Izrael vyadril ľútosť nad posádkou ruského lietadla, vinu pripisuje Sýrii, Iránu aj Hizballáhu

Armáda, izrael
Izraelská armáda Foto: archívne, SITA/AP

MOSKVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Izraelská armáda vyjadrila sústrasť nad úmrtím posádky ruského prieskumného vojenského lietadla, ktoré v pondelok v noci zostrelila sýrska raketa počas izraelského náletu nad Stredozemným morom.

Dostal sa do krížovej paľby

V stanovisku, ktoré zverejnila v utorok, uviedla, že za zostrelenie je „plne zodpovedná“ sýrska vláda, pričom zodpovednosť za „tento nešťastný incident“ pripísala aj Iránu a libanonskému hnutiu Hizballáh.

Ruský stroj typu Il-20 zostrelili, keď sa nachádzal 35 kilometrov od sýrskeho pobrežia. Podľa ruského ministerstva obrany sa dostal do krížovej paľby, keď štyri stíhačky z Izraela v pondelok v noci útočili na ciele v provincii Lázikíja. Na palube ruského lietadla sa nachádzalo 15 osôb, ktoré incident neprežili.

„Izraelskí piloti použili ruské lietadlo ako štít a vytlačili ho do dráhy sýrskej strely,“ uviedol na margo incidentu pred poludním hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov. Ruský minister obrany Sergej Šojgu neskôr telefonoval so svojím izraelským rezortným kolegom Avigdorom Liebermanom, ktorému vraj povedal, že z úmrtí „úplne viní“ Izrael, uviedlo ministerstvo.

Sýria sa „neobťažovala uistiť“

Ruské ozbrojené sily tvrdia, že ich Izrael vopred nevaroval o jeho operácii nad Lázikíjou, ale až minútu pred útokom, čo ruskému lietadlu nedalo dostatok času na únik.

Izrael však tvrdí, že jeho stíhačky už boli v čase incidentu v izraelskom vzdušnom priestore. Ruské lietadlo podľa neho zasiahla „rozsiahla a nepresná“ paľba zo strany Sýrie, ktorá sa „neobťažovala uistiť, či je vo vzduchu nejaké ruské lietadlo“.

Izraelské ozbrojené sily uviedli, že sa s Ruskom podelia o všetky informácie v rámci „preskúmania incidentu a potvrdenia faktov v tomto vyšetrovaní“.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že pátrači už v mori lokalizovali vrak lietadla a našli aj niekoľko tiel a častí stroja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Šojgu
Firmy a inštitúcie Hizballáh