Islamský štát pomáhal extrémistom zo Srí Lanky určiť ciele teroristického útoku

Srí Lanka
Srílanský vojak v blízkosti kostola St. Anthony v Kolombe po teroristických útokoch, pri ktorých zomreli stovky ľudí. 26. apríl 2019 Foto: SITA/AP

KOLOMBO 26. apríla (WebNoviny.sk) – Militanti, ktorí v nedeľu uskutočnili útoky na Srí Lanke, mali podporu Islamského štátu. V piatok to novinárom povedal austrálsky premiér Scott Morrison.

Nový front boja proti terorizmu

Podľa jeho slov väzby medzi miestnou skupinou islamských extrémistov a Islamským štátom zahŕňali napríklad stanovenie cieľov útokov. Podľa Morrisona útoky zároveň demonštrovali nový front boja proti terorizmu.

V rámci neho sa militanti, ktorí bojovali v Sýrii a Iraku, vracajú domov vybavení znalosťami, ako vykonať útoky, zatiaľ čo ostávajú súčasťou širšej siete, ktorá im môže poskytnúť peniaze, výcvik a stanoviť ciele.

Znížili počet obetí

Srílanské úrady vo štvrtok znížili počet obetí bombových útokov počas Veľkonočnej nedele na 253. Naposledy v stredu zverejnené čísla pritom ešte hovorili o 359 mŕtvych.

Srílanské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok tiež uviedlo, že medzi mŕtvymi je 40 cudzincov. Na masakre sa podieľalo celkovo deväť útočníkov vrátanej jednej ženy. Všetci atentátnici boli srílanskí občania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát