Investigatívna novinárka McKeeová podľahla strelným zraneniam, polícia hovorí o teroristickom čine

Londonderry, nepokoje, polícia
Hliadkujúci policajti v meste Londonderry po nepokojoch a násilnostiach, ktoré vypukli 18. apríla večer. Londonderry, 19. apríl 2019. Foto: Brian Lawless/PA via AP.

LONDÝN 19. apríla (WebNoviny.sk) – Fatálnu streľbu v meste Londonderry v Severnom Írsku, pri ktorej prišla o život mladá novinárka, má pravdepodobne na svedomí hnutie Nová IRA. Uviedla to v piatok ráno severoírska polícia.

Lietali aj zápalné fľaše

Dvadsaťdeväťročná investigatívna novinárka Lyra McKeeová podľahla strelným zraneniam počas nepokojov v štvrti írskych nacionalistov Creggan.

Násilnosti vypukli vo štvrtok v noci, keď domy v oblasti prehľadávala polícia. Na policajné vozidlá lietali počas zásahu zápalné fľaše.

Policajti sa stali terčom streľby

Policajný predstaviteľ Mark Hamilton uviedol, že policajti sa stali aj terčom streľby. „Považujeme to za teroristický čin. Myslíme si, že ho majú na svedomí násilní odštiepeneckí republikáni,“ povedal. Polícia už v prípade začala vyšetrovanie pre podozrenie z vraždy.

Po podpísaní mierovej dohody v Severnom Írsku v roku 1998 sa väčšina militantov vzdala násilia, malé skupiny odštiepencov z Írskej republikánskej armády (IRA) však príležitostne stále uskutočňujú menšie násilné akcie.

Najnovšie nepokoje nastali v čase zvýšeného napätia týkajúceho sa budúcej podoby hraníc medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lyra McKeeová