Irán údajne štvornásobne zvýšil produkciu uránu a prekročil limit stanovený jadrovou dohodou

Urán, rádioaktívny materiál
Foto: ilustračné, Thinkstock

Iránske zásoby obohateného uránu prekročili 300-kilogramový limit, ktorý krajine stanovuje jadrová dohoda so svetovými mocnosťami z roku 2015. Informovala o tom iránska polooficiálna agentúra Fars.

Tá sa odvoláva na nemenovaný zdroj, podľa ktorého inšpektori z Organizácie Spojených národov (OSN) nedávno vážili iránske zásoby nízko obohateného uránu. Irán nedávno štvornásobne zvýšil produkciu nízko obohateného uránu.

Nové podmienky jadrovej dohody

Teherán sľúbil, že začne obohacovať svoje zásoby uránu na vyššiu úroveň – bližšie k úrovni na výrobu jadrových zbraní – ak svetové mocnosti nevyrokujú nové podmienky jadrovej dohody.

Vlani od dohody odstúpili Spojené štáty americké a na Irán uvalili sankcie. Európske štáty proti odstúpeniu USA protestovali a opakovane vyzývali Irán, aby dohodu dodržiaval.

Nepodvolia sa tlaku z cudziny

Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf zopakoval, že sa jeho krajina nepodvolí tlaku z cudziny. V pondelok ho citovala štátna tlačová agentúra IRNA.

Dnes, sa musí Irán postaviť proti americkým ekonomickým sankciám prostredníctvom domácej produkcie a spoliehať sa na národné potenciály,“ vyjadril sa diplomat.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov