Irán nevylučuje rokovanie s Trumpom, USA sa však opäť musí pripojiť k jadrovej dohode

Raketa irán
Foto: ilustračné, SITA/AP

TEHERÁN 31. júla (WebNoviny.sk) – Iránska vláda v utorok skepticky reagovala na vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý prejavil ochotu stretnúť sa s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním.

Trump v pondelok povedal, že sa s Rúháním stretne „kedykoľvek„, pokiaľ ten bude chcieť. Iránska vláda predtým vylúčila priame rokovania s Trumpom pre jeho rozhodnutie jednostranne odstúpiť od medzinárodnej jadrovej dohody s Teheránom.

Iránska polooficiálna tlačová agentúra ISNA v utorok citovala prezidentovho poradcu Hamída Abútálebího, podľa ktorého sa v prípade záujmu o rokovania musia Spojené štáty najprv k dohode znovu pripojiť. „Tí, ktorí veria v dialóg ako prostriedok riešenia sporov v civilizovaných spoločnostiach, by sa ho mali držať,“ uviedol.

Trumpova administratíva odstúpila v máji od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom, pretože bola podľa amerického prezidenta voči Teheránu príliš veľkorysá. Spojené štáty zároveň pohrozili stupňovaním sankcií voči Iránu, až kým islamská republika nezmení svoju regionálnu politiku a neprestane podporovať militantné skupiny v regióne. Hoci Trump povedal, že stretnutie s Rúháním ničím nepodmieňuje, žiadnu zo svojich predchádzajúcich podmienok neodvolal. Povedal len, že verí v stretnutia, pričom poukázal na prínosy svojich nedávnych schôdzok so severokórejským lídrom Kim Čong-unom či ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Prvé americké sankcie voči Iránu vstúpia do platnosti v pondelok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump