológia prenosu dát
Prenosový modul (vľavo) vyšle laserový lúč do kremíkového čipu v strede zelenej plochy, ktorý potom optickým vláknom putuje do prijímacieho moudulu (vpravo). Kredit: Intel Foto: SITA

Foto: SITA

Intel - Revolučná technológia prenosu dát
V prenosovom module (vpravo) kremíkový čip zmení dáta z laseru na elektrický signál. Kredit: Intel Foto: SITA

Foto: SITA

Intel - Revolučná technológia prenosu dát
Základom prenosového čipu je hybridný kremíkový laser. Kredit: Intel Foto: SITA

Foto: SITA

Prielom Intelu spočíva v tom, že ako prvý spojil veci, o ktorých sa mnohí domnievali, že ich za rozumnú cenu spojiť nemožno. Kremík je dnes úplne bežnou súčasťou lacnej elektroniky, lasery s využitím fosfidu india sú zas overenou súčasťou telekomunikačných zariadení. V spotrebnej elektronike ich však doteraz nebolo možné využiť, pretože sa museli komplikovane nastavovať. A to sa Intelu podarilo obísť. Využil na to kyslíkovú plazmu, pomocou ktorej možno spojiť materiál z fosfidu india využívaný na zosilnenie svetla s kremíkovým svetlovodom, do ktorého následne prejde. Je to základná súčasť technológie, nazvanej 50 Gps Silicon Photonic Link, v ktorej sú navyše využité vysokorýchlostné optické mudulátory a fotodektory. Výsledkom je miniatúrny kremíkový vysielač so štyrmi hybridnými lasermi a prijímací čip. Laserové lúče smerujú do optického modulátoru, v ktorom sa zlúčia na jedno optické vlákno. Dáta sa zapisujú rýchlosťou 12,5 Gbps – takže ak sa to vynásobí štyrmi, dostaneme výsledných 50 Gbps.

Na tejto technológii pracuje Intel intenzívne už niekoľko rokov. Približne pred štyrmi predstavil prototyp hybridného kremíkového laseru, schopného zmeniť elektrický signál na laserový lúč, rok na to predstavila modul, schopný meniť svetelné signály na elektrický prúd a teraz celú technológiu skompletovala do funkčnej – aj keď zatiaľ iba testovacej – podoby s ohromným potenciálom do budúcnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Intel