Izrael po násilných protestoch rozhodol o zrušení detektorov kovov na Chrámovej hore

Jeruzalem.jpg
Pre nové bezpečnostné nariadenia v Jeruzaleme vypukli nepokoje a séria násilností.

JERUZALEM 25. júla (WebNoviny.sk) – Izrael odstráni detektory kovov na Chrámovej hore v Jeruzaleme a nahradí ich novými menej nápadnými bezpečnostnými opatreniami.

V utorok o tom rozhodol bezpečnostný kabinet, informuje BBC. Kancelária premiéra Benjamina Netanjahua o kroku informovala v stanovisku, v ktorom uvádza, že kabinet prijal „od všetkých bezpečnostných orgánov návrhy zmeny kontroly s detektormi kovov na inú bezpečnostnú kontrolu založenú na pokročilých technológiách a ostatných prostriedkoch„. Na nové vybavenie vláda vyhradila približne 100 miliónov izraelských šekelov (v prepočte približne 23,9 miliónov eur).

Detektormi kovov pri vstupe na Chrámovú horu, najposvätnejšie miesto judaizmu a treťom najposvätnejšie miesto v islame, Izrael reagoval na nedávny útok na izraelských vojakov na tomto mieste.

To sa však stretlo s nesúhlasom Palestínčanov, ktorí sa obávali, že je to súčasť snáh židovského štátu o zvýšenie kontroly nad posvätným miestom.

Židovský štát takéto obvinenia odmietal. Pre nové bezpečnostné nariadenia v Jeruzaleme vypukli nepokoje a séria násilností. Pri nich v piatok izraelské bezpečnostné sily zastrelili troch Palestínčanov. Krátko nato v odvete za izraelský zásah proti demonštrantom zaútočil palestínsky militant na židovských osadníkov na palestínskom Západnom brehu Jordánu. Vnikol cez okno do rodinného domu v osade Halamiš a zabil troch jeho obyvateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom