Iracká armáda sa stiahla od Tikrítu, útok sa nevydaril

Irak
Na okrajoch Tikrítu ešte stále prebiehajú sporadické boje. Foto: SITA/ AP

BAGDAD 16. júla (WEBNOVINY) – Iracká armáda sa stiahla od severoirackého mesta Tikrít, ktoré v júni padlo do rúk povstalcov zo skupiny Islamský štát. Vládne sily za podpory šiitských dobrovoľníkov odštartovali v utorok útok s cieľom opäť získať kontrolu nad mestom, stretli sa však so silným odporom zo strany povstalcov a museli sa večer stiahnuť na základňu ležiacu asi štyri kilometre od mesta. Svedkovia tvrdia, že na okrajoch Tikrítu prebiehajú v stredu sporadické boje.

Vládne sily bojujú s islamistami o Tikrít už vyše dvoch týždňov. Armáda minulý týždeň obsadila dedinu Audžá, ktorá je rodiskom popraveného exprezidenta Saddáma Husajna. Práve z tejto obce, ktorá je vzdialená osem kilometrov južne od Tikrítu, vedú útoky na mesto a snažia sa obsadiť sever mesta ovládaný islamistami.

Iracká vláda momentálne čelí povstaniu pod vedením sunnitskej fundamentalistickej skupiny Islamský štát, ktorá získala kontrolu nad rozsiahlymi časťami Iraku ako aj susednej Sýrie. Tikrít povstalci obsadili 12. júna, mesto Mósul o dva dni skôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom